Wymogi dla placówki przedszkolnej – co musisz wiedzieć?
Nabory do przedszkola to dla niejednego rodzica lekko stresujący okres. Chętnych jest sporo, a liczba miejsc ograniczona… Co więcej, według najnowszego raportu Otodom „Szczęśliwy Dom” Polacy lubią, kiedy nie są one zbyt daleko od ich miejsca zamieszkania. Czy w twojej okolicy jest jakieś przedszkole? Chcesz je otworzyć? A może jesteś już w trakcie poszukiwań lokalu, ale na razie żaden się nie nadaje? Znasz wszystkie wymogi dla placówki przedszkolnej? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, dzięki którym płynnie przejdziesz proces zakładania przedszkola.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Kto i jak może założyć przedszkole?
Przedszkole publiczne
Na początek trochę o formalnościach. Otwrzenie publicznej placówki przedszkolnej przez osobą prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego wymaga otrzymania zezwolenia od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ubiegasz się o nie poprzez złożenie wniosku z załącznikami. Formularz musi zawierać także informacje potrzebne do wpisania przedszkola do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.
Oto lista dokumentów, które posłużą ci jako załączniki do wniosku:
- akt założycielski,
- statut przedszkola,
- wykaz nauczycieli, których planujesz zatrudnić z informacją o ich kwalifikacjach,
- zobowiązanie do zapewnienia warunków działania przedszkola publicznego i przestrzegania przepisów dotyczących przedszkoli publicznych,
- pozytywna opinia kuratora oświaty,
- pozytywna opinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
- pozytywna opinia Państwowej Straży Pożarnej.
Przedszkole niepubliczne
Drugim wariantem jest przedszkole niepubliczne, które potocznie nazywamy prywatnym. Może prowadzić je tylko osoba fizyczna lub osoba prawna. Aby otworzyć prywatne przedszkole, złóż wniosek o jego wpis do ewidencji przedszkoli niepublicznych. Zgłoszenie dostarcz do jednostki samorządu, na terenie której zamierzasz je prowadzić.
Zgłoszenie przedszkola do ewidencji wymaga załączenia:
- pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
- pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej,
- wykazu pracowników pedagogicznych i dyrektora przedszkola, bez konieczności dołączania informacji o ich kwalifikacjach,
- statutu przedszkola.
Lokalizacja przedszkola
Plan zagospodarowania przestrzennego – zacznij od niego!
Bez tego ani rusz! Na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego zobaczysz, czy w wybranej przez ciebie okolicy będziesz mógł otworzyć przedszkole. Tę kluczową informację otrzymasz w urzędzie miasta, gdzie udostępnią ci plan zagospodarowania. Jeżeli jest on uchwalony (w niektórych gminach nie) oraz przewiduje funkcję oświatową na danym obszarze, to pozostaje Ci złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia. Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli w planie nie ma mowy o twojej placówce. Nie znaczy to jednak, że masz porzucić plan o założeniu przedszkola. Podejmij rozmowy z gminą w kwestii zmiany planu zagospodarowania na danym obszarze. Niekiedy brakuje im placówek dla przedszkolaków i przystają na takie rozwiązanie. Dopiero w momencie, gdy zmiana nie wchodzi w rachubę, trzeba zastanowić się nad zmianą lokalizacji. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w niektórych gminach plan zagospodarowania przestrzennego nie został uchwalony. W takim wypadku musisz wystąpić o wydanie warunków zabudowy dla tego miejsca.
Budynek spełniający wymogi placówki przedszkolnej
Aby otworzyć przedszkole, nie wystarczy nowy i przestronny lokal w bezpiecznej dzielnicy, który na pierwszy rzut oka dla wydaje się być miejscem idealnym. Specyfikę tego miejsca określają liczne wymogi dla placówki przedszkolnej, których czasami mogą nie spełniać nawet najnowocześniejsze powierzchnie. W takim razie gdzie gdzie otworzyć przedszkole?
Zaczynając od lokalizacji, lokal przeznaczony pod ten rodzaj działalności może znajdować się:
- w samodzielnym budynku wolnostojącym,
- na parterze budynku mieszkalnego lub mieszkalno-usługowego,
- w budynku użyteczności publicznej tj. Szkoły.
Co więcej, w przypadku przedszkola znajdującego się w wydzielonej części budynku użyteczności publicznej, mieszkalnego czy mieszkalno-handlowego, musi ono posiadać niezależne wejście z zewnątrz. Nie może to być wejście np. przez ogólnodostępną klatkę schodową. Dodatkowo w przypadku szkoły oprócz osobnych wejść należy całkowicie oddzielić funkcje obu placówek.
Straż Pożarna – wymogi dla placówki przedszkolnej
Aby placówka mogła rozpocząć swoją działalność, musi spełniać wymagania określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej ZL II. Lokal spełniający wszystkie kryteria otrzymuje pozytywną opinię od komendanta Straży Pożarnej.
Wymogi dotyczące planu lokalu:
- klatki schodowe obudowane i zamykane drzwiami,
- minimalna szerokość użytkowa biegu klatki schodowej – 1,2m,
- maksymalna wysokość stopni – 15cm,
- maksymalna długość dojścia ewakuacyjnego przy jednym dojściu – 10m lub 40m,
- drogi pożarowej do obiektu zgodne z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wymogi dotyczące wyposażenia:
- awaryjne oświetlenie ewakuacyjne,
- hydranty wewnętrzne,
- urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu na klatkach schodowych,
- niepalne wykładziny,
- wykończenie wnętrz z materiałów, które nie są łatwopalne i toksyczne podczas spalania,
- wyjście ewakuacyjne otwierane na zewnątrz pomieszczenia.
Dokładnie rozpisane wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej w obiektach przeznaczonych do różnych form wychowania przedszkolnego można znaleźć na portalu rządowym.
Wymogi techniczne dla przedszkola
To nie koniec warunków, które musi spełniać lokal przeznaczony pod działalność jaką jest przedszkole. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania i przystosowywania powierzchni?
- Pomieszczenia powinny mieć co najmniej 3m wysokości.
- Minimum 3h czasu nasłonecznienia w dniach równonocy w godzinach 8.00–16.00.
- Każde pomieszczenie musi posiadać także oświetlenie sztuczne.
- Poziom podłogi w lokalu powinien znajdować się minimum 30 cm powyżej terenu urządzonego przy budynku.
- Pomieszczenia należy wyposażyć w wentylację stosowną do ich potrzeb użytkowych oraz pełnionych funkcji.
- Podłoga i ściany (do wysokości min. 2 m) pomieszczeń higieniczno–sanitarnych oraz należących do bloku żywieniowego powinny pokrywać materiały zmywalne, nienasiąkliwe, odporne na działanie wilgoci i środków do dezynfekcji.
- W salach, gdzie prowadzone są zajęcia, podłoga powinna być gładka i łatwo zmywalna.
- W miejscach zabaw dzieci młodszych zaleca się zastosowanie wykładziny dywanowej.
Łazienka w zgodzie z przepisami i potrzebami
Łazienki w przedszkolach projektowane są zgodnie z szeregiem wymogów sanitarnych i techniczno-budowlanych. Oprócz tego muszą także być dostosowane do użytkowania przez małe dzieci, które właśnie uczą się samodzielnie korzystać z toalety. Pomieszczenia higieniczno-sanitarne wymagają aby:
- zapewniono co najmniej jedną umywalkę na 20 dzieci i co najmniej jedna miska ustępowa na 20 dzieci,
- wyposażono łazienkę w kabiny ustępowe o szerokości co najmniej 1m i długości 1,10m, a także ściankami działowymi i drzwiami o wysokości co najmniej 1,5m,
- oddzielono toalety damskie od męskich ścianą na wysokość całego pomieszczenia
- w łazienkach z jednym oknem i jedną kabiną zamontowano wentylację grawitacyjną lub mechaniczną , a w pozostałych wentylację mechaniczną ciągłą,
- drzwi do kabin o szerokości co najmniej 0,9m były otwierane na zewnątrz.
Plac zabaw – czy musi być własnością przedszkola?
Przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych musi zapewnić dzieciom czas zabawy na świeżym powietrzu i dostęp do placu zabaw. Jednakże, nie oznacza, że placówka musi posiadać prywatny teren, na którym będzie to realizowane. Przedszkola, które nie dysponują własnym placem zabaw mogą korzystać z placów znajdujących się w jego sąsiedztwie.
Bezpieczeństwo w budynku i wokół niego
W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dzieci podczas użytkowania infrastruktury, należy zwrócić uwagę na następujące wymogi dla placówki przedszkolnej:
- nawierzchnię dróg, przejść i boisk musi być równa,
- otwory kanalizacyjne, studzienki i inne zagłębienia na terenie szkoły lub placówki wymagają zakrycia odpowiednimi pokrywami lub trwałego zabezpieczenia w inny sposób,
- schody należy wyposażyć w balustrady z poręczami zabezpieczającymi przed ewentualnym zsuwaniem się po nich,
- stopnie schodów nie mogą być śliskie.
Wymagań do spełnienia jest niemało. Zanim zaczniesz szukać lokalu dobrze się z nimi zapoznaj. Przyspieszy to proces, ponieważ zawęzisz obszar swoich poszukiwań, pytania zadawane agentom lub właścicielom będą już na wstępie sprecyzowane, a twoje szanse na pozytywne przejście wszystkich kontroli wzrosną. Na portalu Otodom znajdziesz wiele ciekawych ofert lokali użytkowych. Może to właśnie w którymś z nich otworzysz swoje przedszkole:)