Rynek nieruchomości 13.07.2011

Wynajem mieszkań podczas wakacji

Trwają wakacje – okres najbardziej problematyczny dla właścicieli mieszkań wynajmowanych studentom. Wielu młodych ludzi zakończyło studia, wielu wraca do swoich rodzinnych miejscowości lub wyrusza na dalekie wojaże, wykorzystując czas letniej kanikuły.

Tu pojawia się problem – studenci nie chcą płacić za mieszkanie w okresie, w którym go nie używają. Jeżeli właściciel nie zgadza się na znaczne obniżenie czynszu na czas wakacyjny,  najmujący często wybierają zakończenie umowy najmu, licząc, że wraz z nowym rokiem akademickim znajdą sobie coś nowego. W sumie trudno się dziwić, gdyż niejednokrotnie jest to dla młodych ludzi oszczędność rzędu 3000 – 5000 zł, bo tyle średnio przez trzy miesiące trzeba wydać na wynajem jedno- lub dwupokojowego mieszkania w mieście akademickim. 

Wynajem krótkoterminowy ma szansę spotkać się ze sporym zainteresowaniem w miastach, które przyciągają dużą liczbę turystów, w których odbywają się letnie festiwale lub są dużymi ośrodkami biznesu.Co jednak z właścicielami wynajmowanych mieszkań? W okresie wakacyjnym „zaliczają straty”, gdyż mieszkanie, które stoi puste, nie dość, że nie przynosi zysków, to jeszcze wymaga opłacania czynszu i abonamentów za media.

I tu pojawia się rozwiązanie – choć jego rentowność ściśle łączy się z lokalizacją mieszkania, i to nie tylko na mapie miasta, ale również w skali kraju. Jest to wynajem krótkoterminowy, czyli wynajem na doby bądź na tygodnie. Taka forma wynajmu ma szansę spotkać się ze sporym zainteresowaniem w miastach, które przyciągają dużą liczbę turystów, jak np. miejscowości nadmorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Szczecin; miasta atrakcyjne pod względem historycznym oraz odbywających się tam letnich festiwali i wydarzeń artystycznych: Kraków, Poznań, Wrocław; albo duże ośrodki biznesu – jak Warszawa. Mieszkania wynajmowane na doby są dla turystów tańszą i wygodną alternatywą dla hoteli, hosteli, czy pensjonatów.

Zobacz mieszkania do wynajęcia:
Gdańsk>>
Gdynia>>
Sopot >>

Wiadomo, że mieszkania na wynajem powinny spełniać określone wymogi – muszą zapewniać mieszkańcom wygodę i samowystarczalność. Niezbędne jest podstawowe umeblowanie: do spania, w tym pościel, oraz do pobytu dziennego – kącik wypoczynkowy i jadalniany; wyposażenie w akcesoria kuchenne – zastawa stołowa, naczynia kuchenne; dobrze, gdyby było również małe AGD (żelazko, suszarka do włosów). Właściciel przed wynajmem spisuje oczywiście dokładną listę wyposażenia – ułatwia to kontrolę sprzętów przy odbiorze mieszkania od kolejnych najemców.

Znajdź najemcę do Twojego mieszkania >>

Wynajem krótkoterminowy od strony praktycznej wymaga jednak wdrożenia dodatkowych, indywidualnych rozwiązań.

Jednym z nich jest sprawa kluczy do mieszkania – po zmianie najemcy każdorazowo powinno się wymienić jedną z wkładek do zamka w drzwiach i klucz. Przy najmie krótkoterminowym, gdy mamy dużą rotację najemców, najdogodniej będzie udostępnić najemcom klucze do jednego, najtańszego zamka, który będzie można wymieniać bez ponoszenia dużych kosztów.

Mieszkania na wynajem krótkoterminowy powinny zapewniać mieszkańcom wygodę i samowystarczalność. Niezbędne jest podstawowe umeblowanie, wyposażenie w akcesoria kuchenne i małe AGD.Miłym gestem i udogodnieniem dla przyszłych najemców jest wyłożenie w mieszkaniu, np. powieszenie na drzwiach, czy na tablicy korkowej, ulotek ułatwiających rozeznanie się w okolicy, planu miasta, mapki komunikacji zbiorowej; może też być spis najciekawszych atrakcji miasta – zabytków, teatrów, kin, centrów handlowych, itp. W mieszkaniach w  miejscowościach nadmorskich można umieścić sprzęt plażowy i sprzęt do gry – piłki, paletki do badmintona, a także mapkę z najkrótszą drogą do plaży.

Kolejną sprawą jest kwestia sprzątania po najemcach – rozwiązań jest kilka: możemy np. umawiać się, iż najemcy przed przekazaniem mieszkania po zakończeniu najmu sprzątną je we własnym zakresie (powinniśmy wtedy wyposażyć mieszkanie w podstawowe środki do utrzymywania czystości); możemy również do całkowitej kwoty za wynajem doliczać dodatkowo opłatę za sprzątanie.

Oczywiście, każde udostępnienie mieszkania najemcom powinno być poprzedzone podpisaniem umowy najmu krótkoterminowego i płatnością z góry. Opłatę za wynajem możemy ustanowić jako opłatę za dobę, z wliczeniem proporcjonalnej kwoty płatności za zużycie wody, prądu etc. Najkorzystniej jest oczywiście wynajmować na jak najdłuższy okres, dlatego warto zachęcać potencjalnych najemców promocją cenową przy okresie dłuższym niż np. 7 dób.

Kaucja – najbezpieczniej umawiać się na zwrotną kaucję, jednak powinna ona być rozsądnie przeliczona, proporcjonalna do dni i kwoty wynajmu. Kaucja zwracana jest w całości przy odbiorze mieszkania w przypadku, gdy najemcy nie poczynili szkód.

Zobacz mieszkania do wynajęcia:
Wrocław >>

Kraków >>
Poznań >>
Warszawa>>

Wynajem krótkoterminowy jest dobrą okazją do uzyskiwania przychodu z mieszkania zwolnionego przez studentów w okresie wakacyjnym, a przy dobrej lokalizacji nieruchomości daje nawet szansę wyższego dochodu w skali miesiąca, niż przy standardowym wynajmie długoterminowym.

autor: Małgorzata Battek
Otodom w Twoim Telefonie