Pośrednictwo nieruchomości a uzyskanie licencji 

Pomimo zniesienia obowiązku posiadania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, uzyskanie jej może mieć duży wpływ na decyzję klienta o wyborze danego pośrednika. Usługi związane z pośrednictwem nieruchomości powinny być świadczone z najwyższą jakością i starannością. Często licencjonowani pośrednicy wzbudzają większe zaufanie i są postrzegani jako profesjonaliści. Dlaczego warto uzyskać licencję pośrednika nieruchomości i jak to zrobić?

Licencja pośrednika nieruchomości 2019 – czy jest potrzebna?

Po deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości od 2014 r. zniesiono obowiązek posiadania państwowej licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. W związku ze zmianą przepisów przestały zatem obowiązywać wymogi dotyczące licencji, wykształcenia wyższego i praktyki zawodowej. Każda osoba zainteresowana zostaniem licencjonowanym pośrednikiem może dobrowolnie ubiegać się o uzyskanie licencji za pośrednictwem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Kto wydaje licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Organem uprawnionym do nadawania licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami oraz licencji Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN). Osoby, które uzyskają licencję mogą posługiwać się tytułami, odpowiednio pośrednika w Obrocie Nieruchomościami PFRN lub zarządcy Nieruchomości PFRN.

Jak zdobyć licencję pośrednika nieruchomości?

Uzyskanie licencji pośrednika nieruchomości przebiega inaczej w zależności od kandydata ubiegającego się o jej przyznanie. Posiadanie licencji jest dobrowolne dla osób spełniających następujące wymagania:  

  • posiadają co najmniej średnie wykształcenie, 
  • zaakceptują Regulamin nadawania Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości,
  • przyjmą obowiązek stosowania Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości.

Trzeba także pamiętać, że każdy pośrednik nieruchomości musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC niezależnie od tego, czy posiada licencję. 

Licencja dla osób, które chcą wejść do zawodu

W przypadku osób dotychczas niezwiązanych z pośrednictwem nieruchomości proces ubiegania się o licencję pośrednika przebiega następująco:

  • ukończenie kursu pośrednika w obrocie nieruchomościami prowadzonego zgodnie z minimum programowym zatwierdzonym przez PFRN,
  • złożenie egzaminu przeprowadzanego przez organizatora kursu pośrednika w obrocie nieruchomościami, który został zakończony wynikiem pozytywnym,
  • złożenie wniosku w formie elektronicznej o nadanie Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami na stronie PFRN.

Licencja pośrednika nieruchomości wydawana jest na 3 lata, a następnie podlega procedurze odnowienia. Koszt odnowienia licencji ponosi się raz w ciągu 3 lat i wynosi odpowiednio 50 zł + VAT dla członków Stowarzyszeń zrzeszonych w PFRN oraz 95 zł + VAT dla osób spoza PFRN.

Osoby, które ukończyły studia w zakresie pośrednictwa nieruchomości

Kandydaci o przyznanie licencji, którzy ukończyli studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo odpowiednie studia wyższe, powinni złożyć egzamin organizowany przez regionalne Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Zastrzega się jednak, że studia musiały rozpocząć się nie wcześniej niż w 2008 roku, a zakończyć nie później niż w 2014 roku. Aby uzyskać licencję należy zgłosić się do regionalnego Stowarzyszenia i przedstawić dyplom ukończenia studiów. W kolejnym kroku Stowarzyszenie poinformuje o najbliższym terminie egzaminu.

Osoby, które ukończyły studia i zaliczyły praktykę zawodową

Osoby z ukończonymi studiami podyplomowymi i zaliczoną praktyką zawodową mogą uzyskać licencję odpowiednio pośrednika lub zarządcy PFRN bez konieczności ukończenia kursu i zdania egzaminu. Muszą zgłosić się do właściwego regionalnego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i przedstawić stosowne dokumenty zaświadczające powyższe okoliczności, czyli dyplom ukończenia studiów oraz dziennik praktyk, w którym zatwierdzono odbytą praktykę zawodową.  

Korzyści z bycia licencjonowanym pośrednikiem

Korzystanie z usług licencjonowanego pośrednika wzbudza większe zaufanie i minimalizuje ryzyko nieuczciwych praktyk. Dobrzy pośrednicy nieruchomości powinni posiadać specjalistyczną wiedzę i służyć fachową pomocą w celu zawierania bezpiecznych transakcji, a także doskonale orientować się w rynku sprzedaży i kupna mieszkań. Licencja na pośrednictwo w obrocie nieruchomościami może stanowić świadectwo wiarygodności i profesjonalizmu. Jednak należy pamiętać, że licencja sama w sobie to tylko dokument, który nie gwarantuje stuprocentowej pewności o jakości pracy wykonywanej przez pośrednika. 

Więcej informacji o tym, jak zostać pośrednikiem nieruchomości, a także terminy kursów i egzaminów znajdują się na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Back to top button