A co tu tak ładnie pachnie? Aromaterapia, czyli które zapachy do domu wybrać?

Parujący kubek kawy, świeże pranie, skoszona trawa, piekące się w piekarniku ciastka, ulubione kwiaty na stole – nasze wnętrza wypełnione są zapachami. Niektóre od razu przywodzą nam skojarzenia z domem i przywodzą najmilsze wspomnienia. Szukając idealnego domu i urządzając go myślimy o dekoracjach czy ergonomii, ale często pomijamy to, jak pachnie. To błąd! Zmysły maja ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Warto więc iść za nosem i zaprosić sprzyjające szczęściu zapachy do domu. Oto kilka sposobów na aromaterapię w domowym zaciszu.

Rola zmysłów w naszych domach – wyniki Raportu Szczęśliwy Dom

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak mocno zmysły potrafią wpływać na nasze samopoczucie. Dobrze zaopiekowane, potrafią budować poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Więcej w tym temacie piszemy w raporcie Szczęśliwy Dom: Emocje na kwadracie, w którym pod lupę bierzemy bodźce i neuroróżnorodność. Niemal połowa (47% badanych neuroatypowych, czyli osób m.in. w spektrum autyzmu czy z ADHD) narzeka na uciążliwy zapachem z wentylacji, z zewnątrz lub od sąsiadów.

Mimo to, jednym z najbardziej pomijanych zmysłów w świecie nieruchomości jest właśnie węch. Szukając mieszkania i urządzając je potem, często zapominamy, by myśleć o tym jakie zapachy zapraszamy do domu i jak pachnie nasza okolica. Oczyszczalnia ścieków, pola na których rozrzucany jest gnojownik czy wysypisko śmieci w okolicy, potrafią zepsuć atmosferę w domu. Zwłaszcza w wietrzne dni. Co możemy zrobić, by zapraszać odpowiednie zapachy do domu? A także jakie zapachy mogą pomagać w koncentracji lub sprzyjać odpoczynkowi? Podpowiadamy!

Zapachy do domu w służbie komfortu

Zapachy potrafią zrelaksować lub pobudzić. Są także świetnym łącznikiem ze… wspomnieniami. To tak zwany efekt Prousta, kiedy określony zapach przywołuje wydarzenie z przeszłości. Przykład? Dla wielu z nas zapach przyprawy do piernika od razu przywoła skojarzenie ze Świętami Bożego Narodzenia, nawet latem. To pokazuje jak mocno zapachy mogą na nas oddziaływać.

Wybierając zapachy do domu, warto więc kierować się zarówno gustem, ale i sentymentem. Specjaliści polecają często zapachy oparte na olejkach eterycznych, chociaż na rynku jest też wiele opcji zapachów syntetycznych. Ważne, by były to zapachy naturalne, ale i w miarę neutralne. Intensywne, takie jak zapach kawy mogą być przyjemne, ale na dłuższą metę męczące. Zapach powinien uzupełniać wnętrze, ale nie przytłaczać swoją obecnością. Ciekawą opcją może być sięgnięcie do mniej typowych opcji – np. zapach starego drewna czy liści krzaków pomidorów mogą budzić miłe wspomnienia. Warto też pomyśleć o tym, na jaki efekt liczymy – inny zapach możemy wybrać do sypialni, a inny do domowego biura.

Zapachy do domu – czym różni się olejek eteryczny i zapachowy?

Zanim zaczniesz korzystać z olejków eterycznych, najpierw upewnij się, że masz do czynienia faktycznie z olejkiem eterycznym, a nie zapachowym. Różnica na pierwszy rzut oka jest niewielka i łatwo o pomyłkę, ale jej skutki. Olejki eteryczne są w pełni naturalne, natomiast zapachowe mogą zawierać zarówno syntetyczne jak i naturalne aromaty.

To oznacza, że olejki zapachowe są o wiele intensywniejsze, a także występują w bardzo różnych wariantach zapachowych (guma balonowa, tarta owocowa czy grzane wino). Natomiast to olejki eteryczne wykazują właściwości lecznicze, a także można je stosować bezpośrednio na skórę (olejki zapachowe muszą mieć odpowiednie oznaczenie, by być bezpieczne). Pamiętaj jednak, by olejków używać ostrożnie i sprawdzać czy olejek, którego chcesz użyć nie jest fototoksyczny.

Olejki eteryczne – jak wprowadzić je do domu?

Zanim podpowiemy jakie zapachy do domu warto zaprosić do poszczególnych pomieszczeń, trzeba zastanowić się jak wprowadzić je do domu. Olejki eteryczne można rozpylać, dodawać do gorącej wody, np. podczas kąpieli, ale też po prostu sięgać po świece zapachowe uwalniające zapach podczas spalania. Oto kilka opcji, które mogą sprawdzić się w twoim domu:

Dyfuzory – dla wygodnych

Dyfuzory ultradźwiękowe są wygodne i efektywne. Wystarczy napełnić je wodą, dodać kilka kropli olejku i cieszyć się zbawiennym działaniem aromaterapii. Jak działają dyfuzory? Dyfuzor ultradźwiękowy posiada zbiornik na wodę, do którego dodaje się kilka kropel olejku eterycznego. Wewnątrz dyfuzora znajduje się mały element wibrujący z częstotliwością ultradźwiękową (zazwyczaj powyżej 20 kHz).

Ale spokojnie – dyfuzory nie hałasują! Wibracje są zbyt szybkie, aby były słyszalne dla ludzkiego ucha. Powodują rozbijanie cząsteczek wody i olejku eterycznego na mikroskopijne cząsteczki, tworząc delikatną mgiełkę. Ponieważ dyfuzory ultradźwiękowe używają wody, mogą również działać jako nawilżacze powietrza, co jest korzystne w suchych warunkach.

Świeca – w służbie atmosfery

Naturalne świece sojowe z olejkami eterycznymi to opcja dla miłośników przytulnych wnętrz. Idealnie nadają się na połączenie aromaterapii z kąpielą lub… romantyczną kolacją. Jak działają świece? Pod wpływem ciepła, olejki eteryczne zaczynają się uwalniać z wosku w postaci pary. Ta para rozprzestrzenia się w powietrzu, wypełniając pomieszczenie zapachem.

Kominek zapachowy – urok ceramiki

Kominki zapachowe, to alternatywa dla świeczek. Kominek zapachowy składa się zazwyczaj z dwóch części: górnej miseczki, w której umieszcza się olejek eteryczny oraz dolnej części, gdzie umieszcza się źródło ciepła, najczęściej świeczkę typu tealight. Po zapaleniu świeczki, ciepło zaczyna podgrzewać miseczkę z olejkiem lub woskiem. W wyniku podgrzewania, substancje zapachowe zaczynają się uwalniać do powietrza.

Aromatyczne spa – kąpiel lub masaż

Korzystanie z olejków eterycznych w domowym spa to ogrom korzyści! Zarówno dla ciała jak i głowy.

Korzyści z używania olejków eterycznych w kąpieli:

1. Relaksacja i redukcja stresu: Olejki takie jak lawendowy, rumiankowy czy ylang-ylang są znane ze swoich właściwości relaksacyjnych. Dodanie kilku kropel do kąpieli może pomóc w odprężeniu się po ciężkim dniu.
2. Poprawa nastroju: Olejki cytrusowe, takie jak pomarańczowy czy grejpfrutowy, mogą poprawić nastrój i dodać energii.
3. Łagodzenie bólu mięśni: Olejki takie jak eukaliptusowy czy rozmarynowy mogą pomóc w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
4. Poprawa kondycji skóry: Olejki takie jak drzewo herbaciane czy geraniowy mogą pomóc w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik czy egzema.

Korzyści z używania olejków eterycznych w masażu:

1. Relaksacja mięśni: Masaż z użyciem olejków eterycznych może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i złagodzeniu bólu.
2. Poprawa krążenia: Masaż z olejkami eterycznymi może poprawić krążenie krwi, co przyczynia się do lepszego dotlenienia tkanek.
3. Detoksykacja: Niektóre olejki, takie jak jałowcowy, mogą wspomagać proces detoksykacji organizmu.
4. Poprawa samopoczucia: Masaż z olejkami eterycznymi może poprawić ogólne samopoczucie, redukując stres i napięcie.

Zapachy do poduszki – aromaterapia w służbie snu

Sporo z nas mierzy się z zaburzeniami snu (nawet do 60% w przypadku osób neuroatypowych). Dlatego sypialnie, które pomagają nam zdrowo pospać, są na wagę złota. O tym, jak stworzyć przestrzeń idealną do odpoczynku już pisaliśmy, ale poza odpowiednimi rytuałami snu, możesz pomyśleć o zapachach sprzyjających odprężeniu. Który z zapachów warto zaprosić do sypialni? Odprężające olejki eteryczne to przede wszystkim lawenda, mięta pieprzowa, bazylia, neroli, rumianek, a także drzewo sandałowe. Co ciekawe, niektóre olejki nie tylko pomagają w zaśnięciu, ale mogą też zadziałać pozytywnie na utrzymanie snu głębokiego. Takie właściwości ma wspomniane drzewo sandałowe czy właśnie lawenda.

Zapachy do domu, które poprawią nastrój

Oto pięć olejków eterycznych, które są najbardziej znane ze swoich właściwości poprawiających nastrój:

1. Olejek cytrynowy ma świeży, energetyzujący zapach, który może poprawić nastrój i zwiększyć poziom energii. Jest często używany do poprawy koncentracji i redukcji uczucia zmęczenia.

2. Mięta pieprzowa. Olejek miętowy ma orzeźwiający zapach, który może pomóc w poprawie koncentracji i zwiększeniu poziomu energii. Może również pomóc w redukcji bólu głowy i uczucia zmęczenia.

3. Ylang-Ylang ma słodki, kwiatowy zapach, który może pomóc w redukcji stresu i lęku. Jest również znany ze swoich właściwości afrodyzjakalnych i może poprawić nastrój.

4. Pomarańcza. Olejek pomarańczowy ma ciepły, słodki zapach, który może poprawić nastrój i redukować stres. Jest często używany w aromaterapii do promowania uczucia szczęścia i relaksu.

5. Bergamotka. Olejek z bergamotki jest znany ze swoich właściwości antydepresyjnych i uspokajających. Może pomóc w redukcji stresu, lęku i poprawie nastroju. Jest często stosowany w aromaterapii w celu relaksacji i poprawy samopoczucia.

emocje na kwadracie Otodom
Back to top button