Kto powinien wyremontować balkon we wspólnocie mieszkaniowej: członek wspólnoty, czy wspólnota?
Balkon – nasz skrawek do relaksu. Możemy go zaaranżować na mini ogródek czy ostoję do czytania. Nic dziwnego, że mieszkania z balkonem i tarasem są na wagę złota. W końcu zalet balkonu jest wiele, ale co, gdy trzeba go odświeżyć? Odpowiadamy kto powinien wyremontować balkon we wspólnocie mieszkaniowej.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Co na to prawo? Kto powinien wyremontować balkon we wspólnocie mieszkaniowej?
W myśl art. 13 ust 1 ustawy o własności lokalu właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu. Po prostu: właściciel musi utrzymywać swój lokal w należytym stanie. Musi też przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Ustawa przypomina tez o kwestiach wpływających na sąsiedzkie relacje. Właściciel musi korzystać z nieruchomości wspólnej (czyli np. bloku, kamienicy) w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Co składa się na koszty zarządu nieruchomością wspólną?
Zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się przede wszystkim:
- wydatki na remonty i bieżącą konserwację;
- opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę;
- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali;
- wydatki na utrzymanie porządku i czystości;
- wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Wyroki sądów w sprawach
Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 20 grudnia 2013 r., sygn. akt V ACa 423/13 wskazał, że przepisy ustawy nie określają bliżej, jakie elementy budynku należą do części wspólnych. Artykuł 3 ust. 2 stanowi tylko, że nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Balkony (loggie) z wejściami do nich z poszczególnych lokali mają dwojaki charakter. Dlaczego? Ponieważ są elementem elewacji budynku i są częściami budynku przynależnymi do właścicieli poszczególnych lokali.
Jest to jednak teza ogólna, która nie jest wystarczająca do powoływania się w uchwale wspólnoty mieszkaniowej o remoncie i sfinansowaniu jego kosztów. Uchwała musi sprecyzować, jakie części balkonów mają być remontowane na koszt wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej.
Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 marca 2017 r., sygn. akt II OSK 1929/15 prawo własności przysługujące właścicielom poszczególnych lokali obejmuje również tarasy. A dokładnie ich wierzchnią warstwę wykończeniową oraz przestrzeń wykorzystywaną do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez właścicieli lokalu. Tylko w tym zakresie właściciele ci mają, wynikający z przepisu art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali obowiązek utrzymywania przynależnego do nich tarasu w należytym stanie.
Zatem właściciel mieszkania ponosi wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu. Musi on jednak stanowiąc pomieszczenie pomocnicze służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu. Wydatki natomiast na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem obciążają wspólnotę mieszkaniową. Te same zasady obowiązują w przypadku tarasów.