Wiarygodny deweloper oczami klienta – wyniki Raportu Otodom i Kantar 2020
W 2019 roku oddano do użytkowania ponad 85,7 tys. nowych budynków mieszkalnych, tj. o 8,1% więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Liczby mówią same za siebie, rynek pierwotny rozwijał się w szybkim tempie. I choć scenariusze dotyczące przyszłej sytuacji w branży nieruchomości są owiane sporą dozą niepewności, to warto zatrzymać się na chwilę przy temacie doświadczeń poszukujących. Czy obserwowany w 2019 r. rozwój szedł w parze z rosnącą satysfakcją kupujących mieszkania od deweloperów?
W lutym bieżącego roku odbyła się czwarta już edycja Badania preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. W badaniu przeprowadzonym przez pracownię Kantar na zlecenie Otodom uczestniczyło 500 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat w pięciu największych miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. W poniższym artykule wzięliśmy pod lupę temat wiarygodności dewelopera. Kwestia zaufania jest bowiem nieodłącznym aspektem wpływającym na tak ważny proces decyzyjny, jakim jest kupno mieszkania.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Wiarygodny deweloper – co to oznacza dla potencjalnego klienta?
Jak wynika z najnowszego raportu Otodom na podstawie badań Kantar, aż 91% badanych zadeklarowało, że wybrany deweloper okazał się wiarygodny. Jednak mówiąc o wiarygodności, warto zadać sobie pytanie, co ona właściwie oznacza dla poszukujących.
Według respondentów wiarygodność dewelopera przejawia się w takich aspektach, jak:
- wywiązanie się z terminów (57%)
- wywiązanie się ze zobowiązań (42%)
- brak jakichkolwiek problemów (35%)
- kompetentni pracownicy (33%)
- przekazywanie dokładnych informacji o inwestycji (30%)
Co ciekawe, mniejsze znaczenie dla poszukujących odgrywały certyfikaty dewelopera (13%) oraz informacje zamieszczone na forach internetowych, na które wskazywał co czwarty respondent.
Jak poszukujący sprawdzają wiarygodność deweloperów?
Zaufanie do inwestora w oczach potencjalnych klientów odgrywa niebagatelną rolę. Świadczy o tym, chociażby fakt, że aż 89% ankietowanych przed dokonaniem zakupu nieruchomości sprawdzało wiarygodność dewelopera.
W jakich źródłach poszukiwali oni informacji?
- informacje w internecie (58%)
- opinia znajomych/rodziny (38%)
- odwiedziny miejsca inwestycji dewelopera (19%)
Ponad połowa respondentów (58%) wykazała, że szukała informacji w Internecie. Mimo przewagi nad innymi źródłami warto wyróżnić duże znaczenie opinii znajomych i rodziny (38%). Na przestrzeni ostatnich 6 lat poszukujący coraz chętniej zasięgali porad bliskich osób. Jak pokazuje inne badanie realizowane wspólnie z IQS jesienią minionego roku, to źródło jest zwłaszcza wyjątkowo istotne na początkowym etapie poszukiwań nieruchomości.
Obawy poszukujących a satysfakcja z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym
Mówiąc o satysfakcji z podjętej decyzji o kupnie mieszkania, można pokusić się o retrospekcję i spojrzeć na to zagadnienie nieco szerzej. Każdy wybór, zwłaszcza tak ważny, jak wybór nowego miejsca do życia wiąże się z pewnymi obawami.
Jesienią minionego roku zapytaliśmy osoby, które nabyły nieruchomość z rynku pierwotnego o ich doświadczenia związane z procesem poszukiwania. Z badania jakościowego przeprowadzonego przez IQS dla Otodom wynika, że główne pytania stawiane przy zakupie mieszkania od dewelopera brzmią:
- Czy deweloper wywiąże się ze swojej obietnicy?
- Czy będzie mnie stać na urządzenie i umeblowanie?
- Czy mogę zaakceptować czas potrzebny na ukończenie inwestycji?
- Czy nieruchomość będzie wyglądała tak, jak zostało to przedstawione na planie?
Między obawą a jej realizacją istnieje dość duża granica, która jak się okazuje, nie zawsze musi zostać przekroczona. O ile sam proces kupna mieszkania jest często stresującym przeżyciem, tak doświadczenia klientów z deweloperami są zazwyczaj oceniane pozytywnie.
Zadowoleni klienci deweloperów i skłonność do poleceń
Niemal wszyscy badani (97%) są zadowoleni z zakupionej nieruchomości. Ponadto, ponad połowa deklaruje najwyższy poziom satysfakcji. 8 na 10 badanych nie zmieniłoby nic przy ponownym zakupie. Pozostali najczęściej wskazywali na większy metraż, inną lokalizację, rozkład pomieszczeń, inne piętro czy niższą cenę. Z kolei jeśli mowa o skłonności do poleceń dewelopera, to 50% osób poleciłoby innym usługi dewelopera, od którego zakupiła swoją nieruchomość.
W oparciu o badania można wnioskować, że deweloperzy w swojej profesji stają na wysokości zadania i przykładają znaczną troskę o kompleksowe doświadczenia klientów.
Jakie czynniki wpływają na zadowolenie z dewelopera?
Kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym są jednogłośni w kwestii zadowolenia ze współpracy z deweloperami. Powstaje więc pytanie: co o tym zadecydowało? Okazuje się, że wśród czynników wpływających na pozytywną ocenę dewelopera badani wyróżnili przede wszystkim wywiązywanie się z terminów (51% wskazań). Zestawiając ten wynik z rokiem 2018 i 2015, można zauważyć znaczny wzrost osób usatysfakcjonowanych z terminowości ukończenia inwestycji.
Do głównych powodów zadowolenia należy również dotrzymywanie zobowiązań (34%) oraz kompetencje pracowników firm deweloperskich (29%). Niemal co trzeci badany ze względu na te aspekty był skłonny polecić dewelopera innym osobom.
Jeśli mowa natomiast o trudnościach napotykanych przez poszukujących, to stanowią one niewielką część odpowiedzi. Wśród powodów niezadowolenia wskazywano najczęściej na takie aspekty jak: całokształt współpracy, brak terminowości, rzetelność oraz słaba komunikacja z deweloperem.
Na pojęcie wiarygodność może składać się wiele czynników, jednak niezmiennie to właśnie wiarygodność jest kluczowa przy wyborze dewelopera. Czy kupno mieszkania na rynku pierwotnym gwarantuje pełną satysfakcję potencjalnych klientów? Zważając na prawidłowości, które rządzą rynkową rzeczywistością, trudno mówić o stuprocentowej gwarancji przy jakiejkolwiek transakcji. Jednak patrząc na wyniki Raportu Otodom na podstawie badań Kantar, rynek mieszkań deweloperskich zasługuje na wyjątkową uwagę, a satysfakcja z zakupu mieszkania od dewelopera osiąga nieporównywalnie wysokie wyniki.
Więcej o wynikach w I części raportu o Wiarygodności dewelopera