Miasta wymalowane – 5 murali w Polsce, które cieszą oczy i mieszkańców

Betonoza i wszechobecne szarości to niekoniecznie cechy, jakich poszukujemy w okolicy wymarzonego domu czy mieszkania. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Otodom wraz z SWPS Innowacje, zadbana okolica to nie tylko uczta dla oczu. Dzięki niej czujemy się zwyczajnie szczęśliwsi – uroda okolicy jest ważna dla aż 23% badanych! Co zatem powinno się w niej znaleźć? Zieleń, tereny rekreacyjne, a może… murale?

Spacer po lesie czy wśród kamienic w centrum miasta? Wiele osób bez wahania wybierze wyprawę wśród drzew, jednak i centrum miasta może dostarczyć pięknych widoków. Szczególnie, jeśli ściany mijanych kamienic zaskoczą nas artystycznym charakterem. Murale potrafią ożywić tkankę miejską, nadać jej charakteru, a także urody. Tam gdzie do tej pory straszyły puste ściany, dziś znajdują się obrazy, które przyciągają turystów, ale i zmuszają do refleksji. Oto 5 ciekawych murali zdobiących polskie miasta.

Niech panuje zieleń

Ogromne baśniowe kwiaty, ptaki i motyle oraz prawdziwy szturm zieleni. Oto mural skryty na tylnej ścianie kamienicy w Łodzi przy ulicy Targowej 55. Widok z okna na ten czarodziejski ogród to prawdziwa gratka, szczególnie, że za projekt odpowiadają: Maciej Polak, ilustrator i designer, który kojarzony jest m.in. z pracami marki Pan tu nie stał, a także Martyn Gill, znany artysta streetartowy, który na swoim koncie ma już pracę nad muralami. Za inicjatywą stoi Duda Development oraz fundacja Urban Forms. Kamienicę porośniętą zielenią można podziwiać od sierpnia tego roku.

fot. Duda Development

Koronkowa Robota

Elżbieta Dymna, znana także jako NeSpoon, to młoda artystka, która w sztuce stawia na motyw koronki. Jej prace możecie znaleźć w Niemczech, Francji, Rosji, Indiach oraz na… gdańskich murach. W 2018 roku na historycznych murach Domu Zgromadzenia św. Elżbiety w Gdańsku powstał mural przedstawiający koronkową serwetę – co ciekawe, chociaż NeSpoon stworzyła już niejeden podobny projekt w wielu miastach na całym świecie, to każda praca jest unikalna i dostosowana do kultury danego miejsca.

fot. Duda Development

W ważnej sprawie

Ten piękny mural powstał, by upamiętnić przyznanie Nagrody im. Sacharowa białoruskiej opozycji. Kobieta w imponującym wianku z jesiennych liści ma symbolizować walkę o wolność. Autorką projektu jest białoruska artystka, Anna Redko, a jej praca jest nie tylko piękna, ale stanowi także głos w ważnej sprawie. Inicjatorem pomysłu jest Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, a mural możecie obejrzeć na ul. Legnickiej 64.

fot. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

Iluzjoniści

Poznański mural na Rondzie Śródka to gratka dla fanów iluzji. Trójwymiarowy malunek powstał z inspiracji fotografiami sprzed stu lat. Przedstawia „Opowieść śródecką z trębaczem na dachu i kotem w tle” i jest częścią projektu „W środku Śródki”, realizowanego w ramach konkursu Centrum Warte Poznania. Za malunek odpowiadają członkowie Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta.

fot. Puenta

Sztuka dla Ptaka

Murale mogą być także użyteczne – jak ten znajdujący się na Szkole Podstawowej nr 23 w Gdyni. To nie tylko sympatyczny malunek drzewa, ale także… budki dla ptaków, a więc korzystać mogą z niego także mniej oczywiści mieszkańcy miast. Za projekt muralu odpowiadają Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk, jednak w tym przypadku to coś więcej niż sztuka. Zarówno same budki, jak i miejsce zostało wybrane po konsultacjach z ornitologami z Akcji Bałtyckiej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W ten sposób dzięki sztuce osiągnięto wspólnotę międzygatunkową 😉.

fot. Traffic Design

Back to top button