Najpopularniejsze

“W dobrym sąsiedztwie” – Raport Otodom x ThinkCo o budowaniu szczęśliwych wspólnot

Niemal 75% ankietowanych mieszkańców Polski deklarujących utrzymywanie bliskich, przyjacielskich kontaktów z sąsiadami, pozytywnie ocenia okolicę miejsca zamieszkania. To jedna z wielu ciekawych danych, które znajdziesz w raporcie“ W dobrym sąsiedztwie” stworzonym przez ThinkCo przy współpracy z Otodom.

Jest to kompendium wiedzy na temat tworzenia inkluzywnych, elastycznych osiedli, które łączą odpowiednie projektowanie przestrzeni z troską o ekologię, zrównoważony rozwój i co najważniejsze – relacje mieszkańców. Dlaczego wzięliśmy pod lupę akurat temat sąsiedztwa? Czy lubimy mieć sąsiadów? Jak budować szczęśliwą wspólnotę?

“W dobrym sąsiedztwie” – raport oparty na stabilnych filarach

Dobre sąsiedztwo to takie, gdzie ludzie mogą nawiązywać trwałe i wartościowe znajomości, a jednocześnie żyć komfortowo. Raport „W dobrym sąsiedztwie” stworzony przez ThinkCo przy współpracy z Otodom opiera się na czterech filarach, które stanowią podwaliny do budowania szczęśliwych wspólnot. To znaczy?

w dobrym sąsiedztwie raport

Raport „W dobrym sąsiedztwie” opisuje:

  • Jakie są aktualnie powstające inwestycje mieszkaniowe w Polsce?
  • Jak i dlaczego warto wspierać nawiązywanie więzi sąsiedzkich?
  • Co warto wiedzieć o greenwashingu w branży?
  • Dlaczego gwałtownie rośnie liczba certyfikowanych budynków mieszkalnych?
  • Jak w praktyce wygląda implementacja inteligentnych rozwiązań?
  • Jak otwierać inwestycje mieszkaniowe na miasto, bez szkody na poczuciu bezpieczeństwa i prywatności?

Lubimy mieć sąsiadów

Tegoroczny raport “Mieszkanie na osi czasu” realizowany w ramach projektu Otodom “Szczęśliwy Dom” dostarczył interesujące dane w kontekście wspólnot. Wśród czynników szczęścia w okolicy zamieszkania aż 21% Polaków wskazuje relacje sąsiedzkie. Jest to 4 miejsce w klasyfikacji, zaraz po terenach zielonych, bezpieczeństwie i komunikacji miejskiej. Relacje z sąsiadami w szczególności cenią sobie rodzice. Spędzanie czasu z dziećmi na placach zabawach i w okolicznych parkach sprzyja sąsiedzkiej integracji nie tylko pomiędzy dorosłymi ale także ich pociechami, które mają towarzystwo do zabawy. 

w dobrym sąsiedztwie

Co więcej w raporcie “W dobrym sąsiedztwie” znajdziemy informację o bardzo ciekawej zależności. Mianowicie, pomiędzy postrzeganiem przestrzeni a jakością zawieranych znajomości występuje  wyraźna korelacja! Niemal 75% ankietowanych mieszkańców Polski deklarujących utrzymywanie bliskich, przyjacielskich kontaktów z sąsiadami, pozytywnie ocenia okolicę miejsca zamieszkania. Z kolei wraz z osłabieniem tych relacji maleje poziom satysfakcji ze swojego otoczenia.

…ale nie mamy gdzie ich spotkać.

Fakt, że sąsiedztwo jest istotną składową poczucia szczęścia naprawdę nas cieszy. Jednak aby czerpać z tego garściami, musimy mieć przestrzeń, która sprzyja budowaniu relacji z innymi mieszkańcami. Bazując na wynikach badań można stwierdzić, że takich miejsc nadal brakuje. Ledwie połowa, bo 42% osób z najstarszego pokolenia jest zadowolona z przestrzeni wspólnych. W przypadku Młodych Dorosłych wynik spada do zaledwie 34%. 

Potrzebujemy miejsc do wspólnego spędzania czasu. Dlatego właśnie raport “W dobrym sąsiedztwie” podejmuje temat wspólnot i przedstawia rozwiązania, dzięki którym nasze otoczenie może być wspierające dla budowania relacji sąsiedzkich. Inwestycje deweloperskie, które będą to umożliwiały zyskają w oczach niejednego potencjalnego mieszkańca.

Emocje na kwadracie

Jako Otodom od czterech lat prowadzimy projekt “Szczęśliwy dom”, w którym sprawdzamy co w naszych domach i okolicy sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Bo rynek nieruchomości to nie tylko liczby, kredyty i formalności. To także miliony spełnionych marzeń, za którymi kryją się emocje i potrzeby mieszkaniowe. W raporcie Emocje na kwadracie podjęliśmy temat rzadki, ale niezwykle ważny, mianowicie – neuroróżnorodności

Neuroatypowy sąsiad

W skrócie, neuroróżnorodność to różne reakcje naszych mózgów na te same bodźce. Z tym, że na jednych oddziałują one słabiej, a na innych mocniej. ​Szacuje się, że osoby neuroatypowe (w spektrum autyzmu, z ADHD lub zaburzeniami nauczania) stanowią nawet 20% populacji. Dla tej części społeczeństwa bodźce związane z mieszkaniem są odczuwalne szczególnie mocno. Z tego powodu neuroatypowi częściej komunikują swoje potrzeby i zastrzeżenia. W rezultacie 33% neuroatypowych pozostaje w konflikcie z sąsiadem lub grupą sąsiadów. Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć przestrzenie, które każdemu z nas dają szansę poczuć się dobrze w swojej przestrzeni.

I: Prosąsiedzkie, czyli prospołeczne

Sąsiedzkość to nie tylko mieszkanie pod jednym numerem bloku czy taką samą nazwą ulicy. To bycie grupą ludzi, którzy grają do jednej bramki dbając się o swoje otoczenie i siebie nawzajem. Jednak nie zawsze budowanie relacji sąsiedzkich idzie łatwo, tak jak by mogło. Czasami brakuje nam do tego czynnika integrującego, a innym razem odwagi. Dlatego ważne są przemyślane rozwiązania przestrzenne (np. tereny zielone,  siłownia, strefa co-workingowa) i pozaprzestrzenne (np. pikniki, festyny, grupy sąsiedzkie), które pomagają w  budowaniu więzi między mieszkańcami. W tym wszystkim należy pamiętać o inkluzywności. Sąsiedztwo powinno być przyjazne dla wszystkich, niezależnie od ograniczeń fizycznych lub indywidualnych potrzeb.

II: Połączone z miastem

Dobre sąsiedztwa funkcjonują w ramach kompaktowych miast, gdzie bliskość usług, rekreacji i transportu publicznego ułatwia codzienne życie. Aż 62% mieszkańców Polski byłoby gotowych  zamieszkać w okolicy oferującej najważniejsze usługi w obrębie 15-minutowego spaceru, nawet kosztem ograniczonego ruchu samochodowego. Coraz to popularniejszym rozwiązaniem stają się inwestycje mixed-use. 

Ważne jest także znalezienie złotego środka pomiędzy otwartością przestrzeni a prywatnością. Właściwe projektowanie stref i kształtowanie ich granic umożliwia utrzymanie równowagi między ich ogólnodostępnym charakterem a intymnością mieszkańców, nie polegając wyłącznie na ogrodzeniach. Wszystko po to aby członkowie wspólnoty mogli czuć się zarówno swobodnie, jak i bezpiecznie.

III: Zrównoważone

Certyfikacje wielokryterialne, zyskują coraz większą popularność w budownictwie mieszkaniowym. Systemy oceny inwestycji to nie tylko ekologia. To również kwestie społeczne i to jak projekt wpisuje się w sąsiedztwo. Z roku na rok coraz więcej osób deklaruje, że  zwraca uwagę na to, czy ich potencjalne mieszkanie spełnia normy ekologiczne. Co więcej, obserwujemy nasycenie treściami o tematyce eko oraz coraz mniej przychylne podejście społeczeństwa do ekomarketingu. Prawie siedmiu na dziesięciu badanych konsumentów popiera tezę, że ekologiczne slogany mają charakter stricte promocyjny. W tym wypadku ważne jest, aby działania inwestorów i osób mających wpływ na kształt otoczenia były autentyczne. Mieszkańcy są coraz bardziej wyczuleni, na pozorne slogany o ekologii. 

IV: Otwarte na technologie

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że sąsiedztwa stają się wygodne, bezpieczne i idące z duchem czasu. Ponad 80% badanych w Polsce postrzega zdalne sterowanie urządzeniami domowymi i monitorowanie bezpieczeństwa jako udogodnienie. Jednak zestawiając ten wynik z faktycznym wykorzystaniem tych technologii otrzymamy dużą rozbieżność. Otóż, z aplikacji do sterowania inteligentnymi urządzeniami korzysta tylko 27% respondentów, a aplikacji monitorujących bezpieczeństwo zaledwie 19%. Aż ciśnie się na usta, że potencjał rozwoju technologii domowych jest ogromny. Jednak niska świadomość konsumentów oraz brak odpowiedniej wiedzy technicznej sprawiają, że wielu potencjalnych użytkowników wzbrania się przed byciem smart. 

Raport “W dobrym sąsiedztwie” – podsumowanie 

Każdy z nas jest inny i znajduje się na innym etapie życia. Tak więc pogodzenie interesów wielu mieszkańców jednego osiedla stanowi duże wyzwanie dla deweloperów jak i mieszkańców. Przestrzeń musi być intymna mimo swojej otwartości oraz inkluzywna, aby każdy czuł się w niej dobrze. Chcąc budować szczęśliwe sąsiedztwo – jako mieszkańcy – musimy wykazać się wzajemną empatią, ale także poszanowaniem zasad. Nie wiemy, czy naszym sąsiadem nie jest osoba neurotypowa, która tylko czeka na czas ciszy nocnej. 

w dobrym sąsiedztwie raport
Back to top button