Deweloperski forecasting – jak technologia i informacja zmieniają nasze życie i model korzystania z mieszkań?
To pytanie, które obecnie zadaje sobie niemal każda osoba związana z branżą deweloperską, budowlaną i urbanistyczną. Interesują one również samorządowców i mieszkańców miast. W trakcie ostatnich lat pojawiały się różne prognozy dotyczące urbanizacji i budownictwa przyszłości, ale minione miesiące zmusiły nas do konfrontacji przewidywań z rzeczywistością. Jaki wpływ na budowanie nieruchomości ma technologia i dostęp do informacji? Co się zmieniło i jakie zmiany jeszcze przed nami? O tym wszystkim w artykule.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Poznaj najważniejsze trendy budownictwa przyszłości
Poziom zadowolenia mieszkańca z życia w konkretnej lokalizacji w dużej mierze zależy od tego, jakie dogodności znajdują w otaczającej nas infrastrukturze. Dostępność usług, sklepów spożywczych, placówek opieki zdrowotnej, szkół – czynniki te wpływają na ocenę wygody funkcjonowania w danym środowisku. To samo dotyczy bliskości parków i terenów zielonych, które są korzystne dla zdrowia psychicznego i komfortu mieszkańców.
Wszystko to jest niezwykle istotne w kontekście dominującego trendu, czyli urban sprawl – rozlewania się przedmieść. Co jako deweloper warto wiedzieć o zjawisku urban sprawl?
- Mieszkańcy decydują się na wyprowadzkę z hałaśliwych centrów miast, najczęściej po założeniu rodziny.
- Deweloper może zaoferować większej liczbie klientów dobre warunki mieszkalne w lokalizacji podmiejskiej, która jednocześnie pozostaje w zasięgu dużego ośrodka miejskiego.
- Jeżeli osiedle na przedmieściach jest wyposażone w bogatą infrastrukturę, klienci dewelopera mogą pozytywnie ocenić doświadczenie mieszkania w tej lokalizacji.
Planuj przyszłościowo i uwzględnij zachodzące zmiany
Jeszcze do niedawna rozważano wertykalny rozwój miast, czyli budowanie coraz wyższych budynków, aby zapobiegać nadmiernemu rozrastaniu przedmieść.
Jednak teraz będziemy unikać tworzenia dużych skupisk ludzi w jednym budynku. W trosce o bezpieczeństwo prawdopodobnie powrócimy do rozrostu przedmieść, z tym, że musi to być jeszcze bardziej rozważne i przemyślane. Oto najważniejsze aspekty zjawiska w kontekście przyszłości:
- Wyludnianie centrów miast będzie postępować.
- Zmniejszy się popyt na przestrzeń biurową, ponieważ praca zdalna stanie się bardziej standardem dla wielu firm.
- Jest to jednocześnie szansa dla samorządów miast i deweloperów na przekształcenie biurowców w budynki mieszkalne.
- Dzięki temu większe skupiska mieszkańców będzie można rozproszyć na przestrzeni całego miasta.
Wykorzystaj Technologię Informacji i projektuj z Big Data
Skoro trzeba będzie jeszcze lepiej zaprojektować infrastrukturę przedmieść, jak zrobić to dobrze? Właśnie do tego można wykorzystać Technologię Informacji, czyli tak zwaną Big Data. Coraz bardziej popularne jest tworzenie modeli w Virtual Reality i drukowanie 3D. Wykorzystuje się też proces prefabrykacji, a wszystko po to, żeby efektywnie zaplanować całą inwestycję.
Brzmi nieosiągalnie? Polska ma w tym zakresie spory potencjał.
Według raportu Central and Eastern Europe Prosperity z 2019 roku, przeprowadzonego przez Legatum Institute, Polska dzięki współpracy z Francją zabezpieczyła aż 1 miliard Euro z inwestycji w IoT (Internet of Things), uczenie maszynowe (ML) i rozwój pojazdów elektrycznych. W takich warunkach technologia Virtual Reality i drukowanie 3D stanie się powszechne.
Co właściwie daje projektowanie z wykorzystaniem tych technologii?
- Kilku specjalistów może pracować jednocześnie w jednym projekcie – mogą na bieżąco wprowadzać zmiany w szybkim tempie i tworzyć projekt z uwzględnieniem nawet najmniejszych potrzeb przyszłych mieszkańców.
- Technologie Big Data pozwalają zebrać dokładne informacje na temat grupy potencjalnych mieszkańców budynków. Ile mają lat? Czy będą to młode rodziny z dziećmi, a może głównie studenci? W jakim zawodzie pracują, jakie są ich codzienne przyzwyczajenia. Dzięki temu inwestycja jest dokładnie zaplanowana. Z kolei model 3D pomaga modyfikować ją już na etapie prefabrykacji.
- Ta sama technologia doskonale sprawdza się pod kątem bezpieczeństwa. Jak to działa? Szczegółowa wizualizacja budynku pozwoli na przykład zobrazować ewentualne zalania na terenie powodziowym, dzięki czemu specjaliści mogą dostosować projekt do wymogów bezpieczeństwa.
Wprowadź automatyzację dzięki technologii SMART
Technologia informacji jest też wykorzystywana w IoT, czyli Internet of Things. Internet Rzeczy jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa – siecią łączącą rzeczy, czyli nowoczesne urządzenia. W ten sposób można połączyć wszystkie urządzenia w inteligentnym domu lub mieszkaniu. Przekazywanie informacji pomiędzy urządzeniami pozwala na usprawnienie codziennego funkcjonowania. Dodatkowo, można gromadzić informacje i dane z całego okresu funkcjonowania urządzeń, co pozwala lepiej dopasować usługi na przyszłość.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby usmartowić technologię nie tylko w jednym domu, ale na całym osiedlu lub w całym mieście. Jaki jest cel takiego działania?
- Jest to szczególnie przydatne w usługach takich jak opieka zdrowotna, gdzie gromadzenie informacji na temat pacjenta i jego szybka obsługa mają ogromne znaczenie.
- To zwiększa poziom wygody życia mieszkańców. Już teraz przy Internetowym Koncie Pacjenta i e-receptach widzimy, jak bardzo te rozwiązania ułatwiają życie.
Właśnie tak projektuje się miasta przyszłości – holistycznie i z uwzględnieniem nawet pozornie odrębnych od urbanistyki kwestii, jak opieka zdrowotna.
Szeroko zakrojone projektowanie nazywane jest mianem Building Information Modeling (BMI), czyli modelowanie informacji o budowaniu. Tworzy się model budynków z uwzględnieniem wszystkich możliwych danych, także tych dotyczących infrastruktury, a osoby odpowiedzialne za kolejne etapy prac mogą doglądać całej inwestycji w jej dowolnym momencie.
Myśl holistycznie, czerp z danych
Jeżeli taki system projektowania wydaje Ci się być nadmiernie szczegółowy, jest jeszcze jeden fakt, o którym musisz pamiętać – to liczba populacji. Eksperci przewidują*, że w 2030 roku aż 5 miliardów ludzi, czyli 60% populacji, będzie mieszkać w dużych miastach. Bez usmartowienia budownictwa i infrastruktury miast, ludzie nie będą mogli mieszkać i żyć komfortowo. Im więcej informacji zbierzemy o mieszkańcach miast i warunkach mieszkalnych, tym lepsze będą projekty miast przyszłości.
Oszczędzaj i podnieś efektywność dzięki ekologicznym rozwiązaniom
Nie można oczywiście pominąć kwestii ochrony środowiska i Zielonych Miast. Konieczne będą rozwiązania, które pozwolą oszczędzać energię cieplną, emitować mniej CO2 i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze dewelopera i mieszkańców. Testowane są rozwiązania z zakresu termoizolacji, takie jaka aerożele lub włókna celulozowe, otrzymywane z recyklingowanych gazet. Inne ekologiczne rozwiązanie to rekuperatory, które pomagają w oczyszczaniu powietrza.
Po nowoczesne i dobre dla środowiska rozwiązania nie musimy sięgać za granicę. Specjaliści z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego zaczęli wykorzystywać osady ściekowe i odpady do tworzenia kruszywa**, a naukowcy Katedry Technologii Produkcji Budowlanej i Materiałowej Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej przetwarzali odpady z oczyszczalni ścieków, żeby wykorzystać je jako składnik mieszanki betonowej.
Architektura przyszłości jest na wyciągnięcie ręki. Już niedługo stanie się powszechna. Dzięki niej możemy lepiej zagospodarować przestrzeń po okresie pandemii.
*https://www.bcg.com/publications/2018/digital-answer-urbanization-biggest-problems
**Alina Pietrzak, Proekologiczne technologie w budownictwie na przykładzie „Zielonego Betonu”