Jak pośrednicy pomagają w dobie pandemii?

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich klientów i pracowników, ograniczyliście kontakty bezpośrednie do absolutnego minimum. Agenci pracują zdalnie. Dni otwarte prowadzone są online. Słyszymy od Was, że większość kontaktów z klientami odbywa się przez telefon, maile i przez telekonferencje. Wielu z Was robi prezentacje online lub umieszcza w swoich ofertach rzuty 3D i wirtualne spacery. Wspierają Was działające kancelarie notarialne, które przyjmują klientów, stosując się do wszelkich zaleceń GIS. Wszystko zaczyna działać jak w zegarku. W momencie, kiedy względnie poukładaliście sobie te kwestie, niektórzy z Was znaleźli jeszcze czas na pomoc.

Z materiału dowiesz się:

  • jakie działania dodatkowe podjęli pośrednicy,
  • co Ty możesz zrobić dla swojej lokalnej społeczności.

Mieszkanie dla medyka

Swoisty zryw nastąpił już kilkanaście dni temu. Ludzie zaczęli szyć maseczki, oddawać je potrzebującym, wyposażać szpitale i DPS-y w podstawowe środki higieny, których tak bardzo teraz brakuje. Wielu z nas nie szczędziło grosza, wpłacając mniejsze i większe kwoty na walkę z koronawirusem. I to się chwali! Bo każdy pomaga jak może. Co jednak robią pośrednicy? Zarówno jako osoby indywidualne, jak i marki? Zacznijmy od tych, którzy zajmują się na co dzień najmem krótkoterminowym. 

Znamy się na nieruchomościach. Obserwujemy trochę z boku to, co obecnie dzieje się w Polsce i na świecie. Medycy, osoby pracujące w ochronie zdrowia, codziennie walczą dla nas na pierwszej linii frontu w szpitalach, placówkach medycznych, często też na ulicy. Media, prasa, internet, ale też relacje znajomych medyków pokazują, w jak trudnej sytuacji znalazła się ta branża, poszczególne osoby. Trudno nam wyobrazić sobie, jak wyglądałoby nasze życie i życie naszych rodzin, gdyby nagle okazało się, że jesteśmy ‘korona-pozytywni’. Gdzie musielibyśmy mieszkać, co stałoby się z naszymi rodzinami, żonami, mężami, dziećmi. Praca na pierwszej linii frontu jest po prostu niebezpieczna. I Ci ludzie często zdają sobie z tego sprawę, a w konsekwencji chcą ochronić swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem i ryzykiem zakażenia – mówi Krzysztof Kowalkowski, Moje Nowe M.

Docierają do nas sygnały, że pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni szukają fizycznie schronienia, lokum w czasie, gdy są narażeni na zakażenie najbardziej. Z drugiej strony nasi klienci, znajomi posiadający nieruchomości też chcą pomóc i są w stanie przeznaczyć je dla potrzebujących medyków, często za darmo czy po niższych cenach. W ramach akcji #mieszkaniedlamedyka:  szukamy medyków w całej Polsce, którzy w ramach ochrony swoich rodzin, bliskich potrzebują zamieszkać w izolacji; szukamy osób, które chcą udostępnić takie mieszkania dla medyków, najlepiej w bezpośredniej bliskości placówek medycznych. Łączymy medyków z mieszkaniami – dodaje Ewelina Marciniak, Moje Nowe M.

Wiele agencji postanowiło przeznaczyć swoje lokale na kwarantannę dla pracowników służby zdrowia i to zupełnie za darmo. Zapytaliśmy, czy jest jakiś odzew i jak wiele lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych korzysta z tego rodzaju usług:

Decyzja była prosta i spontanicznie wynikła z potrzeby chwili. Wiedzieliśmy, że to służba zdrowia będzie najbardziej narażona, a nasze lokale gwarantują spokój, odosobnienie i izolację w komfortowych warunkach. Byłoby wielkim nietaktem, gdyby stały puste w takiej chwili. Postanowiliśmy udostępnić je za darmo lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i innym osobom ratującym życie zakażonych COVID-19. W ten sposób „Mieszkanie dla medyka” stało się wyrazem naszej troski o lepsze jutro. Informacja błyskawicznie rozeszła się po mediach społecznościowych, docierając do tysięcy użytkowników dosłownie w ciągu kilku dni. Dziś możemy powiedzieć, że to była dobra decyzja i realna pomoc. W chwili obecnej z naszych mieszkań korzysta pięcioro pracowników służby zdrowia, którzy z powodu styczności z osobami zakażonymi nie mogą wrócić do domów. Nie oczekujemy sławy czy podziękowań. To trudny czas – uważamy, że po prostu zachowaliśmy się jak trzeba – wyjaśnia Przemysław Smalkowski, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju z Express House Nieruchomości.

Działania społeczne

Prócz działań na rynku nieruchomości, pośrednicy na różne sposoby deklarują swoją pomoc. Chcą robić zakupy osobom starszym i potrzebującym, zgłaszają się do ośrodków, w których każda dodatkowa para rąk jest na wagę złota, organizują webowe szkolenia i webinary dla mniej doświadczonych kolegów i koleżanek z branży. Co ich motywuje?

Zaangażowanie w akcję przyszło nam zupełnie naturalnie. Biuro działa na zwolnionych obrotach, realizujemy głównie rozpoczęte wcześniej transakcje, więc mamy wolne „siły i środki”, które pozwalają trochę wspomóc służby w walce z pandemią. Przekierowaliśmy na to nasz budżet reklamowy i energię – akcje, które prowadzimy, to przede wszystkim zachęcanie do pozostawania w domach. Angażujemy się w wolontariat – każdy z naszych pośredników w okolicy, którą się na co dzień opiekuje, teraz dodatkowo jest do dyspozycji osób starszych (ulotki). W kluczowych miejscach zawiesiliśmy banery zachęcające do pozostania w domach oraz (mamy nadzieję) dodające otuchy. Nasz dron był także wykorzystany w gminnym koncercie wielkanocnym „Zostań w domu” – latał, pokazując na żywo (lokalna TV, Facebook) miasto i okolice (żeby ludzie nie wychodzili z ciekawości z domów), przelatywaliśmy też nad określonymi miejscami, aby mieszkańcy mogli np. pomachać do rodziny znajdującej się gdzieś daleko – wylicza Paweł Burda, właściciel biura EXPERT Nieruchomości

Niestety, zdarzają się również sytuacje, w których ludzie wykorzystują dobre intencje pośredników:

Zdecydowałam się pomagać ludziom, gdyż uważam, że to nasz obowiązek. Jest to dla mnie naturalne, choć powiem ze smutkiem, że ludzie to wykorzystują. Czasy są ciężkie i wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Trzeba to traktować poważnie. Po wielu przykrych sytuacjach, a także ze względu na własne zdrowie, stwierdziłam, że nie o to mi chodziło, nie o taką pomoc. Na chwilę obecną pomagam więc tylko moim najbliższym – Małgorzata Świąder, pośrednik w obrocie nieruchomościami TresGo Nieruchomości.

W co Ty możesz się włączyć?

Jeśli znacie medyków, którzy są w potrzebie mieszkaniowej, albo po prostu znacie medyków, którzy mogą znać innych medyków w potrzebie – zaproście ich do grupy na facebooku Mieszkanie Dla Medyka: www.facebook.com/groups/mieszkaniedlamedyka Oni najlepiej wiedzą, kto z ich znajomych potrzebuje wsparcia. My, jako branża pośredników, pomożemy znaleźć mieszkania, z których medycy mogliby skorzystać.

Chcesz pomóc w inny sposób? Masz czas i możliwości, żeby zrobić zakupy dla seniora albo pomóc dziecku ze zrozumiem zdalnej lekcji? Jeśli zastanawiałeś się nad tym, jak Ty możesz pomóc, wejdź na stronę: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat, wybierz swoje województwo i na liście adresowej znajdź ośrodek pomocy społecznej najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Zadzwoń i zapytaj, co możesz zrobić dla ludzi w Twojej okolicy.  Nie bój się pomagać i zaangażuj do tego swój zespół.

Back to top button