Najem. Jakie czekają nas wyzwania?
27 marca w grupie Akademia Rozwoju Agenta w ramach projektu #ZdalnyAgent, który jest wsparciem strategicznym dla biur nieruchomości w czasach kryzysu, na live spotkali się Joanna Berkowska, Dyrektor ds. zarządzania najmem Mzuri oraz Przemysław Smalkowski, Co-Founder Express House Nieruchomości. Razem z prowadzącym, Jarosławem Krawczykiem, PR Managerem Otodom, rozmawiali o wyzwaniach i problemach związanych z najmem w czasach kryzysu. Goście opowiedzieli między innymi o tym:
- jaka jest ministerialna dyrektywa dotycząca najmu krótkoterminowego,
- co sądzą o mieszkaniach wynajmowanych na kwarantannę,
- jakie zmiany strategiczne wdrożyli w swoich firmach w związku z kryzysem,
- jak zmienił się ich model pracy (zdalne usługi i bezpieczeństwo),
- jak ich zdaniem kryzys może wpłynąć na branżę.
Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie najważniejszych wniosków z live, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli zajmujesz się najmem krótko- i długoterminowym.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Najem krótkoterminowy i kwestia kwarantanny
Czy pojawiają się zapytania o najem krótkoterminowy? A może klienci szukają mieszkania na kwarantannę, bo ktoś wrócił z zagranicy i nie chce zarazić rodziny, kontaktować się z bliskimi? To pytania, które stawia sobie cała branża, żeby przewidzieć ruchy klientów i zmiany, które trzeba wdrożyć w firmach. Regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego zmieniają się właściwie z dnia na dzień. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w zeszłym tygodniu wprowadzono zakaz najmu krótkoterminowego. Teraz go zniesiono. Zapewne w perspektywie kilku dni, sytuacja znów ulegnie zmianie. Takie wahania nie wpływają jednak mocno na branżę, ponieważ najem krótkoterminowy się zatrzymał, a chętnych nie ma. Zdarzają się pojedyncze zapytania o wynajem na czas kwarantanny, jednak biura nieruchomości w znacznej mierze podejmują decyzję o nieudostępnianiu mieszkań. To świadomy ruch, który uwzględnia bezpieczeństwo pracowników biura i sąsiedztwa, a także ewentualnych konsekwencji, gdyby w nieruchomości rzeczywiście przebywała osoba chora. To strategiczny ruch, uwzględniający wizerunkowe działania długofalowe. Jedynym wyjątkiem, na jaki decydują się biura, są pracownicy ochrony zdrowia, którzy w obawie przed zakażeniem członków rodziny, mogliby nieodpłatnie korzystać z lokali. Jak podaje Przemysław Smalkowski z Express House Nieruchomości, na taki wynajem nikt ze znanych mu lekarzy, ratowników czy pielęgniarek się jeszcze nie zdecydował.
Strategiczne zmiany w biurach zajmujących się najmem
Ważna jest dynamiczna reakcja na wszelkie ograniczenia, sankcje i zmiany wprowadzane z dnia na dzień. Joanna Berkowska z Mzuri podkreśla, że liczy się czas reakcji i wykorzystywane narzędzia. W ich biurze najlepiej sprawdza się usługa e-najmu, a więc forma bezkontaktowej możliwości obejrzenia lokalu (przedstawiciel w umówionym terminie jest w mieszkaniu, pokazuje najemcy online cały lokal, poświęcając mu maksymalną ilość czasu i udzielając odpowiedzi na pytania). Chociaż jest to nowa usługa, już odnoszą pierwsze sukcesy (35% spotkań zdalnych, mimo braku promocji). Co więcej umowy zawierane są zdalnie (zarówno umowy rezerwacyjne jak i umowy najmu), a także zdalnie przekazywane są mieszkania (umówiona zostaje ze stroną bezkontaktowa forma przekazania kluczy, sporządzany zostaje protokół przekazania lokalu (wraz ze zdjęciami), do którego najemca do 24 h po jego otrzymaniu mam możliwość zgłoszenia uwag potwierdzonych dokumentacją zdjęciową. Analogiczne rozwiązanie jest wdrożone również przy odbiorach).
Koronawirus na pewno przyczyni się do wzrostu ofert z prezentacjami online i spacerami 3D, co jest wartością naddaną i ogromnym plusem dla branży. Specjaliści z Express House Nieruchomości zadbali także o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, którzy chcą zobaczyć lokal, kupując ozonatory, które oczyszczają powietrze. To daje klientom i pracownikom dodatkowy komfort, również psychiczny.
Ważnym strategicznym ruchem z perspektywy pośrednika, szczególnie w najmie krótkoterminowym, jest renegocjacja umów najmów (wakacje czynszowe albo inny model rozliczania). Im więcej czasu mija, tym bardziej właściciele mieszkań i lokali oswajają się z sytuacją, są mniej skłonni do negocjacji. Ważny wniosek na przyszłość – dobrze zabezpieczone umowy, bo dobre umowy, chronią przed złymi czasami.
Jak kryzys wpłynie na branżę – czy inwestorzy przerzucą środki z lokat i giełdy, by zainwestować w mieszkania?
Zdaniem Przemysława Smalkowskiego, nieruchomości nie stracą tak jak giełda. Są pewną lokatą kapitału. W dobie kryzysu gospodarki zainteresowanie może być więc większe, w kontekście bezpiecznego lokowania pieniędzy. Joanna Berkowska zauważyła, że wiele osób czeka na to, co się zadzieje. Liczba transakcji w ich biurze nie tyle spadła, co została przesunięta w czasie, ale kwiecień jest jedną wielką niewiadomą dla wszystkich. Każda branża zalicza spadki. Największe na najmie krótkoterminowym nawet do 95%, więc praktycznie do zera. Ta sytuacja jest dramatyczna. Czas na analizę i wyciąganie wniosków dopiero nadejdzie.
Pozytywny wpływ kwarantanny na branżę
Sytuacje taka jak ta, mobilizują nas jako branżę, by wykorzystywać bezkosztowe albo niskokosztowe nowe technologie, które ułatwiają pracę. Chociaż jako pośrednicy nieruchomości przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko robimy „face to face”, spotkania wewnątrz firmy, spotkania z klientami, można robić to przecież to zdalnie. Viralove rzeczy nie wypierają relacji międzyludzkich. Ludzie się ich bali, bo nie znali. Ale teraz już wiedzą, że działania wspierające, takie jak spacery VR, dając również bezpieczeństwo transakcji i możliwość e-pracy w zawodzie pośrednika, które ułatwiają i pomagają. Joanna jest przekonana, że te rozwiązania zostaną. Również w kwestii dopinania transakcji. Pojawią się nowe przestrzenie na dodatkowe rozwiązania. Jak np. pakietowa obsługa klienta, oferująca nie tylko obsługę samej transakcji ale również rozwiązania dodatkowe. Przemysław podkreślił, że jego zdaniem rynek zostanie przewietrzony. Czas pokaże, które firmy potrafią działać skutecznie.
Zapisz się do Akademii Rozwoju Agenta DOŁĄCZ DO GRUPY >>> i śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami w Otodom.
Mzuri to największa w Polsce firma specjalizująca się w zarządzaniu najmem mieszkań, domów i luksusowych apartamentów. Przejmujemy od właścicieli całość zadań związanych z wynajmem i bieżącą obsługą mieszkania i najemcy. Działamy obecnie w 64 miastach Polski, gdzie zarządzamy ponad 5,5 tys. lokali.
Express House – Lider Nieruchomości Otodom 2019 z województwa podlaskiego. Biuro Express House od 2012 roku jest niezależnym doradcą na rynku nieruchomości w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu a od zeszłego roku również we Wrocławiu. Cechuje je przyszłościowe myślenie, innowacyjne podejście i profesjonalna, sprawna obsługa na najwyższym poziomie. Express House pomaga kupić, sprzedać lub wynająć nieruchomości w zależności od potrzeb klienta. Zespół liczy 50 osób (w tym ponad 30 agentów), które z pełnym zaangażowaniem pracują na rzecz klientów biura.