Odroczenie kredytu na mieszkanie – zobacz, czy warto

Trudna sytuacja finansowa zmusiła wielu Polaków do bardziej oszczędnego podejścia do swoich finansów. Nic więc dziwnego, że tak wielu myśli o odroczeniu kredytu. W dzisiejszym live’ie eksperci podpowiedzą, w jaki sposób można negocjować z bankiem, jaką metodę wybrać, by poradzić sobie w trudnej sytuacji, a przede wszystkim – czy warto o takie odroczenie się starać. Paweł Komar (NOTUS Finanse), dr Michał Kisiel (Bankier.pl) oraz prof. nadzw. dr hab. Waldemar Rogowski (BIK) opowiedzieli również o:

  • niewielkich wzrostach ilości zapytań kredytowych w BIKu (ale mniejsze niż w zeszłym roku),
  • jak się zabezpieczyć w kontekście kredytu hipotecznego,
  • jak wygląda procedura odroczenia spłaty kredytu,
  • czy takie odroczenie rat będzie miało wpływ na zaciąganie kredytów w przyszłości,
  • założeniach „ustawowych” wakacji kredytowych.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem niektórych kwestii.

Dwa tygodnie temu BIK ogłosił spadek liczby wniosków kredytowych. Jak to wygląda teraz? Czy to się odbudowało? Czy spada bardziej niż dwa tygodnie temu?

Odnotowaliśmy niewielkie wzrosty zapytań kredytowych w BIK w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni. Patrząc jednak na ten sam okres w zeszłym roku, mamy spadek o 1/4 w liczbie zapytań. Więc widzimy wyraźnie, że zapytań jest mniej, a banki przeszły na konserwatywną politykę kredytową, która charakteryzuje się niższym poziomem dostępności kredytu (wyższe wymagania co do wkładu własnego, branże wykluczone, itp.). Pośrednicy odczuwają te zmiany – chociaż przyznają, że marzec jechał jeszcze siłą rozpędu, kwiecień i maj notowane są z 15-20% spadkami w ilości składanych wniosków kredytowych. Nawet więc jeśli zainteresowanie wśród klientów zaczyna wzrastać, nie przekłada się to bezpośrednio na wysyłane wnioski kredytowe (mniejsza wysyłka o ok. 30% vs poprzedni okres).

Jak wygląda procedura odroczenia spłaty kredytu dzisiaj, a jak będzie wyglądać kiedy ustawa, która jest w sejmie wejdzie w życie ?

Wakacje kredytowe, które są dostępne obecnie, to inicjatywa oddolna banków, nie są regulowane ustawowo. Procedura zazwyczaj wygląda tak, że należy złożyć wniosek (zdalnie), w którym zaznaczamy, że znaleźliśmy się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa, wymagania względem dodatkowych dokumentów są dosyć skąpe, nie ma tutaj w przypadku osób fizycznych szeregu zaświadczeń itp., w wielu przypadkach wystarczy deklaracja. Kluczowy jest jednak czas. Niektóre instytucje, szczególnie na początku, zostały tymi wnioskami zasypane i okres między złożeniem wniosku a wydaniem decyzji mocno się rozciągnął. Jeśli więc planuje się taki ruch, to warto to zrobić jak najszybciej. Deklarowane terminy rozpatrywania wniosków sprawdził Bankier.

Czy wszystkie banki raportują do BIKu i czy takie odroczenie rat będzie miało wpływ na zaciąganie kredytów w przyszłości?

Wszystkie banki już raportują i nie będzie to miało negatywnego przełożenia na historię kredytową. Natomiast może być jakiś problem z zaciąganiem kredytu bieżącego. Osoba, która wystąpiła o wakacje kredytowe sygnalizuje, że ma problem z tą płynnością finansową. Trudno więc sobie wyobrazić, żeby w tym samym momencie, kiedy występuje o wakacje kredytowe, wystąpiła także o nowe kredytowanie. Będzie to miało więc wpływ jedynie na bieżącą ocenę wiarygodności kredytowej.

Podczas spotkania usłyszeliśmy także, jak się zabezpieczyć w kontekście kredytu hipotecznego, jakie są założenia „ustawowych” wakacji kredytowych i czy warto spłacać rady, póki jesteśmy w stanie, czy wystąpić o przyznanie wakacji kredytowych i zachować pieniądze jako poduszkę finansową na przyszłość. Zapraszamy do obejrzenia całego LIVE’a na profilu Otodom: https://www.facebook.com/Otodom/.

Śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami.

Prof. nadzw. dr hab. Waldemar Rogowski – Główny Analityk BIK, Kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem SGH. Autor ponad stu  publikacji i ponad 500 analiz, raportów i studiów wykonalności inwestycji. Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej z 15 letnim stażem. Przez 10 lat ekspert ONZ UNIDO w zakresie Studium Wykonalności Inwestycji. Konsultant Banku Światowego z 6 letnim stażem, w zakresie wycen i analiz do Ministerstwa Skarbu Państwa.

Materiały do pobrania

Paweł Komar – przedstawiciel młodego pokolenia managerów, jeden z najmłodszych członków zarządu spółek z GPW kojarzony przez lata głównie z sektorem bankowym. Zarządzał największymi w Polsce firmami pośrednictwa finansowego i nieruchomościowego, niektóre z nich budował od zera. Nagrodzony w 2016 tytułem TOP MANAGER  branży finansowej w Polsce. Z notowanymi na giełdzie spółkami z branży finansowej związany od 2006 roku, odpowiadając w tym czasie za różne obszary zarządcze i projektowe. Odpowiedzialny głównie za strategię , rozwój przedsiębiorstw i obszary sprzedaży. Zasiadał w radach nadzorczych spółek z branży ubezpieczeń, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, związany także z funduszami typu Venture Capital czy Private Equity. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na wydziale Zarządzania i Finansów oraz Master of Business Administration, Executive Studies na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Przewodniczący rady nadzorczej Związku firm pośrednictwa finansowego, członek rady Manager Business Hub i wielu innych kapituł oraz stowarzyszeń branżowych. Zawodowo także pasjonat nowych technologii i spółek start-upowych, manager, doradca zarządów, przedsiębiorca i inwestor.

Michał Kisiel – doktor nauk ekonomicznych w zakresie finansów. Adiunkt w Katedrze Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Analityk w portalu Bankier.pl. Autor m.in. książki „Internet a konkurencyjność banków w Polsce” (Wyd. Cedewu, Warszawa 2005) oraz współautor książki „Innowacyjne usługi banku” (Wyd. PWN, Warszawa 2007) i „Finanse osobiste. Zachowania, produkty,strategie” (Wyd. PWN, Warszawa 2012), „Niekartowe systemy płatności bezgotówkowych w Polsce” (NBP, 2014). Specjalizuje się w problemach rozwoju bankowości detalicznej, zarządzania finansami w gospodarstwie domowym, bankowości elektronicznej, systemach płatności i innowacjach finansowych w internecie.

Back to top button