Kwartalnik mieszkaniowy Otodom x Polityka Insight: podsumowanie z rynku nieruchomości | IV kwartał 2024

Nastał czas nowej równowagi na rynku mieszkaniowym? Ostatni rok, jak i całe minione pięć lat, upłynęło pod znakiem intensywnych zmian. A jednak ostatni kwartał 2024 roku to w końcu przykład stabilizacji. Dynamika wzrostu cen spadła do 8% kw/kw, popyt się unormował , a kupujący mogą korzystać z bogatej oferty, przypominającej tę sprzed dekady. Wiele wskazuje więc na to, że sektor mieszkaniowy stopniowo osiąga nowy stan równowagi. Kwartalnik Mieszkaniowy Otodom i Polityki Insight bierze pod lupę ostatni kwartał 2024 roku. Sprawdź czym jeszcze nas zaskoczył.

Kwartalnik mieszkaniowy Otodom x Polityka Insight – najważniejsze informacje w pigułce 

Kwartalnik Mieszkaniowy to cykliczny raport tworzony przez Politykę Insight i Otodom. Zanurz się w świat nieruchomości i poznaj trendy z III kwartału 2024 roku. Odkryj kluczowe zjawiska rynkowe oraz ciekawe wnioski i korelacje. Przeczytaj i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami o rynku mieszkaniowym!

  • Stabilizacja cen? Tak! Podobnie jak w III kwartale, w IV kwartale średnie ceny ofertowe wzrosły o 1,4 proc. Widać więc, że wzrosty cen mocno wyhamowują. bo wynik za IV kwartał to również znacząco mniej niż na początku 2024 r. i w 2023 r.
  • Podwyżki cen na rynku nieruchomości są równomiernie rozłożone. Zarówno małe mieszkania do 40 m², jak i większe od 60 do 90 m² notują podobny wzrost cen. Jedynie największe mieszkania, powyżej 90 m², odnotowują nieco większe wzrosty, co może być wynikiem wprowadzenia na rynek pojedynczych luksusowych inwestycji.
  • Czy gdzieś jest taniej? Spadły ceny mieszkań wybudowanych przed 1990 rokiem. Lokale z okresu PRL potaniały o 0,3%, a przedwojenne nawet o 1,8%.
  • Oferta mieszkań nadal rośnie. W IV kwartale wzrosła o 3% w porównaniu do III kwartału i aż o 29% w porównaniu do końca 2023 roku. Obecnie wybór mieszkań jest równie szeroki jak dekadę temu. Szczególnie zauważalne jest zwiększenie ofert na rynku pierwotnym, gdzie mieszkania od deweloperów stanowią 57% wszystkich ofert.
  • A działki? Ceny ziemi wzrosły nieznacznie po wakacyjnej stabilizacji, osiągając 253 zł za m2, czyli o 4,1% więcej niż rok temu.
  • Więcej, m.in. o najmie czy domach przeczytasz w Kwartalniku!

Kwartalnik Mieszkaniowy Otodom x Polityka Insight. Czego jeszcze dowiesz się z raportu? 

Czas Nowej Równowagi na Rynku Mieszkaniowym

Ostatni rok i pięć lat wstecz to burzliwy czas dla rynku mieszkaniowego, pełen niespodziewanych zakrętów. Jednak końcówka roku pokazała, że zmiany zaczynają wyhamowywać. Ceny rosną już wolniej, bo tylko o 8% kwartał do kwartału. Popyt się uspokaja, a kupujący mogą wybierać w ofercie, jak 10 lat temu. Wszystko to sugeruje, że sektor osiąga nową harmonię.

Koniec Cenowego Rollercoastera?

Czwarty kwartał to czas, gdy rollercoaster cenowy zwolnił. Choć o obniżkach cen nie ma mowy, większe zarobki sprawiają, że kredyty stają się bardziej dostępne. Liczba wniosków o kredyty hipoteczne jest na stabilnym poziomie sprzed boomu w 2023 roku.

Zmiany cen mieszkań w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat  można porównać do dynamicznej jazdy kolejką górską, z okresami gwałtownego wzrostu przeplatającymi się z chwilami umiarkowanego tempa na poziomie 6%. Obecna dynamika, obserwowana w IV kwartale 2024 roku, przypomina tę z końca 2022 roku, czyli sprzed wprowadzenia rządowego programu wspierającego popyt. Na razie trudno przewidzieć, czy w pierwszym kwartale 2025 roku nastąpi dalsze spowolnienie wzrostu cen. Wiele wskazuje jednak na to, że nadchodzący rok przyniesie długo oczekiwaną stabilizację na rynku mieszkaniowympodkreśla Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom.

Chcesz być na bieżąco? Zaglądaj na naszego bloga.
Znajdziesz tam najnowsze podsumowania i raporty!

raporty Otodom
Back to top button