Cicho sza! 10 sposobów na to, jak wyciszyć mieszkanie

Mówią, że milczenie jest złotem. Czy to oznacza, że za wyciszenie mieszkania zapłacisz złote góry? Niekoniecznie! Jest kilka sposobów na to, jak wyciszyć mieszkanie, a do tego nie obciążyć portfela. Warto to zrobić choćby dla własnego komfortu i zdrowia. Hałas może nie tylko zakłócać ciszę nocną czy przeszkadzać w porannej jodze. Długotrwały hałas potrafi odjąć całkiem sporo lat z długości życia! Chcesz wiedzieć ile? Zapraszamy do lektury!

Hałas skraca życie? Niestety tak!

Według danych WHO z 2018 roku, hałas zabija. Długotrwały skraca nasze życie nawet o dekadę. Co ważne, każdy z nas zdefiniowałby go inaczej. Niektórzy z przyjemnością zasypiają z ulicznym zgiełkiem za oknem, inni z kolei nie są w stanie wypocząć, gdy sąsiad ogląda ulubiony serial nieco za głośno. Nasza wrażliwość na te same bodźce nosi miano neuroróżnorodności. Dźwięki z otoczenia, dotyk, zapachy, natężenie światła – te wszystkie elementy wpływają na nasze samopoczucie w przestrzeni. Dobrze jest być świadomym swojej wrażliwości i patrzeć przez jej pryzmat na nasze mieszkania i domy, a także ich okolicę. Szczególnie, jeśli należycie do osób neuroatypowych.

Kim są osoby neuroatypowe? To osoby reagujące na określone bodźce mocniej i intensywniej niż reszta społeczeństwa. To oznacza, że ich potrzeby mieszkaniowe są nieco inne: oni większą uwagę będą zwracać na elementy takie jak dostęp do światła, hałas, dotyk, ale też wrażenie intymności w danym mieszkaniu.

Czym jest neuroróżnorodność? Joanna Jurga wyjaśnia w prosty sposób!

Osoby neuroatypowe – wielbiciele ciszy?

Szczególnie wrażliwe na dźwięki są osoby neuroatypowe. One o wiele mocniej reagują zarówno na hałasy z zewnątrz (np. szczekanie psa sąsiadów, imprezy piętro wyżej czy dzieci bawiące się na pobliskim placu zabaw), jak i dźwięki generowane przez… innych domowników. Dlatego pytanie o to, jak wyciszyć mieszkanie powinno dotyczyć zarówno dobrej izolacji akustycznej, jak i takiego zaplanowania przestrzeni, by wygłuszać dźwięki w mieszkaniu. To szczególnie ważne dla pracujących na Home Office lub domu z dziećmi, które potrzebują spokojnej przestrzeni do nauki.

Więcej ciekawych informacji o tym jak tworzyć dobre przestrzenie znajdziesz w naszych raportach Szczęśliwy Dom!

jak wyciszyć mieszkanie dla neuroatypowych
Jak zadbać o neuroprzyjazne przestrzenie? Dowiesz się z raportów Szczęśliwy Dom!

Jak wyciszyć mieszkanie – prostych sposobów

1) Zaufaj tkaninom!

To serio działa. Dywany, wykładziny meble tapicerowane, fotele uszaki – to wszystko pochłania dźwięki i zmniejsza ich natężenie. Dywaniki przy łóżku czy antypoślizgowe maty na schody sprawią, że codzienne wędrówki po mieszkaniu odbędą się bez głośnego tupotu.

2) Zasłona (anty)dźwiękowa

Czy (nomen omen) słyszeliście o zasłonach akustycznych? Jeśli nie, podpowiadamy, że warto zgłębić temat! Zasłony zawsze są dobrym pomysłem na wyciszenie dźwięków z zewnątrz, ale te zrobione z tkaniny dźwiękochłonnej są jeszcze skuteczniejsze. Niwelują echo oraz docieranie hałasu z zewnątrz. To doskonały oręż w walce z hałasem.

3) Akcja uszczelniania

Nie zapomnij o uszczelnieniu okien i drzwi. Może się to wydać trywialne, ale ma ogromny wpływ nie tylko na docierające do mieszkania dźwięki, ale też na izolację termiczną. Nieszczelne okna i drzwi zimą mogą cię dosłownie wiele kosztować. Niewiele zaś kosztują uszczelki – sprawdzaj regularnie ich stan. Możesz pomyśleć również o taśmie uszczelniającej. Warto też odpowiednio dobrać uszczelki. Szczotkowe są idealne do drzwi, które często się otwierają i zamykają. Pomagają one w uszczelnieniu dolnej części drzwi. Z kolei uszczelki piankowe są elastyczne i dobrze dopasowują się do różnych szczelin. Są idealne do uszczelniania większych szczelin wokół okien i drzwi.

4) Panel na dziś: akustyczny

Panele akustyczne są zaprojektowane tak, aby pochłaniać dźwięk, redukować echo i poprawiać jakość dźwięku w różnych przestrzeniach. Stosuje się je w takich miejscach jak studia nagraniowe, sale konferencyjne, kina domowe, biura czy restauracje. To świetna odpowiedź na problem jak wyciszyć mieszkanie. Szczególnie, że do wyboru są różne rodzaje paneli.

Panele z pianki akustycznej to prawdziwe bogactwo kształtów, takich jak piramidy, kliny, fale.
Skutecznie pochłaniają dźwięki o wysokiej częstotliwości. Z drugiej strony, np. panele z wełny mineralnej są idealne do wygłuszenia dźwięków o szerokim zakresie częstotliwości. Dlatego często stosowane w profesjonalnych studiach nagraniowych. Co istotne, większość tego typu rozwiązań jest łatwa w montażu, a do tego potrafi też pozytywnie wpłynąć na estetykę wnętrza.

5) Moc podwójnych szyb

Znów wracamy do okien. Nie tylko uszczelki mogą pomóc w wyciszeniu mieszkania. Podwójne szyby w oknach potrafią naprawdę wyeliminować wiele dźwięków. Co ciekawe, różne grubości szyb tłumią dźwięki o różnej częstotliwości. Dodatkowo, wypełnienie przestrzeni między szybami gazem, takim jak argon, może dodatkowo poprawić izolację akustyczną!

jak wyciszyć mieszkanie? wziąć pod lupę okna!
Grube zasłony, dywany, rośliny no i szczelne okna – to wszystko sprzyja akustyce.

6) Cisza w biblioteczce

To może zaskoczyć wielu z was, ale w wyciszeniu mieszkania pomoże… Użycie książek i regałów! Regały z książkami mogą działać jako bariery dźwiękowe i tłumić hałasy. Stworzenie biblioteczki na ścianie graniczącej z hałaśliwymi sąsiadami to zawsze dobry pomysł. Czy jest coś lepszego niż chwila z książką w ciszy i spokoju?

7) Drzwi dźwiękoszczelne

Drzwi dźwiękoszczelne to specjalnie zaprojektowane drzwi, które mają na celu zminimalizowanie przenikania dźwięków z jednego pomieszczenia do drugiego. Są one często stosowane w miejscach, gdzie ważne jest utrzymanie ciszy i prywatności, takich jak studia nagraniowe, sale konferencyjne, biura, a także w domach, aby zapewnić spokój i komfort. Dzięki nim niestraszne staną się korytarzowe koncerty i inne hałasy. Takie drzwi są zazwyczaj cięższe i mają wielowarstwową konstrukcję oraz wysoką szczelność.

8) Hałasy z góry? Pomoże sufit podwieszany

Jak wyciszyć mieszkanie przed sąsiadami z piętra wyżej? Odpowiedź to sufity podwieszane. Sufity podwieszane zazwyczaj są wykonane z materiałów dźwiękochłonnych, takich jak płyty mineralne, włókno szklane czy pianka akustyczna. Te materiały pochłaniają dźwięk, redukując pogłos i echa w pomieszczeniu.

9) Oddolna Inicjatywa

Dwa słowa: maty dźwiękochłonne. To już może być wyzwanie, bo maty dźwiękochłonne montujemy pod panelami lub nawet pod wylewką podłogi, ale to jeden ze skuteczniejszych sposób.ów na wygłuszenie podłogi.

10) Cisza jak makiem zasiał… lub inną rośliną! 

Crazy plants people do listy roślinnych zalet dopisać mogą pozytywny wpływ na akustykę. Również sprytnie zaaranżowane rośliny mogą tłumić dźwięki w domu. Nie bez przyczyny krzewy i drzewa zasadzone przy drogach, mają za zadanie redukować uliczne dźwięki. Chcesz ciszy? Graj w zielone.

Przed tobą budowa domu lub kupno z rynku deweloperskiego? Zwróć na to uwagę!

Jeśli przed tobą budowa domu lub kupujesz mieszkanie od dewelopera i możesz mieć wpływ na wykończenie mieszkania już na etapie budowy, warto wziąć pod lupę kilka elementów, które mają wpływ na akustykę.

Przy myśleniu o tym jak wyciszyć mieszkanie lub dom, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowy:
• Ściany. Użyj materiałów o wysokiej gęstości, takich jak beton, cegła lub bloczki silikatowe. Możesz również zastosować specjalne płyty dźwiękochłonne.
• Podłogi. Wykorzystaj podkłady dźwiękochłonne pod panele lub wykładziny. Możesz również zastosować pływające podłogi, które są oddzielone od konstrukcji budynku.
• Sufity. Zainstaluj sufity podwieszane z materiałów dźwiękochłonnych, takich jak wełna mineralna lub płyty gipsowo-kartonowe z warstwą dźwiękochłonną.

Powiedz „nie” szczelinom! Uszczelnij te wokół rur, przewodów i innych otworów w ścianach, podłogach i sufitach. Pomyśl też o dodatkowych warstwach izolacyjnych. Na przykład dodaj warstwę wełny mineralnej lub pianki akustycznej między ścianami działowymi. Warto skonsultować się z ekspertem. W tym przypadku z profesjonalnym akustykiem, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania i materiały do konkretnego projektu.

Za dużo dźwięków wokół? Postaw na słuchawki z redukcją szumów!

Dobrze wyciszone mieszkanie będzie wspierająca i komfortową przestrzenią dla każdego z nas. Ale część osób może potrzebować większego wsparcia. W takim przypadku ciekawą opcją mogą być słuchawki redukujące hałasy z zewnątrz, tzw. Active Noise Control / Cancelling. Na rynku jest wiele różnych opcji, ale ich głównym zadaniem jest filtrowanie hałasów docierających do twoich uszu. Dzięki redukcji dźwięków, osoby na nie wrażliwe, mogą się lepiej skupić i nie przebodźcowują się tak szybko, jak po zdjęciu słuchawek. Technologie ANC są coraz bardziej dopracowane i mogą być ogromnym wsparciem dla osób neuroatypowych.

jak wyciszyć mieszkanie

Back to top button