Regionalne rynki nieruchomości w Polsce – najnowsze dane Otodom

Pandemia to czas prognoz, przewidywań i domysłów. Choć wszystkim nam towarzyszy niepewność, jest jedna rzecz, która może pomóc w takiej sytuacji: to twarde dane. Dlatego w Otodom zebraliśmy dla Was najnowsze dane o regionalnych rynkach nieruchomości w Polsce. Chcecie dowiedzieć się, ile ogłoszeń przypada w Waszym województwie na jednego agenta nieruchomości? Ciekawi Was, w którym województwie są najdroższe nieruchomości, a gdzie jest najwięcej biur? Przeczytajcie nasz artykuł i poznajcie odpowiedzi na Wasze pytania!

x

O czym przeczytasz w tym artykule?

Województwo mazowieckie niekwestionowanym zwycięzcą

Liczba ogłoszeń w danym regionie zależy od różnych czynników. 

Stolica rządzi się swoimi prawami i chociaż w okresie pandemii zanotowała znaczący spadek liczby najemców, wciąż tamtejszy region przoduje we wszelkich rankingach. Nie można też zapomnieć o tak prostym czynniku jak fakt, że jest to jednocześnie największe województwo w całym kraju.

Nie dziwi więc, że najwięcej mieszkań na sprzedaż – aż 41 tys. ogłoszeń – jest w województwie mazowieckim. 

Na podium znalazły się także województwa:

  • dolnośląskie – 30 tys. ogłoszeń,
  • śląskie – 24 tys. ogłoszeń.

To samo województwo wygrywa także w innych kategoriach. Warto pamiętać o tym, że Warszawa oprócz bycia stolicą jest również miastem studenckim.

Oto najważniejsze dane, jakie braliśmy pod uwagę przy analizie rynków regionalnych na przykładzie TOP województw i miast w danej kategorii:

*Naprowadź kursor na wykres z największą liczbą biur lub na nazwę miasta z podaną liczbą mieszkań na 1000 mieszkańców, aby poznać dokładne wartości. 

Nieruchomość w województwie łódzkim to nie jedyna najdroższa oferta. Kolejną jest dom w Kościelisku w województwie małopolskim, gdzie cena wynosi 29 762 zł na metr kwadratowy

Poznaj 3 miasta, w których było najwięcej inwestycji deweloperskich:

  • Warszawa – 117 inwestycji,
  • Wrocław – 116 inwestycji,
  • Poznań – 96 inwestycji.

Jak można zauważyć, poza województwem mazowieckim w TOP danych Otodom często znajdują się wspomniane wcześniej województwa śląskie i dolnośląskie. 

Rozwijający się w powyższych regionach przemysł, infrastruktura miast czy lepsza komunikacja publiczna sprawiają, że tamtejsze nieruchomości są coraz bardziej atrakcyjne. Zwiększa się liczba lokali biurowych i gastronomicznych. Wiele starych dzielnic miast w tych województwach jest odrestaurowanych, odnawianych i rewitalizowanych, a inwestorzy widzą potencjał w postindustrialnym budownictwie. Nie bez znaczenia jest coraz bardziej rosnąca oferta kulturalna, która również zwiększa atrakcyjność regionów – Katowice stanęły do rywalizacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury. 

Dane pochodzą z okresu września i początku października 2020 roku. 

Back to top button