Od płótna do plakatu – 5 pomysłów na dekoracje ścienne, które ożywią każde wnętrze
Dekoracje ścienne to element wystroju wnętrz, do którego wiele osób podchodzi po macoszemu. A to duży błąd! Dobrze dobrane dodatki mogą doskonale dopełnić aranżacje, a nawet całkowicie ją odmienić. Jeśli potrzebujesz małych zmian i dużych efektów, wspólnie z architektą wnętrz Decoroom Ewą Grzywą, przedstawiamy przewodnik po dekoracjach ściennych!
O czym przeczytasz w tym artykule?
Sztuka w Twoim domu
Jeśli szukasz sposobu na ożywienie swoich ścian, pierwszą rzeczą, która przychodzi na Ci myśl, są z pewnością obrazy. Od minimalistycznych, geometrycznych form przez abstrakcyjne portrety po realistyczne pejzaże – wybór jest nieograniczony, przez co każdy zainteresowany znajdzie dla sobie odpowiednią sztukę.
Choć w wielu sklepach meblowych czy dekoracyjnych możesz natknąć się na obrazy, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, zwykle są to masowo produkowane dekoracje, które nie posiadają unikalnego charakteru. Zamiast decydować się na takie rozwiązania, warto rozważyć inwestycję w oryginalne dzieła sztuki – choćby zakup pracy od początkującego artysty, na przykład studenta Akademii Sztuk Pięknych z Twojej okolicy. W ten sposób, zamiast mieć na ścianie płótno, które można znaleźć w co drugim domu, zyskujesz coś wyjątkowego, co może stać się prawdziwym skarbem w Twojej kolekcji. A przy tym wspierasz lokalnych twórców i przyczyniasz się do rozwoju sztuki.
Lustra nie tylko do ciemnych wnętrz
Lustra to nie tylko praktyczne przedmioty codziennego użytku, ale również potężne narzędzie w rękach projektanta, pozwalające na manipulowanie percepcją przestrzeni. Doskonale odbijają światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne, rozświetlając ciemne zakątki i sprawiając, że całe pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Umieszczone strategicznie, potrafią stworzyć iluzję większej przestrzeni, otwierając i „powiększając” wnętrze. W małych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota jest to szczególnie ważny atut.
Co ważne, lustra są niezwykle wszechstronne pod względem designu, przez co sprawdzą się nie tylko w łazience czy przedpokoju, ale także w sypialni czy salonie. Wybierając lustra, warto zwrócić uwagę na ich styl, kształt, rozmiar, a także ramę. Znajdziesz zarówno antyczne, bogato zdobione, jak i proste, nowoczesne formy.
Może Cię zainteresować: Co będzie modne w aranżacji wnętrz w 2024 roku? Najnowsze trendy wnętrzarskie
Plakaty sposobem na indywidualną przestrzeń
Plakaty to niezwykle wszechstronne dekoracje, które mogą odzwierciedlać Twoje zainteresowania, pasje, a nawet inspiracje. Jest to też wybór bardziej ekonomiczny niż obrazy. Jak efektywnie wykorzystać plakaty jako element dekoracyjny?
Przede wszystkim dobierz tematykę plakatu do charakteru pomieszczenia. Plakaty mogą przedstawiać przeróżne motywy, od abstrakcyjnych kompozycji, przez reprodukcje dzieł sztuki, aż po plakaty filmowe czy muzyczne. Wybierz takie, które najlepiej oddają Twój dom i samego Ciebie. Zwróć uwagę również na to, by rama współgrała z plakatem i wnętrzem.
Możesz pokusić się również o ciekawą kompozycję. Eksperymentuj z różnymi układami, lecz nie zapomnij o proporcjach. Wybierając plakat, zastanów się nad jego rozmiarem w stosunku do ściany i mebli. Zbyt mały plakat na dużej ścianie może wyglądać zbyt skromnie, podczas gdy zbyt duży może przytłoczyć przestrzeń. Rozważ zastosowanie kierunkowego oświetlenia, aby przyciągnąć wzrok i dodać głębi prezentowanym dziełom.
Praktyczne dekoracje ścienne – zegary
Zegary ścienne pełnią nie tylko praktyczną funkcję, pozwalając nam śledzić czas, ale również mogą stać się wyjątkowymi elementami dekoracyjnym. Wybór między klasycznym zegarem analogowym a nowoczesnym zegarem cyfrowym zależy od Twojego osobistego gustu i ogólnego designu wnętrza. Zegary wiszące oferują nieskończoną paletę możliwości – od nowoczesnych po vintage, co pozwala na idealne dopasowanie do motywu każdego pomieszczenia.
Przeczytaj też: Przytulne gniazdko w duńskim stylu? Znajdź swój własny sposób na hygge!
Tekstura i kolor, czyli gobeliny i plecione makramy
Jednym ze sposobów na uzyskanie charakteru i głębi w pomieszczeniu jest wykorzystanie gobelinów i plecionych makram. Te dekoracje ścienne są fantastycznym sposobem na wprowadzenie koloru, tekstury oraz wzoru do swojego wnętrza. Niezależnie od tego, czy sięgniesz po tradycyjny tkany gobelin, czy nowoczesny druk, każdy z nich ma potencjał, aby natychmiast ożywić przestrzeń. Gobeliny oferują szeroki wachlarz wzorów – od klasycznych motywów kwiatowych, które wprowadzają element romantyzmu i delikatności, po żywe i dynamiczne abstrakcje, dopasowane do bardziej nowoczesnych aranżacji.
Plecione makramy dodają z kolei niepowtarzalnej tekstury i ciepła, wprowadzając do wnętrza element rękodzieła, który jest obecnie bardzo ceniony w świecie designu. Mogą one służyć jako subtelny akcent w stylu boho lub stanowić centralny punkt dekoracyjny w pomieszczeniu. Poeksperymentuj z różnymi wzorami, kolorami i teksturami, aby znaleźć te ozdoby, które najlepiej oddają ducha Twojego domu.
Jak dobierać dekoracje ścienne do wnętrz?
Oto kilka prostych i skutecznych porad od Ewy Grzywy, architektki wnętrz Decoroom, które pomogą Ci dobrać dekoracje do stylu Twojego mieszkania.
- Dla stylu minimalistycznego najlepszym rozwiązaniem będą proste półki i abstrakcyjne obrazy w stonowanych kolorach, wnoszące do przestrzeni elegancję i harmonię.
- Jeśli w duszy gra nam styl boho chic, to gama możliwości jest znacznie szersza – od kolorowych, ręcznie wykonanych makram, przez tapiserie, aż po lustra w niebanalnych ramach i kształtach.
- Na ścianach wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym sprawdzą się metalowe elementy, takie jak półki czy rury, które nadadzą pomieszczeniu surowy, nowoczesny wygląd.
- Gdy zależy nam na dekoracjach ściennych w eklektycznej stylistyce, to przede wszystkim ogranicza nas tylko… wyobraźnia! Tu możemy mieszać różne style, łącząc abstrakcyjne obrazy, antyczne lustra i nietypowe kształty, aby stworzyć unikalną, eklektyczną atmosferę.
- We wnętrzach skandynawskich wystarczy dodać na ścianach delikatne plakaty, drewniane ramki i minimalistyczne półki, aby nie zaburzyć spójności wnętrz a jedynie podkreślić ich minimalistyczny, ale ciepły klimat.
Jak prawidłowo rozmieścić dekoracje na ścianach?
Piękne dekoracje ścienne to nie wszystko. Aby aranżacja była efektowna, ważne jest również to jak rozmieścimy nasze ozdoby.
Warto umiejscowić główną dekorację w centrum i dodać mniejsze elementy ozdobne po bokach, co zapewni równowagę wizualną i pozwoli zharmonizować aranżację ściany. Ważne są proporcje – dzięki pozostawieniu przerwy zachowamy klarowność kompozycji. Kluczem do zaprojektowanej przestrzeni jest równowaga, proporcja i indywidualne dostosowanie elementów do charakteru pomieszczenia.
Ewa Grzywa, architektka wnętrz Decoroom
Dekoracje ścienne – tego nie rób!
Według architektki wnętrz Ewy Grzywy, aby uniknąć powszechnych błędów przy aranżacji ścian, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.
- Należy unikać zatłoczenia przestrzeni nadmiarem elementów, co może sprawić, że pomieszczenie stanie się chaotyczne i nieczytelne.
- Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie dostosowanie proporcji – to przepis na zbalansowaną kompozycję.
- Ważne jest też precyzyjne zawieszanie obrazów czy półek przy użyciu poziomic. Dzięki temu nie narazimy naszej ściany na błędy wymiarowania i zaburzenie estetycznego wyglądu.
- Warto zadbać także o plan kolorystyczny i równowagę wizualną – skupienie wszystkich dekoracji w jednym obszarze to także często popełniany błąd.
- Dodatkowo, nieodpowiednie oświetlenie i brak personalizacji mogą wpłynąć na ostateczny efekt, sprawiając, że wnętrzu zabraknie indywidualnego charakter.
Zobacz również: Projektowanie dla zdrowia – jak tworzyć mieszkania wspierające dobrostan?