Pośrednik nieruchomości, czyli zawód dla omnibusów – sztuka samodokształcania

Pośrednik nieruchomości nie jest tradycyjnym zawodem jak lekarz czy nauczyciel. Do wykonywania tej pracy nie potrzeba ukończenia określonego kierunku studiów, chociaż w branży wyższe wykształcenie stanowi niewątpliwy atut. Istnieje wiele ścieżek rozwoju dla osób, które wiążą swoją przyszłość z obrotem nieruchomościami. Aby sprawnie poruszać się w tej dziedzinie, warto znać się na licznych aspektach związanych ze sprzedażą domów i mieszkań. Cenne w tym zawodzie będzie zatem wykształcenie interdyscyplinarne – łączące w sobie elementy m.in. prawa, marketingu, ekonomii, architektury. Zobaczmy, gdzie warto poszukiwać wiedzy, aby dobrze przygotować się do zawodu pośrednika nieruchomości.

Przydatne kierunki studiów/studiów podyplomowych:

  1. Prawo: przyszły pośrednik nieruchomości powinien mieć wiedzę na temat rodzajów zawieranych umów, prawa własności, warunków dziedziczenia nieruchomości, a także kompetencji organów administracji publicznej. Prawne aspekty nabywania oraz zbywania nieruchomości stanowią istotną część pracy agenta nieruchomości.
  2. Ekonomia: wiedza na temat kredytów hipotecznych, podatków od nieruchomości, a także spadków i darowizn pozwala skuteczniej doradzać klientom oraz podejść bardziej świadomie do finansowego wymiaru rynku nieruchomości. Pośrednicy często zakładają własną działalność gospodarczą, więc rozeznanie w prawach i obowiązkach właścicieli firm będzie ogromnym ułatwieniem.
  3. Budownictwo/architektura: dobrze, jeżeli pośrednik zna się na sprzedawanych nieruchomościach na tyle, aby móc dokonać ich pomiaru, opisu oraz oceny technicznej. Również klienci docenią fachowe doradztwo i pomoc przy oglądaniu kolejnych nieruchomości. Są to umiejętności, które przydadzą się również w sytuacji, kiedy będzie trzeba przeprowadzić lub zweryfikować wycenę nieruchomości. Atutem w zawodzie agenta nieruchomości jest znajomość obowiązujących trendów budowlanych i architektonicznych (również tych w wystroju wnętrz). Profesjonalne spojrzenie na styl sprzedawanej nieruchomości pozwala pośrednikowi wiarygodnie opowiedzieć o jej potencjale.
  4. Marketing: głównym zadaniem pośrednika nieruchomości jest doprowadzenie do sprzedaży lub wynajmu mieszkania bądź domu. Ważna w tym zawodzie jest zatem umiejętność skutecznego pozyskania nabywcy bądź najemcy poprzez właściwe przedstawienie oferty (z uwzględnieniem wszystkich zalet) oraz efektywną komunikację z potencjalnym klientem. O tym, dlaczego warto starannie planować działania marketingowe i dbać o kreowanie własnej marki pisaliśmy tutaj.

Wartościową alternatywą dla studiów dziennych są studia podyplomowe przygotowujące do pracy agenta nieruchomości lub rozwijające konkretne umiejętności. Przykładem mogą być studia “Pośrednik w obrocie nieruchomościami” oferowane przez poznańską Wyższą Szkołę Bankową, “Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami” na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi lub kierunki w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej przeznaczone dla kadry zarządzającej i zajmującej się handlem nieruchomościami, m.in.:

  • Analiza komercyjnych nieruchomości inwestycyjnych​
  • Menedżer samorządu terytorialnego
  • Przygotowanie i zarządzanie projektami partnerstwa publiczno-prywatnego
  • Rewitalizacja miast – organizacja i finansowanie​
  • Wycena nieruchomości

Dużą zaletą studiów podyplomowych jest skondensowana dawka wiedzy z różnych dziedzin oraz kontakt z praktykami wykładowcy często sami reprezentują branżę nieruchomości. 

W jakich obszarach się dokształcać?

Części pracy pośrednika przeniosła się do Internetu. Cyfrowa rzeczywistość i dynamicznie zmieniające się reguły konkurencji wymuszają na pośrednikach znajomość nowych narzędzi. Aby wyróżnić się spośród innych agentów nieruchomości, trzeba wykreować (także w sieci) własną wyrazistą markę. Znajomość mechanizmów promowania ofert i skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych będzie ogromnym wsparciem w codziennej pracy. Warto skorzystać ze szkoleń z zakresu social mediów, budowania marki osobistej, marketingu internetowego czy Google Ads.

Pośrednik nieruchomości powinien sprawnie łączyć twarde kompetencje z umiejętnościami miękkimi. Opanowanie sztuki kontaktu z klientem jest prawdopodobnie równie ważne, co rozeznanie w prawie i ekonomii. Czy wiesz, jak opowiedzieć o ofercie, aby przekonała klienta? Jak zdobyć jego zaufanie? Jak negocjować warunki umowy lub wyjść z kryzysowej sytuacji? Przydatne dla agenta nieruchomości mogą okazać się kursy z komunikacji interpersonalnej i negocjacji.

Licencja

Od 2014 r. do wykonywania zawodu agenta nieruchomości nie potrzeba państwowej licencji. Swoje kompetencje można jednak potwierdzić, wyrabiając licencję jednej z branżowych organizacji. Kursy organizowane przez stowarzyszenia, takie jak np. Polska Federacja Rynku Nieruchomości, stanowią okazję do podniesienia swoich kwalifikacji. Nie są one konieczne do tego, aby pracować w zawodzie, jednak warto wziąć w nich udział również ze względu na możliwość wymiany doświadczeń z innymi ludźmi z branży.

Obracając nieruchomościami trzeba być na bieżąco ze zmieniającymi się regulacjami prawnymi i trendami. Dobry pośrednik nie może poprzestać na ukończeniu studiów i zdobyciu wyższego wykształcenia. Warto zdobywać wiedzę z innych branż i w innych obszarach niż same nieruchomości. Kursy, szkolenia, studia podyplomowe są dobrym sposobem, aby systematycznie kumulować wiedzę, poszerzać horyzonty i rozwijać swoje mocne strony.

Back to top button