Wyjaśnienie Krajowej Rady Notarialnej
Po rozporządzeniu, które niedawno wyszło, mieliście wiele wątpliwości i pojawiło się dużo różnych, często odmiennych interpretacji. Co można, a czego nie? – to najczęstsze rozważania wśród pośredników w obrocie nieruchomościami w ostatnim czasie. Postanowiłam uzyskać odpowiedzi na Wasze pytania u źródła – Szymona Kołodzieja rzecznika Krajowej Rady Notarialnej. Zobaczcie, co odpowiedział.
Pytanie 1: „Czy w kancelarii notarialnej może się spotkać więcej niż 3 osoby? Notariusz wykonuje pracę, pośrednik wykonuję swoją pracę, jednak już Kupujący i Sprzedający, jadąc do notariusza nie jedzie do pracy?”
Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej:
„Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24.03.2020, określa wyjątki od zakazu organizowania zgromadzeń, stanowiąc, że nie stosuje się ich „do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej”, a zatem zakazy te nie dotyczą czynności notarialnych. Na dzień dzisiejszy obowiązujące przepisy prawa ani żadne decyzje organów administracji publicznej nadal nie nakładają obowiązku zamykania lub ograniczenia działalności kancelarii notarialnych.
Zgodnie ze stanowiskiem Krajowej Rady Notarialnej z dnia 16.03.2020 r. decyzje o zamykaniu kancelarii notarialnych bądź ograniczaniu ich funkcjonowania podejmować mogą wyłącznie w sposób samodzielny i suwerenny poszczególni notariusze, przy pełnej świadomości skutków ekonomicznych takich decyzji oraz przy konieczności zapewnienia dostępu do czynności notarialnych o charakterze niezbędnym, zwłaszcza w sprawach niecierpiących zwłoki
Pytanie 2: „Czynność u notariusza niekoniecznie jest potrzebą pierwszego rzędu. Zatem czy klient notariusza idący na czynność, czy to akt, czy to poświadczenie dokumentu naraża się na mandat? Wg mnie tak. „
Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej:
„Należy zwrócić uwagę, że to do klientów kancelarii notarialnych należy ocena czy dokonanie czynności notarialnej w obecnym czasie jest czynnością, która zgodnie z regulacjami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24.03.2020 pozwala mu na opuszczenie miejsca zamieszkania i udanie się do kancelarii notarialnej„.
Pytanie 3: „Czy u notariuszów będą jakieś odgórne zabezpieczenia przed Koronawirusem? Rękawiczki? Ozonowanie? Plandeka jak w aptekach…Czy są jakieś odgórne ustalenia, aby dbać o zdrowie?”
Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej
„Notariusze, którzy nie ograniczyli funkcjonowania swoich kancelarii, w trosce o zdrowie swoich klientów, pracowników oraz swoje, starają się stosować wszelkie dostępne środki ochrony, takie jak środki dezynfekujące, maseczki, rękawiczki. Jednakże wobec ciągłego braku także tych podstawowych środków ochrony, sugerujemy klientom kancelarii, aby w trosce o swoje zdrowie, a także stosując wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego PZH w przypadku udania się do kancelarii notarialnej sami zaopatrywali się w podstawowe środki ochrony„.
Pytanie 4: „Co mam zrobić jeśli notariusz odmówił mi umówienia aktu notarialnego, a u mnie w miejscowości brak jest innej funkcjonującej kancelarii notarialnej?”
Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej:
„Biura Rad Izb Notarialnych gromadzą informacje o kancelariach, które ograniczyły swoją działalność. Jednakże część kancelarii cały czas działa normalnie. Na stronie www.krn.org.pl można uzyskać informację o adresach i telefonach kancelarii, których siedziby są najbliżej miejsca naszego zamieszkania.
Wobec indywidulanie podejmowanych decyzji notariuszy o kontynuowaniu lub ograniczeniu swojej działalności, a także ze względu na dynamiczną sytuację, o to czy dana kancelaria działa najlepiej dowiadywać się bezpośrednio poprzez telefon lub mail danej kancelarii„.
Pytanie 5 i 6:
„Aby zachować płynność finansową mój Klient chce sprzedać mieszkanie. Wiąże się to wieloma czynnościami (dokumenty, spotkania, działania) I najważniejsze czy podpisanie umowy będzie w takim okresie ważne?”
„Czy podpisanie umowy przedwstępnej cywilno-prawnej może zostać w przyszłości uznane za nieważną/podważane na niekorzyść jednej ze stron, ponieważ została podpisana w czasie zakazu spotkań zg. z rozporządzeniem”.
Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej
„Wprowadzenie w Polsce stanu epidemii, w żaden sposób nie wpływa na ważność czynności notarialnych dokonywanych w kancelariach notarialnych”.
Jeżeli macie jeszcze pytania to proszę wrzucajcie je w komentarze, a Szymon Kołodziej postara się na nie odpowiedzieć w następnych artykule.