Czy warto kupić mieszkanie na parterze? Wady i zalety
Mieszkanie na parterze ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. I chociaż więcej jest tych drugich, to nowoczesne, bezpieczne osiedla z dużymi, zielonymi ogrodami coraz bardziej odmieniają postrzeganie parterowych mieszkań. Czy warto zatem kupić takie mieszkanie? Podpowiadamy.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Mieszkanie na parterze – komfort użytkowania
Jedną z największych zalet mieszkania na parterze jest jego dostępność – nie trzeba wchodzić po schodach czy korzystać z windy. To duże ułatwienie m.in. dla osób starszych i niepełnosprawnych, ale także dla rodziców małych dzieci, które podróżują w wózku. Mieszkanie zlokalizowane blisko wejścia do budynku będzie niezastąpione przy wnoszeniu ciężkich zakupów, przemeblowaniu czy częstym korzystaniu z roweru.
Może Cię zainteresować: Najemcy nadal intensywnie szukają mieszkań – wybór rośnie, ale powoli
Kawałek zieleni na własność
Dużym atutem parterowych mieszkań jest dostęp do prywatnych ogródków i tarasów, które dają liczne możliwości spędzania wolnego czasu i zagospodarowania przestrzeni. Ogródek zapewni idealne miejsce do uprawy kwiatów i warzyw, zabawy z psem czy zorganizowania grilla z przyjaciółmi. Na tarasie można postawić meble ogrodowe, a w ogrodzie rozłożyć koc, na którym będzie można np. poczytać książkę.
W ogródku można stworzyć także kącik zabaw dla dzieci z piaskownicą, mini zjeżdżalnią czy trampoliną. W lecie można rozłożyć basen.
Mieszkanie na parterze – bezpieczeństwo
Utarło się przekonanie, że mieszkania na parterze są mniej bezpieczne. Jednak mieszkanie na parterze może być tak samo bezpieczne jak mieszkanie znajdujące się na wyższym piętrze, należy tylko zastosować odpowiednie środki ostrożności i zabezpieczenia. Kluczowe jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak zamykanie drzwi na klucz, nieotwieranie nieznanym osobom czy niezostawianie cennych rzeczy na widoku.
Nowe osiedla bardzo często są grodzone i objęte całodobowym monitoringiem oraz ochroną. Stosuje się też wideodomofony czy system kontroli dostępu. W standardzie parterowych mieszkań z rynku pierwotnego można też zazwyczaj liczyć na zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Zdarzają się też okna o podwyższonej odporności. W zwiększeniu bezpieczeństwa pomocne mogą okazać się również rozwiązania typu smart home, które umożliwią zdalną kontrolę mieszkania.
Warto też budować dobre relacje z sąsiadami. Wzajemna troska i informowanie się o podejrzanych sytuacjach mogą pomóc w utrzymaniu bezpiecznego otoczenia.
Zobacz też: Deweloperzy wprowadzają mało inwestycji, ale za to taniej
Mieszkanie na parterze – prywatność i hałas
W przypadku mieszkań na parterze największą wadą może być ograniczona prywatność. Problem ten może być najbardziej odczuwalny w przypadku tych lokali, które zlokalizowane są przy głównych wejściach do budynku, przez co bardziej narażone są na wzrok sąsiadów.
Aby zminimalizować problem związany z prywatnością, warto zdecydować się na zamontowanie rolet w oknach. Pomóc może także odpowiednie osłonięcie ogródka. Można postawić na naturalne rozwiązanie jakim jest żywopłot albo zdecydować się na zamontowanie na ogrodzeniu siatki czy maty bambusowej.
Osoby, które rozważają zakup mieszkania na parterze często obawiają się także hałasu, który może dochodzić zarówno z klatki schodowej czy sąsiednich mieszkań, jak i z zewnątrz – zwłaszcza jeśli mieszkanie skierowane jest na osiedlowy dziedziniec czy ulicę. Pomocna tutaj będzie nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa cechująca się wysoką izolacyjnością akustyczną. Przydatne mogą być też specjalne materiały budowlane takie jak np. panele drewniane, panele binarne czy korek techniczny oraz wyciszające elementy wystroju: grube zasłony, dywany, poduszki.
Mieszkanie na parterze – widok z okna
W zależności od lokalizacji inwestycji, mieszkanie na parterze może mieć także ograniczoną widoczność z okien czy utrudniony dopływ naturalnego światła – zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się wysokie budynki. Dodatkowo widok z okna może być mniej satysfakcjonujący niż ten rozciągający się z mieszkań mieszczących się na wyższych kondygnacjach.
Oczywiście nie jest to regułą. Jeśli np. budynek znajduje się w otoczeniu terenów zielonych, widok z parterowego okna może być tak samo atrakcyjny jak ten z wyższego piętra.
Czy warto zdecydować się na mieszkanie na parterze?
Wybór mieszkania zależy od wielu czynników i indywidualnych preferencji. Jedni są zwolennikami mieszkań na parterze, a inni rozważają jedynie zakup mieszkania na ostatniej kondygnacji. Jednak parter parterowi nie równy. Dlatego to, czy mieszkanie na parterze będzie atrakcyjne zależy też od dokładnej lokalizacji danej inwestycji i jej bezpośredniego sąsiedztwa, powierzchni zewnętrznej, która przynależy do mieszkania (np. duży ogród, taras) czy ogólnego standardu budownictwa.
Dużo zależy też od tego, kto szuka mieszkania. Osoby posiadające psa prędzej mogą być skłonne wybrać mieszkanie parterowe, podobnie będzie w przypadku osób starszych, które mają trudności w pokonywaniu większych odległości. Z kolei np. osoby młode, które bardzo cenią sobie prywatność, mogą bardziej preferować mieszkania zlokalizowane na wyższych piętrach.
Znajdź idealne mieszkanie na Otodom.
Z najnowszego raportu Otodom wynika, że aż 76% mieszkańców Polski czuje się w swoim miejscu zamieszkania szczęśliwa. A jednym z najważniejszych czynników, które zdaniem respondentów pozytywnie wpływają na ich poczucie szczęścia, jest właśnie posiadanie ogrodu. Na budowanie dobrostanu w miejscu zamieszkania wpływa też dostęp do tarasu i balkonu, większa liczba pokoi czy duże okna.
Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z raportem Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków.
Czytaj więcej: