Co wpływa na czas budowy mieszkań? Nowoczesne technologie i tajniki projektowania mieszkań
Budowa mieszkań wymaga dużej dokładności, a przecież nie jest tajemnicą, że dokładność wymaga czasu, a czas to… pieniądz. Nic dziwnego, że każdy deweloper przywiązuje ogromną wagę do czasu trwania budowy. Według badań* 44% respondentów uważa, że największą wadą nieruchomości z rynku pierwotnego jest czas oczekiwania na dom lub mieszkanie. Co może wpływać na proces budowy mieszkań? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Poznaj średni czas budowy w Polsce
Według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez GUS, średni czas budowy mieszkania od momentu rozpoczęcia budowy do oddania lokalu do użytku wynosi 23,3 miesiące*. Co się dzieje w tym okresie? Pierwsza część to realizacja konstrukcji, a zajmuje ona około roku do 1,5 roku. Reszta czasu to wszystkie niezbędne prace wykończeniowe.
Co ciekawe, w każdym kolejnym roku średni czas budowy spada. Dzieje się tak dlatego, że coraz powszechniej wykorzystujemy nowe technologie, które pozwalają usmartowić i zautomatyzować cały proces.
Jakie czynniki mają wpływ na proces budowy?
Oto kilka z nich:
- Postać materiałów do budowy – w hurtowniach dostępne są na przykład gotowe mieszanki zaprawy murarskiej. To od podmiotu budującego i ekipy wykonawczej zależy, czy zdecydują się na uproszczone rozwiązania, czy będą woleli samodzielnie przygotować mieszanki. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety: gotowa mieszanka skraca czas przygotowania, a ta zrobiona samodzielnie pozwala na większą kontrolę nad wykorzystanymi materiałami.
- Rodzaj materiałów do budowy – jedne zaprawy mogą schnąć i tężeć szybciej, a inne dłużej. Z kolei przy wyborze naturalnych materiałów takich jak drewno, trzeba też brać pod uwagę czas konserwacji. Drewno musi zostać pokryte specjalnym lakierem czy olejo-woskiem lub bejcą. Dopiero po całkowitym wyschnięciu będzie odpowiednio zabezpieczone.
- Koszty – przy omawianiu kosztów warto uwzględnić nowoczesne technologie. Większy budżet pozwala na wykorzystanie licznych rozwiązań technologicznych. Im bardziej zaawansowane technologie wykorzystane na miejscu budowy, tym bardziej można zautomatyzować wykonywane prace. W takim przypadku możemy liczyć na oszczędność środków, które standardowo są przeznaczane na zatrudnienie większej ekipy budowlanej.
- Ocieplenie klimatu – choć sama pogoda jako czynnik atmosferyczny nie ma już tak znaczącego wpływu na czas budowy, jak kiedyś, należy brać pod uwagę ocieplenie klimatu. Harmonogram budowy może zmienić się na przykład w przypadku coraz częściej powtarzających się nawalnych opadów i burz.
Nowoczesne technologie w procesie budowania i projektowania
Nowatorskie rozwiązania technologiczne zwiększają nasze możliwości w zakresie projektowania i budowania. Pozwalają kompleksowo rozwiązywać problemy już na etapie planowania budowy. Oto kilka czynników, które coraz częściej bierzemy pod uwagę w projektowaniu i budowaniu mieszkań:
- Wykorzystanie nowych technologii na etapie projektu – coraz częściej wykorzystywana jest technologia projektowania w 3D, czyli Architektura 2.0. Projekty 3D pozwalają o wiele dokładniej zaplanować całość konstrukcji i modyfikować ją w razie potrzeby.
- Dobór odpowiednich materiałów – na rynku dostępne są nowoczesne szybkoschnące produkty: od zapraw, poprzez lakiery, bejce, aż po farby wykończeniowe. Jednocześnie preparaty te są wysoce skoncentrowane, co pozwala na oszczędność kosztów.
- Usmartowienie i automatyzację na budowie – często w postaci gotowych rozwiązań. Dzięki nowoczesnym technologiom, podmiot budujący nie musi wszystkiego przygotowywać samodzielnie i od zera, jak w przypadku gotowych konstrukcji szkieletowych.
Dobre planowanie, rozsądna realizacja i uważność pozwolą zwiększyć efektywność budowy w krótszym czasie.
*Raport Otodom na podstawie badań Kantar: https://blog.otodom.pl/2020/04/doswiadczenia-kupujacych-nieruchomosci-z-rynku-pierwotnego.html