Mieszkanie podążające za cyklem życia – rewolucja, która nadejdzie
Czym jest architektura podążająca za stylem życia? Czy w świecie, w którym jest tak wiele różnorodności, trzymanie się starych kanonów urbanistycznych jest wystraczające? Pamiętasz czasy, kiedy mieszkanie było miejscem, do którego wracaliśmy po pracy, by odpocząć i zjeść kolację? Dziś nasze domy stały się biurami, siłowniami, szkołami i miejscami spotkań. Nasze życie jest bardziej dynamiczne niż kiedykolwiek wcześniej, a nasze potrzeby zmieniają się wraz z nim. Czy masz mieszkanie podążające za cyklem życia?
O czym przeczytasz w tym artykule?
Pożegnaj szufladkowanie!
Kiedyś myśleliśmy o mieszkaniach jak o produktach z półki – dla młodych, dla rodzin, dla seniorów. Ale czy życie jest takie proste? Dziś mamy do czynienia z patchworkowymi rodzinami, samotnymi rodzicami, cyfrowymi nomadami i seniorami, którzy wciąż chcą aktywnie spędzać czas. Dlatego warto inaczej spojrzeć na dom. Czas na mieszkanie podążające za cyklem życia!
Mieszkanie, które rośnie razem z Tobą
Wyobraź sobie przestrzeń, która dostosowuje się do Twoich zmieniających się potrzeb. Mieszkanie, które może być zarówno przytulnym gniazdkiem dla młodej pary, jak i przestronnym domem dla rodziny z dziećmi. A do tego, kiedy przyjdzie czas na emeryturę, może łatwo przekształcić się w komfortowe miejsce do odpoczynku i realizacji pasji.
Mieszkanie podążające za cyklem życia. Co to oznacza w praktyce?
● Elastyczność: Ścianki działowe, które można łatwo przenieść, by stworzyć nowe
przestrzenie.
● Funkcjonalność: Meble, które służą wielu celom i zajmują mało miejsca.
● Technologie: Inteligentne rozwiązania, które ułatwiają codzienność i zwiększają
komfort życia.
● Zrównoważenie: Materiały naturalne, które są zdrowe dla Ciebie i dla środowiska.
● Wspólnota: Przestrzenie wspólne, które sprzyjają budowaniu relacji z sąsiadami.
Mieszkanie przyszłości to nie tylko miejsce do życia, to styl życia.
Koncept mieszkania podążającego za cyklem życia wywodzi się z Wielkiej Brytanii , która aktualnie właśnie w ten sposób podchodzi do projektowania. Badania pokazują, że zdrowie osób, które żyją w mieszkaniach podążających za cyklem życia, polepszyło się o 27 proc. Zasadniczym atrybutem takiego mieszkania, jest to, że musi być ono gotowe do opieki.
To znaczy? Musi dawać możliwość np. zamontowania uchwytów czy dźwigu do podnoszenia z łóżka, być bezprogowe, dające szybką możliwość transferu z sypialni do łazienki, wyjścia na fotelu czy wózku na balkon. Sypialnia powinna być nasłoneczniona, bowiem jak potwierdzają badania, mieszkania z dobrym doświetleniem zmniejszają ryzyko depresji. Klatki schodowe, balkony, tarasy, patia powinny być tak zaprojektowane, by można się było na nich spotkać, pogawędzić z sąsiadem, odpocząć.
Mieszkanie podążające za cyklem życia to inwestycja w nasze zdrowie i dobrostan. W fundacji LAB 60+ uważamy, że to przyszłość mieszkalnictwa. Rewolucja, która nadejdzie. A ponadto konieczność, bo dzięki elastycznym rozwiązaniom, nowoczesnym technologiom i zrównoważonym materiałom powstaną przestrzenie, które będą służyć nam przez wiele lat, niezależnie od tego, jak bardzo zmieni się nasze życie.
Potrzeby niesklejone z wiekiem
W LAB60+ nie tworzymy architektury tylko dla młodych, czy tylko dla seniorów. To pułapka założenia, że przestrzeń powinniśmy dzielić z uwagi na wiek chronologiczny ludzi. W rzeczywistości nie ma on większego znaczenia. Przecież coraz więcej osób w wieku emerytalnym prowadzi aktywny tryb życia, podróżuje, rozwija swoje pasje. Z drugiej strony można mieć 20 lat i zmagać się z ograniczeniami ruchowymi, a można dożyć aktywnie późnej starości
Cykl życia = kod zamieszkania?
Według naszej fundacji dobre miejsce zamieszkania to takie, które jest dostępne i komfortowe dla każdej grupy wiekowej. Dlatego tak istotne jest kształtowanie otoczenia z punktu widzenia cyklu naszego życia, a nie przeznaczenia: tylko dla seniorów bądź tylko dla rodzin.
Mieszkanie to więcej niż tylko cztery ściany. To tło dla marzeń, miejsce, w którym tworzymy wspomnienia i relacje. Zlokalizowane w konkretnym otoczeniu, które wspiera lub nie nasz komfort codziennego funkcjonowania.I chociaż świadomość potrzeby dostosowania architektury mieszkań do potrzeb różnorodnych stylów życia rośnie, wciąż jesteśmy na początku drogi. Brakuje myślenia o przyszłości i rozumienia tych zmian. Tylko demografia i zmiany społeczne są nieuniknione.
Czy osiedle oferuje przestrzeń do aktywności społecznej i sportowej, czy dba o zieleń i daje poczucie bezpieczeństwa? Nie wszystko musi być od razu idealnie. Skoro rozumiemy, że inwestycja w zdrowe otoczenie to inwestycja w długie i szczęśliwe życie, część zmian możemy wprowadzać stopniowo, będąc aktywnym i świadomym mieszkańcem i mieszkanką. Do czego my jako fundacja LAB60+ zachęcamy!
Mieszkanie podążające za cyklem życia cię zainteresowało? Obejrzyj nasz video podcast!
O Autorce
Dr inż. Agnieszka Labus
Fundatorka i liderka LAB60+. Architektka i urbanistka, adiunktka w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ceniona ekspertka w projektowaniu inwestycji senioralnych i wielopokoleniowych. Inicjatorka społecznych zmian, zachęcająca otoczenie społeczno-gospodarcze, samorządy, architektów, projektantów i deweloperów do uwzględniania perspektywy długowieczności w projektach.
Jako pierwsza w Polsce podjęła dyskurs naukowy dotyczący koncepcji odnowy miast europejskich w XXI wieku w kontekście starzenia się społeczeństwa. Jest absolwentką największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators. Działa jako doradczyni ds. projektowania przyjaznego starzeniu, prewencyjnego i wspierającego otoczenia, które odpowiada na zmienne z cyklem życia potrzeby i style życia użytkowników.