Kwartalnik mieszkaniowy – Polityka Insight i Otodom – II kwartał 2024

Jakie mieszkania tanieją? Jak kształtują się ceny na rynku najmu? Czy nadal uciekamy do domów za miastem? Dlaczego działki budowlane drożeją? Oto najświeższe dane z II kwartału 2024 roku na rynku mieszkaniowym. Sprawdź kwartalnik mieszkaniowy – Polityka Insight i Otodom!

Kwartalnik mieszkaniowy to najnowszy raport o sytuacji na rynku mieszkań w II kwartale 2024 roku autorstwa Polityka Insight i Otodom. Prezentuje najważniejsze trendy na rynku oraz wiele ciekawych wniosków i korelacji – zachęcamy do lektury. 

Kwartalnik mieszkaniowy – najważniejsze informacje w pigułce 

  • Prawie połowa, bo aż 49,4% aktywnych ofert mieszkań stanowią te z rynku pierwotnego. Drugie miejsce z wynikiem 18,3% zajmują lokale w budynkach z lat 1945-1990.
  • Historia zatacza koło? Liczba aktywnych w całym kwartale ofert sprzedaży mieszkań po raz pierwszy od dwóch lat przekroczyła poziom 300 tys.
  • W jakich segmentach najmu jest taniej? W przypadku lokali powyżej 90 m2 ceny najmu spadły aż o 6 % kw/kw, w segmencie mieszkań do 40 m2 o 1,1%.
  • Gdzie najem stał się tańszy? W największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców średnie ceny najmu spadły w II kwartale o 2 proc. kw/kw i były już tylko o 3,3 proc. wyższe niż przed rokiem.
  • Wzrost cen najmu praktycznie się zatrzymał. W II kwartale średni ofertowy koszt najmu mieszkania wyniósł 3 145 zł.
  • Wracamy do miast? Domy położone na większych działkach oddalonych od aglomeracji miejskich, drożeją wolniej a tempo przyrostu aktywnych ofert jest większe.
  • Ceny działek budowlanych nie powstały dłużne I kwartałowi 2024. W II kwartale średnie ceny ofert sprzedaży niezabudowanych gruntów wzrosły o 6,2 k2/kw.

Czego jeszcze dowiesz się z raportu? 

Kwartalnik mieszkaniowy to zestawienie wyników najnowszych badań przeprowadzonych na rynku nieruchomości w II kwartale 2024 roku. Omawia sytuację na trzech segmentach rynku mieszkaniowego. 

  • Rynek mieszkań – pod lupę wzięliśmy tempo wzrostu cen mieszkań w Polsce oraz ich wysokość względem wielkości lokalu czy też miasta. Eksperci szukają przyczyn zjawiska jakim jest historyczny wzrost liczby aktywnych ofert sprzedaży w całym kwartale. W raporcie znajdziemy informację czy boom cenowy dotknął także mniejsze rynki. Dowiemy się jakie mieszkania są najtrudniejsze do sprzedania, a w rezultacie inwestowanie w nie jest obarczone większym ryzykiem niskiej płynności. 
  • Rynek najmu – prezentujemy najnowsze dane z rynku najmu, czyli o tym, co przyczyniło się do wyhamowania wzrostów cen najmu, w jaki sposób intensywne zakupy inwestycyjne kawalerek wpłynęły na aktualne oferty oraz mieszkańcy jakich miast zrezygnowali z podwyższenia czynszu. 
  • Pozostałe nieruchomości – w tej sekcji eksperci odszyfrowują sprzeczne sygnały docierające z rynku domów, czyli dlaczego przy równoczesnej nadwyżce podaży nad popytem przyspiesza podwyżka cen. Wyniki badań wykazują także ciekawą zależność sygnalizującą odwrócenie strukturalnej zmiany zainteresowania domami na terenach słabiej zurbanizowanych. Na sam koniec dowiemy się dlaczego ceny gruntów budowlanych poszły w górę. 

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym kwartalnikiem mieszkaniowym opracowanym przez ekspertów Polityka Insight oraz Otodom.

kwartalnik mieszkaniowy
Back to top button