Podatek od balkonu – im niżej mieszkasz tym więcej płacisz! 

Wszyscy je znają, są na językach wielu Polaków, każdy śledzi najnowsze nowinki na ich temat, ale nikt ich nie lubi… O czym mowa? O podatkach! Czy wiesz, że dopadły nawet nasze ukochane balkony? Kto musi je płacić? Czy w twoim mieście płaci się podatek od balkonu? 

Deweloperze, pamiętaj o balkonie!

Ostatnie lata były niezwykle intensywnym okresem w branży budownictwa mieszkaniowego. Nowe osiedla i bloki niczym grzyby po deszczu pojawiały się w miastach na terenie całej Polski. Był to także czas, kiedy deweloperzy wychodzili naprzeciw potrzebom swoich klientów. Stawiali na lokale z dużymi balkonami, loggiami oraz nowoczesnymi tarasami. Według najnowszego raportu Otodom w ramach projektu “Szczęśliwy Dom” aż 46% Polaków uważa, że wpływają one pozytywnie na ich poczucie szczęścia w miejscu zamieszkania. Obecność balkonu niejednokrotnie zaważyła o decyzji zakupu mieszkania. 

Podatek od balkonu 

Zgodnie z ustawą z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych za wejście w pas drogowy jakimkolwiek obiektem, należy płacić. Okazuje się, że od lat tak funkcjonują: Kraków, Gliwice oraz Lublin. Co więcej, władze lokalne mają prawo do wprowadzania własnych opłat. Tym sposobem w 2016 Szczecinek dołączył do grona miast naliczających podatek od balkonu. Niedawno, bo w 2023 roku taką decyzję podjął również Poznań. Jest to rezultat nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz zmian w definicji elementów składowych pasa drogowego. Wynika z niej, że ma on je aż trzy- długość, szerokość i WYSOKOŚĆ. Tak więc pas drogowy to nie tylko droga i chodnik, ale także wszystko co znajduje się ponad nim. Mamy tu na myśli balkony, loggie, schody, pochylnie, a nawet elewacje cieplne. Uogólniając – wszystkie elementy budynku, których obrys wchodzi w przestrzeń miejską. 

Kto musi płacić podatek od balkonu?

Uspokoimy część czytelników – nie wszyscy mają obowiązek zapłaty tego podatku. Do jego opłacania zobligowani są właściciele nowych mieszkań, które powstały po wejściu w życie uchwały w ich mieście. Co więcej, dotyczy to tylko tych budynków, w których elementy wchodzą w przestrzeń miejską. Najczęściej są to bloki stojące bezpośrednio przy ulicy. 

Podatek od balkonu – wysokość opłat

Pewnie nikt się tego nie spodziewa, ale im niżej jest nasz balkon – tym więcej zapłacimy! Jak to możliwe? Otóż balkony czy schody zlokalizowane na niższych piętrach mogą w większym stopniu ingerować w strefę ruchu pieszych. Wyższe piętra zostaną obciążone opłatą co do zasady. Tak więc zgodnie z uchwałą wyodrębniamy dwie stawki. 

Na przykładzie Poznania, opłaty będą pobierane przez Zarząd Dróg Miejskich:

  • od poziomu gruntu do 2,5m wysokości – podatek będzie wynosił 10 groszy na dzień za metr kwadratowy 
  • Od 2,5m do 100m wysokości – podatek będzie wynosił 1 grosz na dzień za metr kwadratowy.

Po przeliczeniu, za balkon położony wyżej właściciele zapłacą rocznie ok. 18 zł. Natomiast w przypadku tych położonych niżej kwota jest dziesięć razy większa i wynosi aż 182,50 zł rocznie

Opłatę podatku uiszcza się w momencie zatwierdzenia złożonego wniosku. Należy załączyć do niego wymagane załączniki i oświadczenia. Wysokość opłaty uzależniona jest od czasu jaki podamy w formularzu. Płatności dokonujemy jednorazowo za cały okres. Czas zajęcia można przedłużać – nowy wniosek należy złożyć maksymalnie 30 dni przed końcem decyzji. 

ZOBACZ TEŻ: Podatek od nieruchomości w 2024 roku. Ile zapłacimy po podwyżkach?

balkon baner
Back to top button