Domowy aquapark – jaki basen ogrodowy wybrać?
Basen – to słowo nie może kojarzyć się źle (chyba, że ktoś boi się wody, rozumiemy to). Jednak na ogół lubimy popluskać się latem, kiedy słońce próbuje zrobić z nas skwarki, a wakacyjna atmosfera nie zachęca do niczego innego jak odpoczynku. Niekoniecznie mamy ochotę na relaks przy przepełnionym basenie czy na zatłoczonej plaży. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest basen ogrodowy. Jego zalety wydają się oczywiste, ale z pewnością zastanawiacie się na co trzeba się przygotować decydując się na basen? I przede wszystkim: jaki rodzaj wybrać?
O czym przeczytasz w tym artykule?
Basen ogrodowy – czy warto?
Relaks ponad wszystko! Kluczowym atutem basenu ogrodowego jest ochłoda jaką zapewnia w upalne dni. Co więcej możemy jej zaznać w każdym momencie. Nie musimy organizować całodniowej wyprawy rodzinnej np. nad jezioro, aby wskoczyć na chwilę do wody. Basen ogrodowy daje nam także poczucie prywatności, bo tylko my z niego korzystamy. No chyba że, zaprosimy kogoś na pool party 😉 I właśnie to jest kolejna zaleta posiadania basenu w ogrodzie – możemy organizować spotkania ze znajomymi, gdzie nie tylko siedzimy przy stole i objadamy się jedzeniem z grilla. Nasze pociechy także chętnie spędzą czas w wodzie. Czasami wręcz ciężko jest je z niej wyciągnąć! Pamiętaj, aby nie zostawiać dzieci w basenie bez opieki, nawet jeśli nie jest głęboki.
Basen to także ogromny sprzymierzeniec naszego wellbeing-u. Możemy się w nim relaksować z książką, odciążyć przemęczone mięśnie, zapewnić dodatkową dawkę ruchu. Kolejnym argumentem, który przemawia za posiadaniem basenu jest jego higieniczność – filtr na bieżąco oczyszcza wodę. Wisienką na torcie jest fakt, że od lat prywatne baseny utożsamia się z luksusem. W dzisiejszych czasach producenci dają nam możliwość na taki luksus w niemal każdym ogrodzie.
Basen ogrodowy – rodzaje
Basen dmuchany
Spokojnie można nazwać go prekursorem wśród basenów. Prawdopodobnie to właśnie on towarzyszy każdemu dziecku na początku przygody z letnim pluskaniem w ogrodzie. Dlaczego? Baseny dmuchane są niezwykle łatwe w “montażu” – jak sama nazwa wskazuje, wystarczy je nadmuchać. W ofercie mamy płytkie baseniki idealne dla bobasów, przez nieco większe dla bardziej zaawansowanych małych pływaków ogrodowych, po te sporych rozmiarów, w których może usiąść kilka osób dorosłych. Na pewno nie jest to basen w którym popływamy lub zanurkujmy. Baseny dmuchane występują w wielu kształtach, głębokościach i kolorach.
Producenci prześcigają się w proponowaniu nowych modeli dmuchańców, dodając do nich różne “bajery” np. dmuchane zjeżdżalnie, zagłówki, daszki, sikawki, uchwyty na napoje i wiele więcej. Są one mobilne i z łatwością możemy schować je z powrotem do pudełka. Wszystkim rodzicom proponujemy w sezonie zimowym wziąć baseniki swoich pociech do domu i wypełnić je plastikowymi kulkami – gwarancja uśmiechu i godzin zabawy. Niewątpliwą zaletą jest stosunkowa niska cena. Za nią idzie wytrzymałość, której poziom nie jest tak wysoki jak w innych typach basenów.
Basen rozporowy
Starszy brat dmuchańca. Jest on zdecydowanie większy i głębszy. Najczęściej musimy napompować górną część stanowiącą jego rant, który chroni przed wylaniem wody oraz stanowi wygodny zagłówek podczas relaksu;) Natomiast reszta zamontuje się sama. Jak? Tego rodzaju baseny wykorzystują ciśnienie wody napierającej na jego ścianki, przez co nie potrzebują żadnych wsporników i przybierają obły kształt. Wykonane są z wielowarstwowego, wytrzymałego materiału.
Należy mieć na uwadze, że długo lub niewłaściwie używany jest podatny na przeciekanie i pęknięcia. Ze względu na swój rozmiar baseny rozporowe wymagają pompy filtracyjnej, która pomaga w zachowaniu czystości wody przez cały sezon. Niewątpliwym atutem jest fakt, że demontaż basenu rozporowego nie wymaga dużych nakładów czasu i energii. Wystarczy spuścić z niego wodę. Ceny basenów rozporowych można zakwalifikować do umiarkowanych.
Basen stelażowy
Czarny koń wśród basenów stojących. Najdroższy w swojej kategorii. Wart tych pieniędzy, ponieważ jest mu najbliżej do basenów betonowych pod kątem funkcjonalności. Jego wielkość i głębokość, która może sięgać nawet do 150 cm umożliwiają swobodne pływanie i nurkowanie. Oferowane są w dwóch kształtach – okrągłe i prostokątne. Montaż jak i demontaż wymaga od nas większego zaangażowania niż w przypadku basenu rozporowego. Należy zamontować stelaż oraz nałożyć na niego gruby, wielowarstwowy materiał.
Konstrukcja jest bardzo solidna. W tym przypadku także należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z materiałem – może on ulec pęknięciu lub rozszczelnieniu. Ważne jest przygotowanie podłoża – musi być ono równe, aby stelaż stał stabilnie. Woda jest na bieżąco filtrowana przy pomocy pompy stojącej przy basenie. Nie ma co ukrywać, dzięki dużym gabarytom i masywnej konstrukcji zbiorniki stelażowe robią “efekt wow”.
Basen betonowy
Obiekt, który bez dwóch zdań nadaje nieruchomości luksusowego charakteru i zwiększa jej wartość. Główną cechą, która odróżnia go od poprzedników to brak mobilności. Jest on osadzony w wybranym przez nas miejscu już na stałe. Warto więc przemyśleć, gdzie chcemy ulokować basen, jaką ma mieć wielkość, kształt i styl wykonania. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem są finanse. Wykopanie basenu to nie lada wydatek. Nie polega to tylko na wykopaniu dziury o określonym kształcie. Za kulisami rozgrywają się kwestie systemów ogrzewania, czyszczenia, oświetlenia, dopływów wody. Wysokość kosztów uzależniona jest także od jakości materiałów z jakich wykonamy basen.
Jeśli budujemy basen bez zadaszenia, musimy być świadomi, że do kosztów dochodzi także ochrona i utrzymywanie go poza sezonem. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – ten rodzaj zbiornika jest dla wielu definicją luksusu. Decydujemy się na niego ze względu na walory estetyczne. Basen betonowy daje dowolność pod kątem kształtu, wielkości, głębokości i stylu wykończenia. Może stać się integralną częścią twojego ogrodu, która nie zaburza jego harmonii i designu, a raczej cieszy oko.
Basen poliestrowy
Tańszy kuzyn basenu betonowego. Jest to alternatywne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, aby stojący basen zaburzał krajobrazu ich ogrodu. Zbiornik poliestrowy to gotowa forma wykonana z wielowarstwowego kompozytu, którą wkopujemy w ziemię. Jest zwykle wyposażony w filtry, pompy, oświetlenie i inne niezbędne akcesoria. Zbiorniki poliestrowe nie są tak trwałe jak betonowe, mimo to ich odporność na uszkodzenia mechaniczne można określić jako wysoką. Na rynku znajdziemy produkty o określonych rozmiarach i kształtach, gdyż są produkowane fabrycznie.
Do kosztów należy doliczyć całoroczne utrzymanie i ochronę poza sezonem. Estetycznie zaprojektowana przestrzeń wokół basenu poliestrowego sprawi, że bez problemu będzie mógł konkurować o względy niejednego basenowicza ze swoim betonowym rywalem.
Może Cię zainteresować : Ogród pełen motyli – jak zaprosić zapylaczy do ogrodu?
Wady basenu w ogrodzie
Wszystko ma swoje plusy i minusy, nawet basen ze zjeżdżalnią i dmuchanym krokodylem… Jakie mankamenty ma nasz ogrodowy aquapark?
- Dodatkowe koszty – musimy regularnie zaopatrywać się w preparaty chemiczne do oczyszczania wody. Niekiedy podłoże wymaga przystosowania – należy wtedy dokupić np. matę ochronną. Także filtry i oświetlenie pobierają energię elektryczną. Basenów wkopywanych nie możemy po sezonie schować do pudełka, co przekłada się na dodatkowe koszta ich zabezpieczenia.
- Czyszczenie i dezynfekcja – basen ogrodowy to nie tylko zabawa, ale także obowiązek. Musimy poświęcić swój czas na jego czyszczenie np. chlorowanie, usuwanie liści i insektów, wyczyszczenie dna.
- Uszczerbek na zdrowiu trawnika – w przypadku basenów stojących może ucierpieć znajdująca się pod nimi trawa. Osoby, które na swoim ogrodzie hodują murawę niczym na narodowym – weźcie to pod uwagę!
Gdzie postawić basen ogrodowy?
Aby w pełni wykorzystać z potencjał basenu należy go dobrze umiejscowić w swoim ogrodzie. Oto kilka wytycznych:
- Odległość od drzew i krzewów – nikt nie lubi kąpać się w wodzie pełnej pyłku, liści i robaków, a co dopiero jej z tego oczyszczać. Oszczędźmy sobie tego i postawmy basen w odległości kilku metrów od roślin ogrodowych. Co więcej, gałęzie mogą przedziurawić powłokę.
- Wyrównaj i zabezpiecz powierzchnię – aby basen stał stabilnie powierzchnia musi być równa. Możesz wyrównać ją przy użyciu np. drobnego piasku. Basen ogrodowy nie może stać na żwirze i kamieniach, które z łatwością mogą przedziurawić dno. Dobrym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie go na trawie, podeście drewnianym lub kostce brukowej. Dla dodatkowego zabezpieczenia warto zaopatrzyć się w matę ochronną lub piankowy podkład.
- Sprawdź czy w pobliżu nie ma żadnych instalacji elektrycznych.
- Wybierz dobrze nasłoneczniony obszar, aby woda mogła się nagrzać.