Klatka kennelowa – twój pies też musi odpocząć!

Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków ma w domu zwierzaka? Z czego aż 47% to posiadacze psów! Takich informacji dostarcza najnowszy raport Otodom “Szczęśliwy Dom”. W dzisiejszych czasach traktujemy psy jak pełnoprawnych członków rodziny i to jest piękne:) Towarzyszą nam one podczas wielu codziennych czynności, odbierają te same bodźce, a nawet i więcej z racji na swoje czułe zmysły. Tak jak i my, nasi kudłaci przyjaciele potrzebują odpoczynku. Ale jak odpocząć kiedy każdy chce cię głaskać, a twoje legowisko leży obok telewizora w salonie? Na ratunek przychodzi klatka kennelowa! Czy wiesz jakie ma zalety? Jaki rodzaj będzie nalepszy dla twojego psa? Gdzie najlepiej ją postawić? Podpowiadamy!

Klatka kennelowa – obalamy stereotyp

Słowo “klatka” jest bardzo negatywnie nacechowane, a jego odbiór, szczególnie w kontekście zwierząt, niejedną osobę przyprawia o gęsią skórkę. Wielu ludzi, którzy nie mają wiedzy z zakresu posiadania psa i wychowywania go zgodnie z jego potrzebami reaguje tak samo, jeśli ktoś powie, że używa klatki kennelowej. Pies w klatce? Skandal! Otóż nie. Zwierzęta psowate żyjące na wolności szukają ciasnych, ciemnych i ustronnych miejsc np. nory.

Tam mają poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Ograniczona przestrzeń nory sprawia, iż zwierzę czuje, że ma nad nim kontrolę. Klatka kennelowa (w języku angielskim kennel znaczy buda) jest współczesnym odwzorowaniem warunków naturalnych, w jakich żyją krewni naszych czworonożnych przyjaciół. Instynkty pozostają, pamiętajmy aby brać je pod uwagę żyjąc na co dzień z psem. 

Klatka kennelowa – czy warto?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Nabycie i prawidłowe korzystanie z klatki kennelowej jest często najlepszą rzeczą jaką właściciel może zrobić dla swojego czworonożnego przyjaciela. Kennel ma ogromną ilość zastosowań.

Wsparcie behawioralne

  • Przy psie reaktywnym – pies musi przespać 13-15 h. Brak umiejętności wyciszenia, bycie w ciągłym trybie czuwania czy ekscytacji, sprawiają, że organizm naszego pupila nie regeneruje się tak jak powinien. Co w dłuższej perspektywie nie jest zdrowe. W klatce pies ma na tyle ograniczony zakres ruchów, że nie jest w stanie podkręcać swoich emocji bieganiem lub skakaniem. Dodatkowo, dobrze zlokalizowany i przystosowany kennel niweluje docieranie wielu bodźców zewnętrznych. Pies zrozumie, że jest to miejsce, w którym może się relaksować. 
  • Przy psie niszczycielu – tutaj zdecydowanie zalecamy metalowy kennel. Po pierwsze uchroni on nasze mieszkanie przed totalną demolką. Po drugie i równie ważne – uchroni też naszego pupila przed połknięciem czy pogryzieniem rzeczy, które mogłyby zagrozić jego zdrowiu i życiu np. kable.
  • Nauka czystości – pies nie załatwi się w swoim posłaniu. Klatka jest świetnym rozwiązaniem podczas nauki czystości. Pies sygnalizuje, że chce z niej wyjść i się załatwić. Reagujemy na to i zabieramy go na spacer.     

Jedyną sytuacją, kiedy brak klatki będzie na początku lepszym rozwiązaniem jest posiadanie psa lękliwego. Najczęściej są to czworonogi, które mają za sobą ciężką przeszłość i nie wspominają dobrze metalowych krat. W takim wypadku należy skonsultować się z behawiorystą. 

Sytuacje z życia wzięte 

  • Gdy mamy gości – osoby, które nas odwiedzają bardzo często nie wiedzą jak należy się zachować przy psie. Klatka uchroni go przed nadmiernym mizaniem, kiedy już sobie tego nie życzy oraz przed dokarmianiem pod stołem. 
  • Na wyjazdach – nie dość, że kennel może posłużyć nam za transporter, to możemy go także wykorzystać w pokoju hotelowym czy na kempingu jako miejsce dla psa. Gwarantujemy, że zabranie ze sobą namiastki domu w postaci klatki ułatwi psu aklimatyzację w nowym miejscu i zapewni poczucie bezpieczeństwa. 
  • Podczas cieczki – posiadanie suki i psa w okresie cieczki może być nie lada wyzwaniem. Klatka ułatwi nam odseparowanie zwierzaków.
  • Po porodzie – kennel może być miejscem gwarantującym bezpieczeństwo i spokój dla psiej matki z szczeniakami 
  • Dla starszego psa – psi dziadziuś potrzebuje miejsca gdzie złapie oddech, jeśli w domu są młodsze i energiczne zwierzaki 
  • Wychowywanie szczeniaka – klatka pozwoli nam mieć malucha na oku, kiedy musimy wykonać jakąś czynność. 
  • Wyciszenie i odpoczynek – pies może zrelaksować się w niej po długim spacerze lub uspokoić po emocjonującym dla niego wydarzeniu
  • Po operacjach – piesek po zabiegu dojdzie do siebie zdecydowanie szybciej w klatce, w której ma zapewniony spokój, prywatność i komfortowe warunki.

Rodzaje klatek kennelowych

Klatka metalowa

Choć metalowe kraty nie kojarzą się dobrze, to tego rodzaju kennel jest najczęstszym wyborem wśród psich opiekunów. Przemawia za tym ogromna ilość zalet. Dzięki konstrukcji z metalowych prętów jest stabilna i wytrzymała. Klatka nie przewróci się, jeśli pies przerzuci się na drugi bok podczas głębokiego snu lub będzie wykonywał w niej energiczne ruchy. Co więcej metal jest odporny na psie ząbki. Krata pozwala nam na obserwację psa z daleka, kiedy przebywa w kennelu oraz gwarantuje dobrą wentylację

klatka kennelowa
Klatka kennelowa to dla psa azyl i bezpieczna przestrzeń

Klatki metalowe wyposażone są w plastikową tacę znajdująca się na podłodze, co bardzo ułatwia dbanie o czystość schronienia naszego pupila. Pies może wchodzić do swojego azylu dwoma wejściami – na frocie i na boku klatki. Co więcej metalowy kennel jest składany, a co za tym idzie – mobilny. Aby piesek miał większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu można zakupić dedykowane do metalowych kenneli materiałowe pokrowce

Metalowa klatka kennelowa ma wiele zalet, lecz znajdą się i mankamenty: 

  • Mało atrakcyjny design – dla osób, którym zależy na estetyce wnętrza ten rodzaj kennela może przeszkadzać i drażnić oko. Na ratunek przybywają wcześniej wspomniane pokrowce. Ich stosowanie jest wręcz zalecane. Oprócz tego, że przykryją metalowe pręty i pięknie wkomponują się w wystrój, to na dodatek dadzą psu większe poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Wilk syty i owca cała! 
  • Waga i gabaryty – przenoszenie dużej metalowej klatki z racji na jej ciężar może być nieco problematyczne. W niektórych przypadkach metalowa konstrukcja nie sprzyja pakowaniu jej do samochodu, gdyż ma określone wymiary. Próba wciśnięcia dużego kennela do bagażnika co najwyżej może zakończyć się wybitą szybą… Jednym z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych sposobów na przewiezienie pupila jest klatka na wymiar, dostosowana do wymiarów bagażnika w naszym aucie.  
  • Materiały – odgłosy metalowych prętów mogą straszyć naszego pupila, dlatego warto zainwestować w kennel, gdzie są one powlekane. Źle zamocowana plastikowa taca także zestresuje naszego psa. Warto wyłożyć ją miękkim kocykiem. 

Klatka materiałowa

Wybierana zdecydowanie rzadziej niż swój metalowy kuzyn. Nie oznacza to jednak, że materiałowy kennel nie ma zalet. Przede wszystkim ten rodzaj klatki jest niezwykle mobilny. Z racji na swoją lekkość i delikatniejszą konstrukcję, możemy go przenosić bez większego wysiłku. Złożony materiałowy kennel jest bardziej poręczny niż ten metalowy. Z łatwością zmieścimy go w aucie. Bardzo dobrze sprawdza się w roli transportera. Jako klatka domowa sprawdzi się lepiej w przypadku psów mniejszych ras. Duże psiaki mogą nie czuć się w nich bezpiecznie, gdyż pod naporem ich ciała kennel może się przewrócić. 

Jak sama nazwa wskazuje, klatki są wykonane z materiału, przez co nie są wytrzymałe na drapanie i gryzienie np. szczeniaków. Zdecydowanie odradzamy zakup tego rodzaju schronienia właścicielom piesków o zapędach niszczycielskich. Zalecamy za to, aby w takich wypadkach znaleźć źródło destrukcyjnych zachowań. Bardzo często, materiałowe klatki wykonane są z czarnej siateczki, która w pewnym stopniu ogranicza widoczność naszej kudłatej pociechy. 

Na rynku dostępne są także materiałowe kennele o wzmocnionym stelażu, który zapewnia większą stabilność. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowy otwór na dachu – szczególnie przydatny w trakcie podróży. Bardzo często tego typu klatki mają wbudowane “roletki” z materiału, które możemy zasłonić, aby zapewnić psu większy komfort odpoczynku. Różnorodne kolory tkanin ułatwią nam wybór klatki idealnej do naszego wnętrza. 

Klatka na zamówienie 

W momencie, gdy ani klatka materiałowa ani metalowa nie spełniają naszych wizji wnętrzarskich lub indywidualnych potrzeb naszego psa – możemy zdecydować się na zamówienie spersonalizowanego azylu. Popularnym rozwiązaniem jest aranżacja kennela w zabudowie meblowej lub pojedynczym meblu np. szafce, stoliku. Może być to także dobre rozwiązanie jeśli w mieszkaniu mamy bardzo ograniczoną przestrzeń i nie możemy pozwolić sobie na poświęcenie szafy na rzecz klatki. Dodając do projektu kilka dodatkowych półek lub szuflad będziemy mieli miejsce na różne psie akcesoria i drobiazgi.

Co więcej materiały, z których wykonuje się tego typu kennele są zdecydowanie wyższej jakości, niż te w gotowych produktach. Uczulamy, aby zamawiając mebel nie myśleć egoistycznie i wziąć pod uwagę funkcje jakie ma spełniać kojec. Decydując się na kennel w meblu, wybierzmy taki, który stanie w ustronnym i spokojnym miejscu, gdzie nasz pupil wypocznie. Klatka na zamówienie jest mniej ekonomiczna z racji na brak jakiejkolwiek mobilności. Posiadanie jej i tak wymusza na nas zakup przenośnego transportera, który posłuży w podróży. 

Jak dobrać klatkę do psa?

Z klatką jest odwrotnie jak z domem – im większy tym ponoć lepszy, bardziej luksusowy. Jeśli chodzi o kennel, to należy dobrać optymalny rozmiar dla twojego psa. Nie może być ona za duża, bo nie ma być to kojec czy wybieg. Klatka ma służyć odpoczynkowi, a więc musi być na tyle duża aby pies mógł się w niej spokojnie położyć bez wystających łap czy ogona, ale na tyle mała aby nie robił tam przebieżek od ściany do ściany czy podskoków do sufitu. 

Ograniczona przestrzeń ułatwi naszemu pupilowi zrozumienie do czego służy to metalowe coś. Dobierając rozmiar kluczowe jest aby pies mógł swobodnie stać, siedzieć oraz zrobić obrót wokół własnej osi. Klatka kennelowa nie ma krępować naturalnych ruchów. Aby pies się w niej dobrze czuł, powinna być ok. 4-5 cm wyższa od jego wysokości w kłębie

Klatka kennelowa – wyposażenie 

Kennel jest niczym extra pokój w twoim mieszkaniu. Tak jak urządzasz i wyposażasz pomieszczenia zgodnie z ich przeznaczeniem, tak samo musisz zrobić z klatką twojego psiaka. Jej celem jest wyciszenie, relaks i odpoczynek, więc musi być tam cicho, przytulnie i wygodnie. Na podłodze psiego pokoiku połóż koc lub materac. Możesz dołożyć jakąś poduszkę lub ulubioną zabawkę, aby klatka kojarzyła się z miłymi rzeczami. Obowiązkowo postaw w niej miskę z wodą! Wisienką na torcie będzie pokrowiec lub prześcieradło nałożone na klatkę. Zapewni to poczucie prywatności i odseparuje twojego pupila od zbędnych rozpraszaczy. Pamiętaj aby był to materiał przewiewny, który nie hamuje przepływu powietrza oraz nie podnosi jego temperatury! Zarzuć go na część kennela, tak aby piesek widział co się dzieje w domu. 

Kennel w mieszkaniu – gdzie go postawić? 

Nikt z nas nie chciałby żeby jego łóżko stało na ruchliwym korytarzu lub obok telewizora, gdzie akurat cała rodzina ogląda mecz i kibicuje drużynie piłkarskiej. Tak samo jest z psem i klatką kennelową. Aby spełniała ona swoje funkcje, nie możemy postawić jej w miejscu gdzie panuje ciągły ruch i hałas. Co więcej nie może być to też miejsce skrajnie odosobnione – kąt zarośnięty pajęczynami gdzie nikt nie zagląda. Podczas doboru miejsca dla klatki kennelowej, musimy wziąć pod uwagę indywidualne cechy naszego psiaka ale także jego naturalne potrzeby. 

Psy są stworzeniami społecznymi i niezwykle towarzyskimi. Potrzebują obecności swojego właściciela. Jednocześnie muszą odpoczywać i przesypiać kilkanaście godzin dziennie. Jak to pogodzić? Umieść klatkę w takim miejscu, aby psiak był w polu twojego widzenia, a ty jego. Będzie on czuł twoją obecność, a ty będziesz w stanie szybko reagować w razie potrzeby. Co więcej, obserwuj swojego pupila. Zbadaj w jakich miejscach lubi ucinać sobie drzemkę. Postaw kennel przy ścianie, gdyż pies poczuje się wtedy pewniej – będzie miał pewnego rodzaju oparcie. 

Wady stosowania klatek kennelowych

Stosowanie klatki kennelowej nie ma wad. Są tylko błędy ludzkie… Oto kilka z nich:

  • Kennel miejscem kary – klatka nie może być wykorzystywana do dawania kar psu. Umieszczanie go tam, kiedy coś przeskrobie, wywoła w nim negatywne emocje i zniechęci do korzystania ze swojego azylu. Pupil przestanie utożsamiać kennel z bezpieczeństwem i wypoczynkiem.
  • Miejsce zapoznawcze – w klatce nie można umieszczać dwóch czworonogów licząc na to, że się zaprzyjaźnią. Kennel to miejsce gdzie pies czuje się swobodnie i bezpiecznie. W sytuacji konfrontacji z obcym osobnikiem, nie będzie miał on nawet możliwości wycofania się. 
  • Złe przysposobienie – wepchnięcie psa na siłę do klatki i zamknięcie to najgorszy start jaki można mu zafundować. Przez to zacznie źle kojarzyć to miejsce i trudno będzie to odczarować. Nasz pupil ma chętnie spędzać czas w klatce. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i stopniowo przyzwyczajać psa do klatki.
  • Zaczepianie psa w klatce – nasz kudłaty przyjaciel ma utożsamiać klatkę z relaksem i czuć, że jest to jego bezpieczna przestrzeń. Obraz ten może mu zaburzyć wkładanie rąk do klatki żeby sprowokować psa do zabawy, nadmierne głaskanie, rozbudzanie. Nie należy wchodzić do klatki. Jeśli jesteś rodzicem, pilnuj aby żadna z pociech nie wchodziła do kennela. 

Może Cię zainteresować : Psiarz kupuje dom – na co wrócić uwagę wybierając mieszkanie dla psa i opiekuna?

Back to top button