#35 Otodom.LIVE: Rok 2020 w branży nieruchomości – czym zapisze się w historii i jak wpłynie na przyszłość?
Otodom.LIVE powraca w zupełnie nowej odsłonie. Od teraz w każdym miesiącu będziemy poruszać jeden temat dotyczący nieruchomości, prezentując jeszcze więcej danych i informacji. W grudniu porozmawialiśmy z Katarzyną Czerwiak z Grupy.PRO, Cezarym Kowandą z POLITYKI, prof. Witoldem Orłowskim i Konradem Płochockim, dyrektorem generalnym PZFD: o zmianach, jakie przyniósł rok 2020 i prognozach na rok 2021.
Zaskakujący obraz rynku nieruchomości
Rok 2020 był turbulentnym czasem dla gospodarki – branża nieruchomości także wstrzymywała oddech. Pierwsze prognozy zakładały, że czekają nas ogromne spadki, a ceny najmu spadną na łeb, na szyję. Jednak wbrew obawom sytuacja na rynku nieruchomości nie zmieniła się drastycznie, a utrzymała tendencję wzrostową, choć nie były to wzrosty tak skokowe, jak w poprzednich latach.
Zmieniły się konkretne sektory branży, jak rynek najmu krótkoterminowego. Eksperci szczegółowo przedstawiali sytuację i zaznaczali, że rok 2021 to nie tylko kwestie realiów po pandemii, ale również rosnąca potrzeba ekologicznych, przyjaznych planecie rozwiązań. Te potrzeby będą równie istotne – goście nie ukrywali, że zarówno w przypadku rzeczywistości po koronawirusie jak i kryzysu klimatycznego, trzeba rozpatrywać pozytywne i negatywne scenariusze.
Dlatego podczas live pytaliśmy o różne kwestie:
- Jak zmienił się model pracy Polaków i w jaki sposób wpłynął na rynek nieruchomości?
- Jakich udogodnień do mieszkań i domów szukają Polacy?
- Czy zmiany preferencji klientów utrwalą się?
- Jak wygląda sytuacja na rynku krótko- i długoterminowego najmu?
- Czy zmiany zachodzące w 2020 roku wpłyną na sytuację kredytobiorców w 2021 roku?
- Jak zmienią się ceny mieszkań i domów w nadchodzącym czasie?
- Czy warto obecnie inwestować w nieruchomości?
- Jakie trendy ekologiczne będą istotne w przyszłości?
Raz w miesiącu możesz zadać ekspertom pytania w trakcie trwania transmisji.
Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które podsunęli eksperci:
- Prof. Witold Orłowski zaznaczał, że istnieją dwa główne scenariusze dla rzeczywistości po pandemii. Optymistyczny zakłada, że wraz z powszechnym wykorzystaniem szczepionki gospodarka zacznie powoli wracać do stanu sprzed pandemii. Negatywny scenariusz zakłada recesję, a być może nawet kolejny lockdown i kilkuletni kryzys finansowy.
- Konrad Płochocki podawał, że klienci w zakresie rozwiązań ekologicznych są zainteresowani głównie niewielką odległością od terenów zielonych, co uprzyjemnia ich codzienne życie. Jednocześnie coraz ważniejsze będą bardziej poważne rozwiązania, które zabezpieczą mieszkańców przed skutkami kryzysu klimatycznego.
- Katarzyna Czerwiak opowiadała o bezpieczeństwie inwestycji w nieruchomości. Są to wciąż jedne z najbardziej bezpiecznych sposobów na inwestycje, a także takie, które nie wymagają od klientów bardzo specjalistycznej wiedzy. Dobrą alternatywą do zakupu nieruchomości jest zakup ziemi, który również jest popularnym sposobem na lokowanie środków finansowych.
- Cezary Kowanda przybliżał sytuację rynku najmu krótkoterminowego. Ten segment gospodarki przechodzi sporą zapaść, co jest powiązane bezpośrednio z przestojem w turystyce. Dziennikarz prognozował, że sytuacja powróci do normy wraz z przywróceniem podróży, a jednocześnie zaznaczał, że zależy to w dużej mierze od strategii obranych przez linie lotnicze.
- Polacy zachowują spokój w trakcie pandemii. Eksperci spodziewali się większego załamania, tymczasem przedsiębiorstwa jeszcze nie odnotowują masowego kryzysu w kwestii wypłacalności.
- Wzrasta za to zadłużenie państw. Choć Polska nie przoduje w tych liczbach, trzeba brać pod uwagę, że może to odbić się szczególnie na sektorze bankowym.
- Nieruchomości w obecnych czasach są prawdopodobnie bardziej bezpiecznym sposobem na lokowanie środków niż inwestowanie na giełdzie.
- W minionych latach rata kredytu za nieruchomość była niższa, niż wysokość miesięcznego czynszu z najmu. Właściciele nieruchomości powinni brać pod uwagę, że ta sytuacja może ulec zmianie.
- Czasy castingów na najemcę skończyły się. Właściciele mieszkań muszą teraz starać się utrzymać płynność finansową i prawdopodobnie nie będą mogli pozwolić sobie na bardzo restrykcyjną selekcję najemców.
Chcesz wiedzieć więcej? Podczas LIVE zaprezentowaliśmy wyniki specjalnej ankiety – czy to dobry czas na kupno nieruchomości? Zobacz całe spotkanie, poznaj odpowiedź i wypowiedzi ekspertów!
Gośćmi grudniowego Otodom.LIVE byli:
Witold Orłowski – profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Lechu Kaczyńskim i Rady Gospodarczej Rządu przy premierze Donaldzie Tusku, były przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Katarzyna Czerwiak – pośredniczka nieruchomości i prezes GRUPA.PRO. Lider Nieruchomości Otodom 2020 w kategorii “Pośrednik Roku”. Od 25 lat zajmuje się pośrednictwem nieruchomości i pomaga klientom bezpiecznie znaleźć lub zmienić mieszkanie, dom czy biuro. Ukończyła Ekonomikę Nieruchomości i Inwestycji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, studia podyplomowe Wyceny Nieruchomości, a w 2019 zdała egzamin na Certified Digital Marketing Professional w ramach Digital Marketing Institute.
Konrad Płochocki – Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Radca prawny. Ukończył z wyróżnieniem Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe studia Rynek Nieruchomości i Bankowość Hipoteczna. Pracował w międzynarodowych kancelariach i instytucjach związanych z rynkiem nieruchomości. Brał udział w licznych procesach legislacyjnych, między innymi w tworzeniu tzw. ustawy deweloperskiej.
Cezary Kowanda – dziennikarz. W dziale ekonomicznym POLITYKI od 2006 r. Autor poradników finansowych i tekstów o sektorze bankowym. Próbuje godzić makroekonomiczne pasje z wymogami publicystyki gospodarczej. Z troską pochyla się nad naszymi transportowymi problemami. Pasjonat kolei w wydaniu niemiecko-szwajcarskim i niepoprawny marzyciel o takiejże kolei w wydaniu polskim.
Sprawdź poprzedni odcinek Otodom Live:
Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:
Zobacz również: