Po prostu o nieruchomościach. Rynki wschodzące pod lupą: Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Rzeszów, Kielce i Białystok
Rozmowy o nieruchomościach i rynku deweloperskim często kręcą się wokół 7 największych miast, m.in.: Warszawy, Krakowa czy Wrocławia oraz okolicznych sypialni. Jednak są rynki, w których sytuacja także przykuwa uwagę. Rynki wschodzące to mniejsze miasta z potencjałem, które warto obserwować. szczególnie, że tamtejsze ceny czasami doganiają te do których przyzwyczaiły nas Łódź czy Poznań. Oto kolejny odcinek Po prostu o nieruchomościach!
O czym przeczytasz w tym artykule?
„Po prostu o nieruchomościach” | Katarzyna Kuniewicz
Rozmowy o rynku nieruchomości? Moglibyśmy je prowadzić bez końca. Doskonale rozumiemy jego dynamikę i mechanizmy, które nim rządzą. Wyposażeni w najnowsze i dokładne dane, co miesiąc dostarczamy wyczerpujące podsumowania branży. Dla tych, którzy stoją w korkach lub lubią słuchać o sytuacji na rynku deweloperskim podczas biegania, oferujemy również wersje audio. Czasami stawiamy na nietypową perspektywę lub dane, które są przez innych pomijane, a mogą być niezwykle cenne. Cóż rzec, lubimy brać pod lupę jak najwięcej. W ten sposób sprawiamy, że rynek nieruchomości staje się bardziej transparentny, umożliwiając każdemu podejmowanie świadomych decyzji.
W naszym cyklu „Po prostu o nieruchomościach”, Katarzyna Kuniewicz tłumaczy, co i dlaczego dzieje się w branży w swoim własnym, niezwykle przystępnym stylu. Katarzyna Kuniewicz, Head of Research Otodom Analytics, to ekspertka, która współtworzy raporty i prognozy dotyczące rynku pierwotnego oraz analizy preferencji kupujących mieszkania. Bierze również udział w licznych konferencjach i debatach, inicjując dyskusje w branży. Dane, które gromadzimy w Otodom, są niezwykle precyzyjne i odgrywają kluczową rolę na rynku nieruchomości.Sprawdź, co ma do powiedzenia o najnowszych danych.
Oto spojrzenie na rynek deweloperski poza największymi (i najczęściej opisywanymi) miastami.
Co w najnowszym odcinku Katarzyna Kuniewicz: po prostu o nieruchomościach?
- W 2023 roku w Polsce powstało ponad 220 tysięcy mieszkań i domów, z czego 62% wybudowały firmy deweloperskie. Wśród tych 62%, co czwarte mieszkanie lub dom zostały wybudowane w jednym z 7 największych miast w Polsce.
- A co poza nimi i tzw. obwarzankami, czyli sypialniami największych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław? Tam powstało ponad 80 tysięcy nowych domów i mieszkań wybudowanych przez deweloperów.
- Które rynki przykuwają naszą uwagę? Przede wszystkim ciekawa sytuacja jest w tzw. rynkach wschodzących. To 6 miast: Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Rzeszów, Kielce i Białystok.
- W Lublinie na początku listopada dostępne były 4 tys. mieszkań, natomiast w Białymstoku niewiele ponad tysiąc mieszkań.
- Czy ceny na rynkach wschodzących są dużo niższe niż w Krakowie czy Warszawie? Ceny w tych miastach są rekordowe i trudno je przebić. Jednak jeśli porównamy rynki wschodzące i tamtejsze ceny do cen np. z Łodzi, to te różnice się już zacierają.
- Przykład? W Szczecinie przeciętne ceny przekraczają 13 tys./m2. To drożej niż w Łodzi czy Poznaniu.
- Z kolei w Lublinie trzeba zapłacić ponad 11 tys./m2 – ta cena utrzymuje się od początku 2024r. W Łodzi tyle zapłacić trzeba dopiero od 2 miesięcy.
Dane z rynku nieruchomości na bieżąco dzięki Otodom Analytics!
Czy kupujesz, sprzedajesz, czy wynajmujesz nieruchomości, kluczowym elementem jest zawsze cena. Dzięki Otodom Analytics masz możliwość śledzenia aktualnych danych cenowych i szybkiego reagowania na zmiany na rynku. Nasze zaawansowane, otwarte dashboardy dostarczają najnowszych informacji, które są nieocenione w podejmowaniu decyzji.
Poznaj bieżące trendy na rynku nieruchomości, sprawdź ceny sprzedaży i wynajmu, a także zweryfikuj stopy zwrotu oraz ich dynamikę w czasie. Dane to nasza specjalność! Nasz zespół składa się z wybitnych ekspertów, którzy dzięki swoim analizom inicjują najważniejsze dyskusjei w branży nieruchomości.