Raport z rynku najmu – październik 2024
Które miasta wojewódzkie mają najniższe stawki czynszu za wynajem? W których miejscach koszty wynajmu są najwyższe? Czy oferta mieszkań na wynajem rośnie? Jakie są prognozy dotyczące rynku najmu na najbliższe miesiące? Przedstawiamy najnowszy raport Otodom na temat sytuacji na rynku najmu w październiku!
O czym przeczytasz w tym artykule?
Październikowy raport z rynku najmu
Najnowszy raport z rynku najmu to solidna porcja aktualnych informacji z ostatniego miesiąca. W październikowej edycji przyglądamy się sytuacji na rynku wynajmu mieszkań, analizując ceny, dostępność oraz zainteresowanie najemców. Jakie są aktualne trendy cenowe? Ceny rosną, czy spadają? Czy oferta mieszkań na wynajem jest wystarczająca? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym październikowym raporcie.
Raport z rynku najmu – w skrócie
- Na koniec października w ofercie Otodom dostępnych było 23,8 tys. mieszkań na wynajem, czyli o 4% mniej niż w poprzednim miesiącu,
- Największy wzrost liczby ofert zaobserwowaliśmy w Olsztynie (+15) i Krakowie (+4%), natomiast największe spadki miały miejsce w Zielonej Górze (-22%), Lublinie (-20%) oraz Opolu (-19%),
- Od kilku miesięcy w liczbie wyszukiwań utrzymuje się tendencja spadkowa – w październiku liczba wyszukiwań była o 8% niższa niż we wrześniu,
- Mieszkania 2-pokojowe dotyczyły co drugiego zapytania użytkowników, choć dużą popularnością cieszyły się też lokale 3-pokojowe (31%) i kawalerki (12%),
- W Olsztynie, Bydgoszczy i Szczecinie stawki wzrosły o około 3%, podczas gdy w Trójmieście, Krakowie i Białymstoku spadły o 1-2%.
Od wahań do stabilizacji
Polski rynek najmu przeżywał w ostatnich latach sporo wahań. Najpierw odczuwalny był spadek zainteresowania wynajmem, co było spowodowane złagodzeniem kryteriów udzielania kredytów oraz zwiększeniem sprzedaży mieszkań. Następnie, wybuch wojny w Ukrainie spowodował duży wzrost zapotrzebowania na mieszkania na wynajem. Obecnie ta sinusoida powoli się wypłaszcza, a rynek wynajmu stabilizuje się. Od kilku miesięcy obserwujemy delikatny spadek oferty, maksymalnie kilkuprocentowy, równocześnie zmniejsza się liczba wyszukiwań mieszkań do wynajęcia.
Stawki za wynajem pozostają stosunkowo stabilne. W relacji miesiąc do miesiąca jedynie w trzech miastach – Olsztynie, Bydgoszczy i Szczecinie – odnotowano wzrosty na poziomie 3%. W pozostałych miastach zaobserwowano niewielkie korekty.
Patrząc na zmiany w skali roku, największe wzrosty miały miejsce w Zielonej Górze, gdzie od ubiegłego października stawki za wynajem wzrosły o 13%. Kolejne były Olsztyn z 7% wzrostem oraz Bydgoszcz, gdzie ceny wzrosły o ponad 5%. Na przeciwnym biegunie znalazł się Wrocław – ceny spadły tam o 4% w porównaniu do października 2023 r.
Najdroższe mieszkania na wynajem niezmiennie znajdują się w Warszawie, gdzie stawki przekraczają już 5 000 zł miesięcznie. Kolejne są: Kraków (3 300 zł) oraz Trójmiasto i Wrocław (3 100-3 200 zł). Wśród głównych polskich miast najtańsze mieszkania można znaleźć w Kielcach i Bydgoszczy, gdzie stawki nie przekraczają 2 100 zł.
Rynek najmu na progu nowego roku
W nadchodzących miesiącach prawdopodobnie będziemy świadkami dalszego poszukiwania równowagi na rynku. Uwaga zarówno najemców, jak i wynajmujących będzie skupiona na zbliżających się świętach. Odbicie podaży i popytu prawdopodobnie będzie widoczne wraz z początkiem 2025 roku.
Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane
Nasz raport to analiza danych dotyczących mieszkań na wynajem: czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem. Pod lupę bierzemy również preferencje osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Znajdziecie w nim zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Poznacie dokładne dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu.
Poza liczbami nie może zabraknąć także komentarza eksperta, który tłumaczy procesy zachodzące na rynku najmu oraz tłumaczy, czego możemy się spodziewać i jakie są trendy.
Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzną zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach, by zrozumieć potrzeby najemców.