List mazalny – jak go otrzymać?

List mazalny to, najprościej rzecz ujmując, zgoda banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Jego zdobycie jest więc jedną z ostatnich formalności związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. Jak otrzymać list mazalny, w jakich sytuacjach będziesz go potrzebować i bank może ci odmówić wydania go? Poniższy artykuł odpowie na twoje wątpliwości.

Czym jest list mazalny?

Spłaciłeś kredyt hipoteczny? Gratulacje! Zanim jednak zaczniesz świętować, musisz pamiętać o jeszcze jednej formalności. To do ciebie, jako właściciela nieruchomości, należy obowiązek wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Bank niestety nie zrobi tego za ciebie. Aby z księgi wieczystej twojej nieruchomości zniknęło obciążenie, musisz przed sądem dołączyć specjalny wniosek z załączonym listem mazalnym. Jest to pisemne oświadczenie banku, że wszelkie zobowiązania hipoteczne wygasły i że zgadza się on, na wykreślenie z hipoteki wierzyciela hipotecznego.

Poza tym, list (lub kwit) mazalny powinien zawierać dane właściciela nieruchomości, numer księgi wieczystej nieruchomości oraz jej adres. Do tego informację o podstawie na której doszło do zapisu o hipotece – np. numer umowy kredytowej i o rodzaju nałożonej hipoteki (umowna czy przymusowa).

Czy list mazalny jest niezbędny?

Tak jak wspomnieliśmy, wykreślenie hipoteki nie następuje z automatu po spłacie kredytu. To oznacza, że bez przedłożenia listu mazalnego do sądu, wpis o zobowiązaniu na rzecz banku nadal istnieje w księdze wieczystej nieruchomości. W efekcie niemożliwe może stać się sprzedanie mieszkania lub domu. List mazalny jest gwarancją przywrócenia ci pełnych praw do danej nieruchomości, dlatego po spłaceniu kredytu warto dopilnować wszelkich formalności i usunąć niechciane zapisy z księgi wieczystej.

Jak otrzymać list mazalny?

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości wymienionym w II rozdziale księgi wieczystej, wystarczy złożyć wniosek w banku w którym spłacasz kredyt hipoteczny. O kwit mazalny możesz jednak także wystąpić w sytuacji zakupu lub odziedziczenia nieruchomości. Wtedy do banku należy przedłożyć dowód zmiany własności domu lub mieszkania – np. akt nieruchomości po zakupie czy sądowe postanowienie o nabyciu spadku.

Wniosek o list mazalny należy napisać samodzielnie. Powinien on zawierać prośbę o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, a także rzecz jasna numer księgi wieczystej, której dotyczy sprawa, numer umowy kredytowej, a także sposób przekazania listu mazalnego, np. adres pod który bank ma przesłać dokument. Pamiętaj, że niektóre banki pobierają opłatę za list mazalny – warto to sprawdzić w tabeli opłat i prowizji.

Zazwyczaj bank przesyła dokument po 3-4 tygodniach od złożenia wniosku. Gdy w końcu otrzymasz kwit mazalny, wraz z wnioskiem KW-WPIS i dowodem uiszczenia opłaty sądowej, powinieneś go złożyć w sądzie rejonowym do działu ksiąg wieczystych.

Czy bank może odmówić wystawienia listu mazalnego?

Zdarza się, że bank odmawia wystawienia listu mazalnego, jednak ma do tego prawo jedynie w przypadku, gdy nieruchomość nadal obciążona jest zobowiązaniem wobec niego. Jeśli zaś dług jest spłacony, a nadal masz problem by uzyskać list mazalny, sprawę trzeba skierować do sądu.

Co jeśli bank, który dokonał wpisu w księdze wieczystej już nie istnieje? Wniosek należy przesłać do banku, który przejął / wchłonął wspomniany bank lub gdy jest to niemożliwe, do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Interesuje cię wzięcie kredytu na nieruchomość obciążoną hipoteką? Przeczytaj: Jak wziąć kredyt na zakup nieruchomości obciążonej hipoteką? (otodom.pl)

Back to top button