Jakie dokumenty przygotować do sprzedaży domu?
Sprzedaż domu wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich dokumentów, które ułatwią transakcję i utwierdzą nabywcę w przekonaniu, że podejmuje właściwą decyzję. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży nieruchomości.
O czym przeczytasz w tym artykule?
1. Podstawa nabycia nieruchomości
Przy sprzedaży domu kluczowy jest dokument, który potwierdzi, że sprzedający jest właścicielem nieruchomości, a więc ma prawo przenieść tytuł własności na nabywcę. Może nim być np. akt notarialny lub dokument poświadczający spadek/darowiznę.
Posiadanie prawidłowego aktu własności jest kluczowe dla ochrony interesów nabywcy. Umożliwia mu bowiem sprawdzenie historii prawnej nieruchomości, w tym ewentualnych ograniczeń, które mogą wpłynąć na jego decyzję o zakupie.
2. Odpis z księgi wieczystej
Księga wieczysta jest niezwykle ważnym dokumentem przy sprzedaży domu. To oficjalny rejestr prowadzony przez sądy rejonowe, w którym gromadzone są informacje dotyczące nieruchomości. Księga wieczysta potwierdza przede wszystkim prawo własności sprzedającego do nieruchomości.
Znajdują się w niej też informacje o hipotekach, służebnościach, ograniczeniach użytkowania itp. Umożliwia to potencjalnym nabywcom dokładne zbadanie stanu prawnego nieruchomości i i poznanie ewentualnego ryzyka związanego z jej nabyciem.
→ Wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej
3. Dokumenty związane z budynkiem
Ważne będą też dokumenty dotyczące budynku, takie jak pozwolenie na użytkowanie lub budowę, które potwierdzi zgodność budynku z przepisami budowlanymi. Przydatny może być też dziennik budowy i plany budynku.
Obowiązkowe przy sprzedaży domu będzie świadectwo charakterystyki energetycznej. Cennym źródłem informacji dla nabywców mogą też być raporty inspekcji technicznej, zawierające m.in. informacje o ewentualnych wadach budynku.
→ Wniosek o pozwolenie na budowę
4. Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej
Wypis z rejestru gruntów dostarcza dokładnych i aktualnych informacji o sprzedawanej nieruchomości i działce, na której się ona znajduje. Zawiera takie informacje jak np. dane właściciela, informacje o obciążeniach, nr działki oraz jej powierzchnia i granice.
Wyrys z mapy ewidencyjnej jest potrzebny przy sprzedaży domu, ponieważ pozwala potencjalnemu nabywcy zapoznać się z kształtem, wielkością i lokalizacją nieruchomości w kontekście innych działek oraz istniejącej infrastruktury, takiej jak drogi, rzeki czy linie energetyczne. Wyrys z mapy ewidencyjnej umożliwia nabywcy lepsze zrozumienie układu terenu i potencjalnych ograniczeń dotyczących nieruchomości.
→ Wniosek o wydanie wypisu i wyrysu
5. Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego określa zasady i wytyczne dotyczące zagospodarowania danego obszaru. Plan ten może obejmować informacje dotyczące przeznaczenia terenu, zabudowy, ochrony środowiska czy infrastruktury.
Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego umożliwia potencjalnemu nabywcy zapoznanie się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi planowania przestrzennego danego obszaru i sprawdzenie, czy nieruchomość jest zgodna z tymi przepisami.
6. Potwierdzenie uregulowania opłat
Potwierdzenia uregulowania wszelkich opłat da nabywcy pewność, że sprzedający nie ma zaległości finansowych związanych z nieruchomością i wraz z nabyciem domu nie przejdą na niego żadne obciążenia finansowe. Takie potwierdzenie będą stanowić m.in. rachunki za wodę, prąd, gaz czy dokument z uregulowaniem należnych podatków.
Jeśli nieruchomość znajduje się np. na terenie osiedla, może być potrzebne np. potwierdzenie uregulowania opłat za własności wspólne.
7. Inne dokumenty
Przy sprzedaży domu mogą być przydatne dodatkowe dokumenty, takie jak zaświadczenie o braku długów związanych z nieruchomością, zaświadczenie o tym, że nikt nie jest zameldowany w domu, decyzje administracyjne, zezwolenia na rozbudowę itp. W sytuacji, gdy sprzedawany dom jest obciążony hipoteką potrzebne będzie też m.in. zaświadczenie o aktualnym saldzie zadłużenia.
Przed zakupem domu warto jeszcze skonsultować się z prawnikiem lub notariuszem, aby upewnić się, jakie dokładnie dokumenty są wymagane w konkretnym przypadku sprzedaży domu.
Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania lub domu – od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę?