Jesienne balkony – jak nadać im charakteru?

Latem zachwycają wachlarzem kolorów i różnorodności, jesienią pustoszeją i zatapiają się w szarudze – miejskie balkony lub domowe tarasy. Kres lata nie musi wiązać się z tym, że balkony czy tarasy zostaną wyłączone z użytku, aż do chwili, gdy na nowo pojawiają się przebiśniegi. Z dobrodziejstw zielonego zakątka można czerpać cały rok, nawet jeżeli nakładamy na siebie coraz więcej warstw ubrań, a zawartość doniczek zaczyna marnieć. Wystarczy zainwestować w rośliny, które są przystosowane do panujących warunków jesienią oraz zadbać o odpowiedni nastrój. Poznaj nasze sposoby na urządzenie balkonu jesieniary / jesieniarza.

Wytrzymałe i wygodne meble to konieczność

Podstawową cechą mebli na balkon lub taras powinna być ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zanim zdecydujesz się na zakup mebli, dowiedz się z jakiego tworzywa są wykonane. To bardzo ważne, gdyż trudno sobie wyobrazić przenoszenia mebli do piwnicy za każdym razem, gdy zacznie padać – warto rozważyć meble z tworzyw syntetycznych imitujących materiały naturalne.

Jeżeli balkon jest niewielki, warto zainwestować w meble, które posiadają w sobie kilka funkcji, na przykład siedziska z możliwością przechowywania rzeczy. Nawet z ograniczoną przestrzenią można stworzyć praktyczny, a zarazem przytulny kącik do relaksu. Sprawdzą się meble o lekkiej formie, wykonane z technorattanu, żeliwa lub z dobrej jakości plastiku, które odznaczają się trwałością i nie wymagają konserwacji.

Dekoracje

Nie tylko rośliny mają moc upiększania – niezawodne okażą się również dodatki, które spotęgują przyjemny klimat. Grube koce, poduszki, świeczki, czy zawieszone lampki – w takiej aranżacji picie rozgrzewającej herbaty w pochmurne popołudnie nabierze wyjątkowego klimatu, którego nie powstydziłaby się nawet największa jesieniara. Wybierając tekstylia warto postawić na rozświetlające akcenty kolorystyczne, które swoimi kolorami będą nawiązywały do jesiennych liści. Dekorowanie balkonu może okazać się dobrą wymówką, aby wybrać się na wycieczkę do lasu, wszak co jest bardziej jesiennego od szyszek i żołędzi, które zostały znalezione na leśnej ścieżce?

Jesień to także idealna pora, by pomyśleć o karmniku. Wkrótce zaczną się pierwsze jesienno-zimowe przymrozki, co oznacza wyzwanie dla ptaków i okolicznych zwierząt. Karmnik może pomóc im przetrwać trudną pogodę, ale i być piękną ozdobą ogrodu czy balkonu.

Dynie, wrzosy i inne dary jesieni

Kwiaty, które latem ozdabiały balkon już zmarniały? To znak, że należy uzupełnić donice o nowe, jesienne odmiany roślin. Jesienią królują wrzosy i chryzantemy, ponieważ jest to ich pora kwitnienia.

Wrzosy mają w sobie romantyczny, melancholijny urok, występują w różnych odmianach kolorystycznych – w bieli, różu i fiolecie. Warto zaznaczyć, że mogą przetrwać nawet zimę, jeżeli odpowiednio zabezpieczy się donice przed mrozem. Wrzosy należy sadzić w szerokich donicach, z otworami odpływowymi, gdyż rośliny te gniją pod wpływem stania w wodzie. Wymagają odpowiedniej gleby z kwaśnym PH i regularnego podlewania. Wrzosy lubią być wystawione na promienie słoneczne. To rośliny ogrodowe, które idealnie sprawdzają się na tarasie lub balkonie, za to wewnątrz mieszkania nie cieszą się długą żywotnością.

Chryzantemy są kojarzone z ozdabianiem cmentarnych grobów, chociaż ich piękno można docenić również w jesiennym wcieleniu balkonu lub tarasu. Warto posadzić kilka odmian obok siebie, gdyż posiadają one wiele wcieleń. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej: w bieli, pomarańczy, czerwieni, różu, fiolecie oraz żółci, ponadto przyjmują różne kształty i wielkości kwiatostanu. Pielęgnacja opiera się na regularnym podlewaniu i zapewnieniu im słonecznego, chłodnego miejsca, warto też pamiętać o nawozie co trzy tygodnie.

Astry to kolejna roślina, którą warto ozdobić swój balkon. Kwiat cechuje gwieździsty kształt. stąd też pochodzenie nazwy rośliny. Występuje wiele gatunków astr, różnią się one wzrostem, liśćmi oraz kolorami płatków, ale łączy je identyczny, wyjątkowy kształt kwiatostanu. Astry powinno się trzymać w glebie o średniej żyzności, regularnie podlewanej, oprócz tego pięknie kwitną w słonecznym miejscu. Typowo jesienne kwiaty warto przeplatać iglakami, które mogą stanowić ozdobę przez cały rok, gdyż są one odporne na niskie temperatury.

Ozdobne trawy – w ostatnich latach są coraz bardziej popularne. Jesienią ich uroda szczególnie przyciąga wzrok – wtedy to zakwitają, a do tego ich liście zaczynają pięknie się wybarwiać. W dodatku pasują do każdego ogrodu czy balkonu i są ozdobą przez cały rok. Przykłady? Trzcinnik czy rozplenica japońska mają puszyste piękne kłosy, które nadają przytulnego klimatu.

Symbolem jesieni są oczywiście dynie. Sprawdzą się jako ozdoba nie tylko wewnątrz mieszkania, ale również w naszym zielonym azylu na zewnątrz. Na balkon lub taras warto postawić na dynie jadalne, występują one w bogatej palecie barw, w różnych odcieniach żółci i pomarańczy, można zaopatrzyć się w małe lub pokaźne rozmiary. Dynie pięknie komponują się w towarzystwie jesiennych kwiatów lub w wiklinowych koszykach.  

Back to top button