Jak odkryć potencjał zimowej nieruchomości inwestycyjnej? Klucz do udanego najmu krótkoterminowego
W górskim zaciszu drzemie nieodkryty potencjał zimowej nieruchomości inwestycyjnej. Zastanawiasz się, jak zamienić swój apartament w rentowną inwestycję? Kluczem do sukcesu może okazać się wynajem krótkoterminowy. Podpowiadamy, jak wykorzystać potencjał swojej nieruchomości.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Tuż przy górskim szlaku czy tam, gdzie nie sięga wzrok?
Kluczem do udanej inwestycji jest najczęściej lokalizacja. To karta przetargowa, która determinuje popyt i łagodzi inne ewentualne minusy, np. wysoką cenę czy niewielki metraż. Poszukując apartamentu na zimowy wypoczynek większość osób zwraca uwagę na pobliską infrastrukturę, sezonowe atrakcje, jarmarki świąteczne, restauracje czy bliskość centrum. Dużym plusem jest również dobry dostęp do zimowych atrakcji, stoków narciarskich, wypożyczalni sprzętu czy szkół sportów zimowych.
Warto jednak pamiętać, że „dobra lokalizacja” dla każdego może oznaczać coś innego i nie zawsze jej wyznacznikiem będzie spacerowa odległość od centrum czy głównej atrakcji w rejonie. W okolicy Twojej inwestycji nie ma typowo miejskiej infrastruktury, a jedyne żywe dusze za oknem to sarny i ptaki? Dom na „odludziu” oferujący ciszę i spokój również znajdzie sporą bazę klientów, dlatego nie bój się przedstawić tę pozorną wadę jako zaletę.
Przytulnie i ze smakiem
Zima poza pięknymi krajobrazami, oferuje również krótsze dni i nieprzewidywalną pogodę. Warto mieć to na uwadze projektując apartament. Uwzględniając potencjalne potrzeby swoich najemców, zadbaj o dużą szafę wyposażoną w liczne wieszaki, pojemne szuflady i przestrzeń na walizkę. Jeśli w okolicy nie ma zbyt wielu restauracji, nie zapomnij o funkcjonalnej kuchni i jadalni. Odpowiednio zaaranżowana nieruchomość zapewni gościom lepsze doświadczenia i zachęci do powrotu podczas kolejnego urlopu.
Projektując apartament zimowy, warto zwrócić szczególną uwagę na przemyślany układ funkcjonalny i ergonomiczną kuchnię, która pozwoli najemcom cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi np. podczas wspólnego gotowania. Jeśli mamy przestrzeń, to wyspa kuchenna będzie idealnym rozwiązaniem. Zimowy apartament powinien kusić najemców przytulną i komfortową strefą dzienną, której sercem będzie wygodna sofa (najlepiej z funkcją spania) udekorowana poduszkami i mięsistymi pledami. Należy pomyśleć o atrakcyjnie urządzonej jadalni i sypialni zaaranżowanej tak, by koić zmysły. Gdy mamy taką możliwość, na etapie projektowania dobrze pomyśleć o klimatycznym kominku, bowiem nie tylko dogrzeje, ale też wprowadzi atmosferę rodem z zimowych rezydencji.
Agata Mika, architekt wnętrz Decoroom
Ponadto nie bez znaczenia jest dobre doświetlenie mieszkania czy widok z okna. Dzień rozpoczęty od pięknego widoku na ośnieżone szczyty gór to gwarancja dobrego humoru na najbliższe godziny. Aby jeszcze bardziej podkreślić charakter swojej inwestycji, dodaj drobne detale i dekoracje, np. obraz czy zdjęcie okolicy w zimowym wydaniu. Zapomnij o zbędnych bibelotach, kiczowatych zdjęciach Paryża i Wenecji czy wyświechtanych cytatach na ścianie. Udekoruj przestrzeń minimalistycznie i ze smakiem.
Zadbaj także o komfortowe miejsca parkingowe dla gości. Miej na uwadze mróz i opady śniegu – Twoja przestrzeń powinna być odśnieżona i odpowiednio zabezpieczona, dzięki czemu zapobiegniesz ewentualnym wypadkom. Aby dowiedzieć się więcej o odladzaniu chodnika, sprawdź artykuł: Zima za progiem – czym posypywać oblodzone chodniki?
Inwestycja w jakość – czy to się zwraca?
Podczas projektowania zimowej nieruchomości, może przejść Ci przez myśl optymalizacja kosztów. Goście zwykle meldują się zaledwie na parę dni, więc drogie meble czy nowoczesne rozwiązania mogą wydawać się wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Innego zdania jest Agata Mika, architekt wnętrz Decoroom.
Inwestycja w wysokiej jakości materiały wykończeniowe w przypadku mieszkań na wynajem zwróci się z nawiązką. Wybierajmy ponadczasowe kolorystykę i wzornictwo, które nie ulegną zmieniającym się trendom i będą zachwycać gości przez lata. Do tego warto pomyśleć o zabudowach stolarskich na wymiar, które nie tylko dopasujemy idealnie do stylu wnętrza, ale też wykorzystamy maksymalnie potencjał każdej przestrzeni. Wybór energooszczędnych żarówek i sprzętów AGD wysokiej klasy pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach i kosztownych naprawach. Jakościowa sofa z funkcją spania i porządny materac to z pewnością kolejne elementy, które docenią najemcy, podobnie jak klimatyczne oświetlenie oraz stylowe dodatki. W łazience polecam postawić na prysznic lub wannę z parawanem i opcją wzięcia prysznica lub kąpieli, co pozwoli pogodzić ze sobą różne potrzeby potencjalnych gości.
Agata Mika, architekt wnętrz Decoroom
Pamiętaj, że najem krótkoterminowy charakteryzuje się szybszym zużyciem mebli i wyposażenia. Warto zainwestować w meble z łatwoczyszczących i trwałych materiałów, dobrej jakości, wodoodporną podłogę i farbę do ścian czy wygodny materac. Pamiętaj też o porządnej pościeli i ręcznikach – słabej jakości materiały mogą już po kilku praniach nadawać się wyłącznie do kosza. Pamiętaj, aby w Twoim apartamencie zawsze było czysto. To podstawa pozytywnych opinii. Regularnie dokonuj przeglądów, odświeżaj ściany, remontuj drobne usterki. I co ważne – ubezpiecz swoją nieruchomość. Nigdy nie będziesz mieć pewności na jakich ludzi oraz okoliczności trafisz.
Wszystko pod ręką
Funkcjonalnie wyposażona kuchnia, łazienka, salon i sypialnia to nie wszystko. Zadbaj też o dodatkowe udogodnienia, które z pewnością zostaną docenione przez Twoich gości. Oto lista przykładowych rzeczy, w które warto wyposażyć swój apartament:
- miejsce na zimowy sprzęt, buty narciarskie i mokre ubrania,
- korkociąg i otwieracz do butelek,
- zestaw kosmetyków do higieny,
- kawiarka lub ekspres do kawy oraz zestaw do herbaty,
- suszarka do włosów,
- dodatkowy koc,
- mały przybornik do szycia,
- ładowarki do telefonów.
W rejonach gdzie ciężko o dobry zasięg, WIFI to szczegół, który może wpłynąć na zainteresowanie Twoim apartamentem. Choć coraz popularniejsze stają się praktyki „zanurzenia się w naturze bez dostępu do social mediów”, szybki internet to obecnie kluczowe udogodnienie dla wielu gości, zarówno biznesowych, jak i rekreacyjnych.
Dla rodzin, dla przyjaciół, dla każdego
Podczas wyboru wyposażenia do mieszkania, ważna jest grupa docelowa, której dedykujemy apartament. Jeśli pragniesz gościć rodziny z dziećmi zadbaj o dodatkowe wyposażenie, takie jak łóżeczko, krzesełko do karmienia czy mały kącik zabaw. W przypadku urządzania przestrzeni dla grupy znajomych, zapełnij półki grami planszowymi i wyposaż ścianę w duży telewizor. Jeśli masz dużo przestrzeni, możesz też udostępnić konsolę do gier, bilard czy stół do tenisa stołowego.
Aby zwiększyć bazę klientów wprowadź politykę przyjazną zwierzętom. Zadbaj o podstawowe udogodnienia, takie jak miski na wodę i jedzenie oraz kocyk. Nie jest to kosztowny wydatek, a może wpłynąć na pozytywne opinie i polecenia.
Ponadto, jeśli chcesz wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie, przygotuj zestawy powitalne. Lokalne przysmaki czy napoje z pewnością wywołają uśmiech wśród Twoich gości. Aby umilić swoim najemcom wizytę, możesz też stworzyć krótki przewodnik, w którym przedstawisz okolice, ciekawe punkty w pobliżu oraz kreatywne sposoby na spędzanie czasu. Uwzględniając potrzeby par, rodzin z dziećmi czy grup znajomych, opisz lokalne wydarzenia, atrakcje zimowe, poleć restauracje i kawiarnie. Możesz też stworzyć przykładowy plan dnia, w którym zaproponujesz krótką wycieczkę w pobliskie góry i termy czy do okolicznego miasteczka.
Odpoczynek przy kominku czy bali pod gwiazdami?
Jeśli konkurencja w Twoim regionie jest duża, pomyśl o ponadstandardowych rozwiązaniach, które przyciągną gości. Rozważ udogodnienia takie jak kominek, obszerna, wygodna wanna z hydromasażem, nowoczesne jacuzzi czy stylowa balia. Jeśli w pobliżu Twojej nieruchomości jest zbiornik wodny – wykorzystaj ten atut. Stwórz wyjątkową przestrzeń do morsowania i uzupełnij ją o klimatyczną saunę. To właśnie te dodatki mogą być kluczem do sukcesu. Oferując gościom niezapomniane doznania w otoczeniu natury, z pewnością wyróżnisz swoją nieruchomość spośród innych.
Apartament z widokiem poszukuje lokatora
Profesjonalne zdjęcia to podstawa udanego ogłoszenia. Ich zadaniem jest przyciągnięcie wzroku potencjalnych gości, przez co chętniej przeczytają Twoje ogłoszenie. Zadbaj o fotografie, które najlepiej oddadzą charakter Twojej inwestycji. Zobrazuj poszczególne pokoje, udogodnienia oraz otoczenie.
Opisz dokładnie proponowany przez Ciebie apartament. W promocyjnych materiałach podkreśl bliskość istotnych punktów w okolicy, np. stoków narciarskich, tras biegowych czy łatwy dostęp do szlaków turystycznych. Możesz tym przyciągnąć miłośników sportów zimowych oraz osoby pragnące cieszyć się urokami zimy w malowniczym otoczeniu.
Jeśli dojazd do nieruchomości nie jest intuicyjny, dodaj wskazówki dotyczące drogi. Zaproponuj gościom bezobsługowe zameldowanie, np. poprzez kodowaną skrzynkę, dzięki czemu umożliwisz im dojazd w dogodnym dla nich czasie. Pamiętaj, że to również oszczędność Twojego czasu.
Czy wiesz, że za cenę 32-metrowego luksusowego mieszkania w Zakopanem można kupić średnio trzy pokoje w Krakowie czy we Wrocławiu, a w Łodzi nawet mieszkanie z czterema pokojami na ponad 100 metrach kwadratowych? Więcej dowiesz się z artykułu: Ferie w górach we własnym zimowym apartamencie? Na ten luksus mogą pozwolić sobie najbogatsi