Pies i dziecko pod jednym dachem: przepis na dobre relacje w Szczęśliwym Domu

Pies i dziecko pod jednym dachem: jak ugryźć ten temat, by relacje w rodzinie wielogatunkowej były pokojowe? Czy jest coś takiego jak rasa idealna dla dziecka? Co robić, by między czworonogiem a maluchem rozkwitła przyjaźń? Czy psie całusy to zawsze oznaka miłości? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej. Sprawdź jak sprawić, by twój psiak i dziecko byli prawdziwymi BFF.

Rodziny wielogatunkowe: dziecko i pies

Dla wielu osób idealnym dopełnieniem rodziny jest pies. Popularna jest opinia, że dziecko wychowywane ze zwierzakami jest nie tylko szczęśliwsze, ale też wiele czerpie z tej relacji. Zwierzak uczy empatii, odpowiedzialności, a do tego jest przyjacielem na lata. I mimo, że w Polsce nie brakuje rodzin wielogatunkowych w których pies jest jej ważnym członkiem, to nadal istnieje wiele mitów na temat relacji psa i dziecka. Oto kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się jak sprawić by pies i dziecko mieli fantastyczną relację.

Jaka rasę wybrać dla dziecka?

Na temat wyboru rasy dla dziecka można wiele przeczytać. Prawda jest taka, że dziś coraz więcej osób mówi raczej o psie do domu z dziećmi, nie zaś psie dla dziecka. Bo chociaż to dzieci często pragną czworonożnego zwierzaka, to ostatecznie na rodziców sprawa w ogromnej części odpowiedzialność za czworonoga.

Dlatego myśląc o psie do domu z dzieckiem przede wszystkim odpowiedzcie sobie na kilka pytań. Jaki jest wasz styl życia? Ile czasu dziennie możecie poświęcić pupilowi? Jakie macie doświadczenie w opiece nad zwierzakiem? Nie bez znaczenia są także wasze oczekiwania czy wiek dzieci. Zupełnie inaczej wygląda bowiem opieka nad psem i niemowlakiem, a inaczej, gdy dziecko ma już bliżej 10 lat. Każda rasa ma nie bez przyczyny swoją specyfikę i wyzwania, które≥re przy małych dzieciach mogą stać się kłopotliwe.

Rasy pracujące a dzieci

Popularne są ostatnio psy ras pracujących: border collie, owczarki australijskie czy czy owczarki belgijskie malinois. Często decydują się na nie również rodziny z dziećmi kierując się urodą tych psów czy popularną opinią o ich inteligencji. Prawda jest jednak taka, że są to rasy potrzebujące pracy i zmęczenia umysłowego, a szybki spacer wokół bloku to dla nich stanowczo za mało.

Są to psy często o wysokiej reaktywności i w połączeniu dziećmi potrafią stworzyć mieszankę wybuchową. Jeśli myślisz o przedstawicielu którejś z tych ras, zastanów się czy dasz radę pogodzić obowiązki rodzica i opiekuna zwierzaka. Pamiętaj dojdą do nich nie tylko spacery, ale też inne zajęcia: treningi i szkolenia. W dodatku rasy pasterskie mogą „zaganiać dzieci”. Często emocjonalnie reagują na dźwięki i ruch, co przydawało się przy pasieniu. Jeśli praca z psami nie jest twoim hobby, może się okazać, że popularny border czy maliniak, to zbyt wiele.

Na co zwrócić uwagę wybierając rasę psa do domu z dzieckiem?

To jaką rasę wybrać? To zależy! Oto przykład. Rasy pierwotne to znani indywidualiści, którzy często lubią wokalizować swoją opinię. Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, zastanów się dwa razy zanim przygarniesz husky. Pies który lubi intensywne i długie spacery niezależnie od pogody i nie zawaha się użyć donośnego głosu, może być nienajlepszym wyborem. W końcu spacery z niemowlakiem (czy usypianie bobasa) mogą w takiej konfiguracji być wyzwaniem. Z kolei, jeśli jesteście aktywną rodziną ze starszym dzieckiem, która całe dnie spędza poza domem na rowerowych wycieczkach, może się okazać, że husky będzie dla was idealnym wyborem.

Reasumując, wybór rasy do domu z dziećmi powinien po prostu uwzględniać potrzeby i specyfikę rasy. Kwestie estetyczne i wygląd psa powinny zejść na dalszy plan, podobnie jak moda. W końcu chodzi o to, by żyło się wam dobrze z czworonogiem. Do rodzin z dziećmi często polecane są cavaliery, sznaucery, boksery czy pudle.

Zawsze jednak warto postawić na research i sprawdzić czy dana rasa pasuje do waszego domu. Dobrym pomysłem jest zrobienie rozeznania na grupach miłośników ras czy wśród hodowców. Oczywiście ciekawą opcją jest też adopcja z fundacji czy schroniska. Tu zasada jest podobna. Postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o temperamencie psa i jego potrzebach.

5 zasad, które warto uwzględnić w relacji pies i dziecko

A co, jeśli pies już u was jest? Wiadomo, każdy dom i jego domownicy są inni, ale jest kilka zasad, które warto wprowadzić w domu, by każdy czuł się dobrze w rodzinie wielogatunkowej.

1. Sen i jedzenie to świętość

Nawet jeśli twój psiak to najlepszy kumpel dziecka, są sytuacje, gdy przytulanie należy odsunąć na poźniej. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że nie powinno się przeszkadzać pupilowi podczas odpoczynku czy jedzenia. Wiele psów może nerwowo zareagować na czułości w tych momentach. Lepiej zapewnić psiakowi spokój. Ważne, by pies miał legowisko w którym może odciąć się od bodźców i bawiącego się dziecka. W wielu domach świetnie sprawdzi się klatka kennelowa nakryta kocem, w której pies będzie mógł się w pełni zrelaksować. Pamiętaj, każdy z nas czasem potrzebuje prywatności i odcięcia się od codziennego chaosu. Także psiak.

2. Czy warczenie to zły znak?

Jeśli już jesteśmy przy warczeniu, to warto pamiętać, że to forma psiej komunikacji. Nie należy psa karać za to, że warknie na dziecko, gdy to mu przeszkadza lub przypadkiem sprawi ból. Dlaczego?Psy karcone za warczenie mogą przejść do bardziej stanowczej komunikacji i użyć zębów.

Co zrobić, gdy pies warknie na dziecko? Przede wszystkim przerwać interakcję i zastanowić się czemu pies tak zareagował. Warto rozmawiać z dziećmi o tym, jakich zachowań przy zwierzaku unikać. Po drugie, zastanów się czy pies wcześniej nie sygnalizował dyskomfortu. Warczenie jest dosyć mocnym sygnałem. To trochę jak odpowiednik podniesionego głosu u człowieka. Zapewne wcześniej pies wysyłał inne sygnały świadczące o tym, że nie czuje się komfortowo.

Zestresowane psy mogą się oblizywać, ziewać, odwracać głowę, wywracać oczami, pokazując białka. Być może pies patrzył na ciebie wyczekująco, byś zareagował. Jeśli delikatne komunikaty spotkały się z brakiem reakcji, pies może warknąć. Dlatego nie panikuj, tylko spójrz na sytuację na spokojnie, a w razie potrzeby zgłoś się do behawiorysty, który pomoże ci lepiej rozumieć twojego psa.

3. Całusy i przytulanki: czy to zawsze dobry pomysł?

Psiarze zrozumieją: przytulenie do sierści czy całus w mokry nos, może być najlepszym, co spotka cię danego dnia. Jednak nie zawsze dla psa jest to równie miłe. Szczególnie, gdy uściski są wyjątkowo mocne i znienacka. Dlatego tak ważne, by uczyć dziecko delikatnego dotyku i czułości, które będą cieszyły zarówno malucha jak i psa. Jak rozpoznać czy psu podobają się czułości? Jeśli pies jest zrelaksowany, a jego ciało luźne, prawdopodobnie jest fanem głasków. Jeśli jednak zauważysz, że sztywnieje, odwraca głowę, oblizuje się, przesuń sesję miziania na później.

W kontekście psich całusów, każdy psi opiekun powinien dowiedzieć się czym jest taktyka flirtu. Psy stosują tzw. flirt, gdy czują się niepewnie, gdy są zagrożone i chcą pokazać, że są nieszkodliwe. Ich ciała są wtedy napięte, a ruchy nerwowe. Flirt może pojawić się także w kontakcie z dziećmi – dobrze być tego świadomym. Część psów stosuje też „całuski” jako sygnał dystansujący. Jeśli pie podbiega do dziecka, intensywnie je całuje, naskakuje na nie, to nie zawsze oznacza to miłość. Może być to działanie wyprzedzające „atak” i prośba on dystans.

4. To, co pies i dziecko lubią najbardziej: wspólne zabawy

Napisaliśmy już wiele o tym, na co uważać. Ale relacje psa i dziecka nie opierają się tylko na omijaniu się szerokim łukiem. Po prostu wspólne życie musi odbywać się na zasadzie wzajemnego szacunku. Są jednak aktywności, które pięknie budują relacje. Są wśród nich wspólne zabawy. Dziecko może bawić się z psiakiem w chowanie smaczków i zabawy węchowe, zabawy szarpakiem czy aport pod okiem dorosłych. Ciekawe propozycje wspólnych zabaw znajdziesz na Instagramie Otodom. Niech twoi podopieczni, zarówno co czworonożni jak i ludzcy, czerpią radość ze wspólnego życia.

5. Mini opiekun – nauka odpowiedzialności

Fantastycznym budowaniem relacji w domu jest wspólna opieka nad zwierzakiem. Wiele dzieci chętnie pomaga w przygotowaniach posiłków, spacerach, a nawet wizytach weterynarza. Angażuj dziecko w te czynności. Pies to doceni i zbuduje pozytywne skojarzenia z dzieckiem. Z drugiej strony maluch poczuje się zaangażowany, opieka nad zwierzakiem zbuduje u niego empatię i poczucie sprawczości. Pozwól dziecku podejmować decyzje: czy dziś na spacer zabieramy niebieską czy czerwoną smycz? Idziemy na łąkę czy do parku? Latorośl może też brać udział w treningach i uczyć psa prostych sztuczek. To świetny pomysł, by pies i dziecko pokochali spędzać ze sobą czas.

dom z psem
Back to top button