Otodom.LIVE #37: Koszty utrzymania domu i mieszkania – co zrobić, by płacić mniej?
Skuteczne oszczędzanie w domu? Jest nie tylko potrzebne, ale też możliwe. Podwyżka rachunków, wzrost podatków – w skali roku, kwartału, a nawet miesiąca, zwyżki w opłatach mogą złożyć się na pokaźną sumę. Jak sobie z tym poradzić? Jakie dofinansowania są dostępne w 2021 roku? Na ten temat rozmawialiśmy z ekspertami kolejnego Otodom.LIVE: Tomaszem Jaroszkiem, blogerem finansowym Doradca.tv, Grzegorzem Baranem z kancelarii Baran&Pluta i Marcinem Kaźmierczakiem, redaktorem Bankier.pl.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Oszczędzaj skutecznie – jak nie przepłacać za dom lub mieszkanie?
Każdy z nas chciałby poznać jedną, idealną odpowiedź na to pytanie. Choć nie ma uniwersalnej definicji, która pomoże wszystkim, istnieje złoty środek: sprawdzone rozwiązania, które zmniejszą nasze wydatki. Dlatego warto poznać tajniki oszczędzania na nieruchomościach.
Eksperci #37 Otodom.LIVE zajmują się różnymi obszarami zagadnień dot. finansów. Są to m.in.:
- Prawo podatkowe,
- Doradztwo podatkowe,
- Finanse osobiste,
- Inwestycje,
- Finanse podmiotów gospodarczych,
- Ceny wynajmu i zakupu nieruchomości,
- Podwyżki, dofinansowania, ulgi podatkowe,
- Aktualne dane z zakresu finansów w świecie nieruchomości…
…i wiele innych.
ABC Oszczędzania
Oszczędzanie warto zacząć od zmiany swoich nawyków. Planować domowy budżet (od większych zakupów aż po plan posiłków), zrezygnować z impulsywnych zakupów czy częstego jedzenia poza domem. Tomasz Jaroszek radził, aby sprawdzić swoje mieszkanie pod kątem ewentualnych usterek: uszczelnić okna, wymienić stare sprzęty „pożerające” dużo prądu, zadbać o odpowietrzanie grzejników, wybrać energooszczędne żarówki.
Eksperci podpowiadali też następujące rady:
- Podatek od nieruchomości obowiązuje nas w następnym roku po roku oddania nieruchomości do użytkowania. To znaczy, że warto oddać np. dom do użytku 1 stycznia danego roku, aby pierwszy podatek zapłacić dopiero od 1 stycznia roku następnego. Od 2021 roku wzrósł on o 3,9%.
- Powierzchnię nieruchomości do obliczenia podatku mierzymy wyłącznie według wewnętrznych ścian – wiele osób mierzy cały budynek według ścian zewnętrznych, tym samym dodając sobie niepotrzebną powierzchnię do kosztów.
- Jeżeli posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Twoim domu, pamiętaj, że obliczanie podatku zmieni się. Warto stworzyć pomieszczenia, które będą pełnić jednocześnie funkcję mieszkalną i domowego biura – w ten sposób będzie nas obowiązywać opodatkowanie mieszane, niższe niż to przeznaczone wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
- Działalność pozwala także odliczyć od rachunku podatkowego wszystkie koszty z nią powiązane, które ponosisz na co dzień. Wydajesz dodatkowe pieniądze na środki czystości do pokoju przeznaczonego na home office? Dolicz ich koszt do rachunku podatkowego.
- Czy wiesz, że klatki schodowe nie są ujmowane w podatku od nieruchomości? Wyklucza się także szyny dźwigowe.
- W 2019 roku w życie weszła ustawa przekształceniowa dotycząca opłaty za użytkowanie wieczyste. Użytkowane grunty przeszły w większości przypadków na własność osób, które z nich korzystały. Dopóki nie otrzymamy od gminy zaświadczenia o przekształceniu, nie jesteśmy zobowiązani do uiszczania żadnej opłaty.
- Wiele gmin podwyższyło opłaty za wywóz śmieci. Według ekspertów jest to spowodowane faktem, że zasoby finansowe polskich gmin zmniejszają się. Grzegorz Baran przewidywał, że rachunki za wywóz będą wciąż rosnąć w nadchodzących latach.
- Możesz otrzymać nawet do 5000 zł dofinansowania na wdrożenie tzw. małej retencji, czyli budowę oczka wodnego czy podziemnych zbiorników retencyjnych. Podobne dofinansowanie czeka na każdego, kto chce założyć panele fotowoltaiczne w ramach programu Mój Prąd.
- Istnieje także program Czyste Powietrze. Warto szukać lokalnych inicjatyw: np. we Wrocławiu prowadzony jest program Kawka+ na wymianę pieca.
- Warto również pamiętać, że dotacje są zwolnione z podatku dochodowego.
- Podatek od deszczu to koszt poniesiony za wodę z deszczówki spływającą do kanalizacji. Możesz uniknąć wysokich sum za podatek od deszczu, rezygnując z betonowania części działki – wtedy woda naturalnie wsiąka w grunt. Jeżeli już posiadasz wybetonowaną lub wybrukowaną część działki, zainwestuj w systemy tzw. małej retencji.
Chcesz wiedzieć więcej?
Oglądaj cały LIVE:
Gośćmi lutowego Otodom.LIVE byli:
Tomasz Jaroszek – autor bloga Doradca.tv, współautor książki „Śladami Warrena Buffetta”, youtuber i podcaster zajmujący się od lat edukacją finansową. Były dziennikarz ekonomiczny, przez kilka lat związany z redakcjami Bankier.pl, Comperia.pl, Business Insider Polska. Inwestor indywidualny, miłośnik giełdy i książek.
Grzegorz Baran – prawnik i współzałożyciel kancelarii Baran&Pluta. Specjalista ds. prawa podatkowego, od ponad 24 lat zajmuje się doradztwem na rzecz podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych w zakresie prawa podatkowo – bilansowego, prawa upadłościowego, ekonomicznej analizy rentowności projektów inwestycyjnych, rachunkowości zarządczej oraz kwestii restrukturyzacyjnych. Współpracował z takimi firmami jak Grupa Medialna CR Media czy Holenderska grupa kapitałowa TTH.
Marcin Kaźmierczak – redaktor Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
Sprawdź poprzedni odcinek Otodom.LIVE:
Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom.LIVE dostępny jest także w formie podcastu:
Zobacz również: