Przejdź do treści

Kiedy nastąpi zwrot? Złożenie wniosku wszczyna postępowanie w sprawie zwrotu osobie fizycznej części wydatków. W jego toku na podstawie złożonych dokumentów i ewentualnie innych dowodów weryfikowane jest prawo inwestora do dochodzenia zwrotu części wydatków.

Wedle znowelizowanego art. 6 ustawy zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku o zwrot VAT nie budzi wątpliwości, to urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku – w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku – bez wydania decyzji.


W przeciwnym zaś wypadku urząd skarbowy wyda jednak decyzję w sprawie zwrotu VAT za materiały budowlane, w której określi kwotę zwrotu. Decyzję tę urząd skarbowy powinien wydać w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku (termin na wydanie decyzji liczy się od momentu, w którym urząd otrzymał wniosek). Kwota zwrotu podlega wówczas wypłaceniu w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji. W sprawach nieuregulowanych ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa. Jeżeli zatem przeprowadzenie czynności sprawdzających zasadność zwrotu podatku wymaga przedłużenia terminu zwrotu podatku wynikającego z odrębnych przepisów, organ podatkowy może postanowić o przedłużeniu tego terminu do czasu zakończenia czynności sprawdzających. Na takie postanowienie naczelnika urzędu skarbowego służy zażalenie (art. 274b Ordynacji podatkowej). W razie niemożności wydania decyzji w przedmiocie zwrotu w ustawowym terminie 6 miesięcy naczelnik urzędu skarbowego winien zawiadomić wnioskodawcę, podając przyczyny niedotrzymania terminu i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Stąd też od powyższej decyzji naczelnika w przedmiocie zwrotu VAT przysługuje odwołanie do właściwego dyrektora izby skarbowej, do którego – za pośrednictwem naczelnika, który wydał decyzję – można wnieść odwołanie od decyzji w przedmiocie zwrotu - w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.  

Jak odebrać pieniądze?

W przypadku gdy osoba fizyczna nie posiada zaległości podatkowych,kwota zwrotu podlega wypłaceniu:

  • w kasie urzędu skarbowego albo za pośrednictwem poczty,
  • albo za pośrednictwem banku
  • lub - od początku 2008 r. - spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (tzw. SKOK).


Kwota zwrotu wypłacana za pośrednictwem poczty jest pomniejszana o koszty jej przesłania.


Podatnik, który nie jest zobowiązany do posiadania rachunku bankowego, w tym nieprowadzący ksiąg rachunkowych lub podatkowych, ma prawo wyboru formy zwrotu nadpłaty podatku między formą: bezgotówkową i gotówkową. Zwrot bezgotówkowy (na rachunek bankowy) jest wygodną i bezpieczną formą przekazania nadpłaty podatku, preferowaną przez coraz większą liczbę podatników. Zwrot bezgotówkowy następuje na rachunek wskazany przez podatnika w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP, przy czym zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnik powinien pamiętać o aktualizacji danych w stosunku do podanych na złożonym wcześniej zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym (np. w sytuacji zmiany numeru konta bankowego). Zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonują na formularzu NIP-3, a osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą na formularzu NIP-1. Samo wskazanie numeru rachunku bankowego tylko na wniosku o zwrot VAT, jeśli nie został on podany na składanym wcześniej lub jednocześnie druku NIP-1 czy NIP-3, jest niewystarczające. Kwota otrzymanego zwrotu wolna jest od podatku dochodowego (płaconego na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - na mocy art. 21 ust. 1 pkt 123 tej ustawy); Nie trzeba jej więc wykazywać w zeznaniu rocznym.

Czy za opóźnienie w wypłacie należą się odsetki?

Jeżeli decyzja nie została wydana w terminie lub kwota zwrotu nie została wypłacona w terminie, kwota zwrotu podlega oprocentowaniu (za czas zwłoki) w wysokości opłaty prolongacyjnej ustalanej w przypadku odroczenia terminu płatności podatków stanowiących dochód budżetu państwa, obowiązującej w dniu, w którym upłynął termin wypłaty kwoty zwrotu. Oprocentowanie przysługuje wówczas od dnia następującego po dniu, w którym upłynęło  4 miesięcy od dnia złożenia wniosku (jeśli nie wydano decyzji o zwrocie) albo od dnia następującego po dniu w którym upłynął termin wypłacenia kwoty zwrotu (jeśli wydano decyzję o zwrocie) – w obydwu przypadkach do dnia jej wypłacenia włącznie.

Oprocentowanie nie przysługuje jednak, jeśli winę za niewypłacenie kwoty zwrotu w terminie ponosi osoba fizyczna lub opóźnienie w wypłaceniu kwoty zwrotu powstało z przyczyn niezależnych od urzędu skarbowego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2005 r., Nr 177, poz. 1468, ze zm.);
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.jedn.: Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.)