Wnioski o kredyt – jak zmieniło się podejście Polaków?
W 27. Otodom Live rozmawialiśmy z Magdaleną Kondej-Aftyką, starszym ekspertem ds. finansów w NOTUS Finanse, prof. Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem Biura Informacji Kredytowej i dr Michałem Kisielem, ekspertem w dziedzinie psychologii finansów i autorem Bankier.pl. Jak wygląda sytuacja kredytowa w pandemii?
Eksperci odpowiedzieli m.in. na pytania takie jak:
- Jak zmieniają się dane dotyczące skali wnioskowania o kredyty hipoteczne?
- Czy otrzymanie kredytu jest obecnie trudniejsze niż przed pandemią?
- Czy skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych odbije się na sytuacji kredytobiorcy?
- Jak sytuacja banków wpływa na rynek nieruchomości?
Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych kwestii z 27. Otodom Live.
Dane zebrane po okresie lockdownu wskazują, że wzrosła liczba wnioskodawców o kredyt hipoteczny. Jednak liczba wniosków rozpatrzonych pozytywnie przez banki zmalała – jak odbija się to na rynku nieruchomości?
Według danych Biura Informacji Kredytowej w trakcie pandemii zanotowano zarówno spadek popytu, jak i podaży kredytów na zakup nieruchomości. Obecnie popyt na kredyt mieszkaniowy rośnie, lecz spada akcja kredytowa, czyli maleje podaż kredytów. Narasta więc luka pomiędzy popytem a podażą na rynku kredytów mieszkaniowych. Jest kilka powodów takiej sytuacji:
- Brak stabilności dochodów potencjalnych kredytobiorców, spowodowana niepewnością dotyczącą gospodarki w pandemii,
- Banki nie lubią niepewności – oznacza to, że dopóki niepewność nie zmieni się w możliwe do oszacowania i mierzalne ryzyko, sytuacja będzie niestabilna,
- W Polsce 5 banków odpowiada za dużą część akcji kredytowej – oznacza to, że jeżeli jeden z banków zaostrzy politykę kredytową, może to w istotnym zakresie ograniczyć akcję kredytową, a w przypadku gdy podobny ruch wykonają pozostałe banki, może zmaterializować się credit crunch.
- Proces przyznawania kredytu mieszkaniowego jest wydłużony – przed pandemią trwał około miesiąca, obecnie zajmuje więcej czasu, zależnie od banku i sytuacji wnioskodawcy.
Czy sytuacja kredytobiorców zmieni się po wakacjach kredytowych?
W założeniu wakacje kredytowe miały pomóc odroczyć spłatę rat bez dodatkowych konsekwencji dla kredytobiorców. Jednak banki dokładnie szacują ryzyko. W praktyce osoby, które zdecydowały się na taką ulgę, często otrzymują odmowne decyzje dla nowych wniosków kredytowych w trakcie wakacji kredytowych.
Jednocześnie trzeba brać pod uwagę sposób zbierania danych przez BIK. Obecnie rzadziej wnioski składają kilkuosobowe rodziny: wtedy na 1 wniosek przypadał nawet na 4-5 osób. Dziś najczęściej 1 wniosek o kredyt hipoteczny składają 2 osoby, jako para. W związku z tym zmienia się stosunek liczby wnioskodawców do liczby składanych wniosków.
Na co zwracać uwagę w ofercie kredytowej banku?
Warto pamiętać, że każdy kredyt wiąże się z kosztami okołokredytowymi – banki nie pracują charytatywnie. Oto 3 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:
- Prowizja – a jeżeli nie ma prowizji, najprawdopodobniej pojawi się wymóg korzystania z ubezpieczenia na życie.
- Jeżeli nie ma ani prowizji, ani ubezpieczenia o życie, prawdopodobnie pojawi się wymóg opłacania ubezpieczenia od utraty pracy.
- Jeżeli nie ma ani prowizji, ani żadnego z tych ubezpieczeń, musimy liczyć się z wyższą marżą.
Eksperci sugerowali też, w jaki sposób może zmieniać się marża kredytowa po pandemii i tłumaczyli, dlaczego dane dotyczące wzrostu cen wynajmu nie są oczywiste. Przedstawili też kilka możliwych scenariuszy działania banków po pandemii. Dowiedz się więcej z całego LIVE na profilu Otodom:
Śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami.
Magdalena Kondej-Aftyka – starszy ekspert ds. finansów w NOTUS Finanse. Od 10 lat działa jako ekspert kredytowy, pomagając klientom w uzyskaniu najtańszego kredytu hipotecznego, gotówkowego czy doborze najlepszego ubezpieczenia.
dr. hab. Waldemar Rogowski Prof. SGH. – główny analityk Biura Informacji Kredytowej. Wykładowca Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie i Wicedyrektor Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji SGH. W przeszłości wieloletni praktyk gospodarczy – Dyrektor Departamentów Ryzyka i Klientów Korporacyjnych wiodących instytucji finansowych.
Dr Michał Kisiel – ekspert zajmujący się psychologią finansów, autor w portalu Bankier.pl. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na Katedrze Finansów.