Mało metrów, dużo zalet. Jak urządzić niewielkie mieszkanie na wynajem tak, aby najemca chciał zostać w nim na dłużej?
Historie z posiadaniem mieszkania na wynajem mają różne początki – niektórzy kupują je specjalnie w tym celu, inni przeprowadzają się i wynajmują to, w którym mieszkali do tej pory. Zdarza się i tak, że otrzymamy nieruchomość w spadku po cioci, której na oczy nie widzieliśmy, ale nasza mama twierdzi, że doskonale ją znamy… Mimo to, dalszy ciąg tej opowieści jest przeważnie taki sam – mowa tu o wykończeniu i przystosowaniu mieszkania tak, aby wszystko zakończyło się happy endem, czyli najem, który trwa długo i szczęśliwe. Jak to zrobić, jeśli posiadamy małe mieszkanie na wynajem? Kim jest nasz potencjalny najemca? Jak je zaprojektować? Jakich materiałów używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Małe mieszkanie na wynajem – kim jest najemca?
Ok, masz mieszkanie, które chcesz przeznaczyć na wynajem. Czy tutaj powinno postawić się kropkę i ruszyć do remontu? Nie do końca. Mieszkanie to coś więcej niż cztery ściany. Na jego odbiór składa się wiele czynników np. stan techniczny bloku, infrastruktura, sąsiedztwo. Tak więc, do rozpoczęcia prac wykończeniowych też trzeba się przygotować. Co należy zrobić?
Rozejrzeć się po okolicy, poczuć jej energię, zobaczyć jak żyją mieszkańcy. Dzięki temu łatwiej określisz profil najemcy, który potencjalnie mógłby wynająć twoje mieszkanie. Zwróć także uwagę jakie punkty funkcjonują w okolicy – uczelnie, przedszkola, placówki medyczne, weterynarz? Zasięgnij opinii o dzielnicy od mieszkańców czy z internetu. Czy jest bezpieczna i cicha, głośna i imprezowa, bogata czy biedniejsza. Bez wątpienia student nie wynajmie mieszkania na rodzinnych peryferiach miasta, tak jak rodzina z małym dzieckiem w tętniącym życiem centrum.
Standard wykończenia mieszkania zasugeruje Ci także stan techniczny bloku i udogodnienia jakie oferuje. Jeśli masz do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi czy technologicznymi, dedykowaną dla mieszkańców siłownią czy concierge na recepcji – pomyśl o wykorzystaniu lepszych materiałów wykończeniowych lub stylowym wyposażeniu mieszkania, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym budynku najemcy są w stanie zapłacić większy czynsz. Jednak, musi być on poparty równie wysokim standardem lokalu.
Czy warto przyjąć pomocną dłoń architekta?
W zależności od naszego budżetu jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania, możemy rozważyć skorzystanie z usługi architekta. Jeśli nie mamy zielonego pojęcia o projektowaniu przestrzeni lub wyczucia estetyki, może warto wspomóc się fachowcem w tej dziedzinie? W przypadku gdy masz małe mieszkanie na wynajem, architekt pomoże wykorzystać cały jego potencjał. Zadba o to aby każdy kąt został właściwie zagospodarowany. Dobrze zaprojektowana i funkcjonalna powierzchnia sprzyja naszemu dobrostanowi. Jest to ważne w przypadku wynajmowanych mieszkań, bo może dzięki temu najemca choć trochę poczuje się “jak u siebie” i zostanie na dłużej.
Architekt widzi to, czego nie widzimy my. Może zaproponować całkowicie nowy układ funkcjonalny mieszkania, który będzie bardziej efektywny pod kątem wynajmu. Jeśli chcemy wykończyć mieszkanie dla zamożniejszego najemcy, ale nie chcemy aby nasz portfel dostał zawału, specjalista może zaproponować nam rozwiązania wnętrzarskie, które niskim kosztem potrafią dać tak zwany “efekt wow”. Co więcej, niektórzy architekci współpracują z zaufanymi sklepami oraz hurtowniami, w których otrzymują zniżki.
Neuroarchitektura w wynajmie
Według wyników badań przeprowadzonych w ramach najnowszego raportu Otodom “Emocje na kwadracie” co piąty z nas jest neuroatypowy. Co to znaczy? Osoby neuroatypowe posiadają wyjątkowe wzorce myślenia, uczenia się lub interakcji – odmienne od powszechnych. Niektóre dźwięki są dla nich głośniejsze, światło za ostre czy zapachy zbyt intensywne. Projektując małe mieszkanie na wynajem warto wziąć tę grupę pod uwagę. W tym wypadku pięć to nie dużo – może ta co piąta osoba będzie twoim potencjalnym najemcą. Wykończenie mieszkania w zgodzie z potrzebami osób neuroatypowych znajdzie swoje zastosowanie w sytuacji, w której najemcą jest osoba neurotypowa. Każdemu dobrze zrobi przebywanie w przestrzeni przyjaznej dla naszych zmysłów.
Moda przemija, styl jest wieczny
Kiedy określiłeś już kim jest twój potencjalny najemca możesz przejść do wyboru stylu w jakim zaaranżujesz mieszkanie. Mieszkanie zachęcające do pozostania w nim na dłużej jest czyste, nowoczesne oraz praktyczne. Przestrzeń nie może być przytłaczająca. Dlatego warto decydować się na uniwersalne style, które dają najemcy możliwość zagospodarowania przestrzeni według własnych preferencji. W przypadku najmu nie ma co sugerować się chwilowymi trendami i modą wnętrzarską, gdyż zależy nam aby powierzchnia była jak najdłużej aktualna i uniwersalna. Najbezpieczniejszymi stylami są: minimalistyczny, skandynawski, japandi oraz loftowy.
Pierwsze trzy bazują na jasnych kolorach oraz naturalnych materiałach. Mieszkania wykończone w tych stylach są przytulne, a ich mało kontrastowa paleta jasnych barw daje najemcy możliwość personalizacji przy użyciu dodatków w ulubionym kolorze. Dzięki temu aklimatyzacja i poczucie się dobrze w wynajmowanym mieszkaniu stają się łatwiejsze.
Styl loftowy łączy w sobie jasne przestrzenie z surowymi industrialnymi elementami. Biele i beże przełamywane są przez czerń, ceglaste borda, miedź czy szarość, gdyż we wnętrzach wykorzystywane są różne materiały – od cegły przez beton aż po metal i surowe drewno. Zastosowanie we wnętrzu surowców o różnych strukturach nadaje mu ciepła i przytulnego klimatu.
Małe mieszkanie na wynajem – jak podzielić przestrzeń?
Wydzielanie stref w małym mieszkaniu na wynajem jest kluczowe, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i uczynić ją funkcjonalną oraz komfortową dla najemców. Jak to zrobić? Wysokie regały mogą służyć jako przegrody między różnymi strefami, np. oddzielając część sypialną od salonu. Dodatkowo oferują one miejsce do przechowywania książek, dekoracji czy innych przedmiotów. Użycie różnych rodzajów podłóg czy dywanów w konkretnych strefach mieszkania może pomóc w ich wizualnym oddzieleniu. Na przykład, dywan pod kanapą może wyznaczać strefę salonu, a płytki przy aneksie będą granicą kuchni. Do wydzielania nadadzą się także składane parawany. Są łatwe do przenoszenia i mogą być używane do tymczasowego oddzielania przestrzeni. Również zasłony zawieszone na sufitowych szynach mogą oddzielić różne strefy, np. sypialnię od salonu. Są one łatwe do przesunięcia, co pozwala na elastyczne zarządzanie przestrzenią
Jak wykończyć małe mieszkanie na wynajem?
Mieszkanie, na każdym z najemców powinno robić tak samo dobre wrażenie, niezależnie od okresu przez jaki jest już wynajmowane. Aby osiągnąć taki efekt warto zainwestować w lepszej jakości materiały wykończeniowe, które będą odporne na codzienne użytkowanie. Małe mieszkanie na wynajem najczęściej składa się z jednego, maksymalnie dwóch pomieszczeń z aneksem kuchennym i łazienką. Przestrzeń niewielka, a potrzeb mieszkaniowych do zaopiekowania sporo. W jednym pomieszczeniu wykonujemy szereg czynności – śpimy, jemy, odpoczywamy, ćwiczymy, pracujemy i wiele więcej. Podłogi i ściany są w stałej ekspozycji na zniszczenia. Jakie materiały wybrać?
Ściany
Jak już wiemy, najlepszymi kolorami bazowymi są biele oraz beże. Aż ciśnie się na usta, że ściany w takich kolorach brudzą się najłatwiej. Niekoniecznie, jeśli wybierzemy farby odporne na zabrudzenia, tłuszcz i wilgoć, które możemy wyczyścić za jednym pociągnięciem szmatki. Dobrym wyborem będą farby lateksowe, które możemy wykorzystywać nawet w łazienkach. Dzięki domieszce kauczuku są odporne na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. Ślady palców są na nich niewidoczne, a kolor nie blaknie. Jest to farba idealna do intensywnie użytkowanych miejsc, jak na przykład małe mieszkanie na wynajem. W fartuchu kuchennym oraz w łazienkach rozwiązaniem, które zawsze zdaje egzamin są płytki – trwałe, odporne na zabrudzenia oraz łatwe w utrzymaniu. Są dostępne w wielu wzorach i fakturach, więc z łatwością dopasujemy je do wybranego stylu wykończenia.
Podłogi
Gdyby spisać wszystko, czego doświadczają podłogi to czasu by zabrakło… kroki – pierwsze w życiu czy te zwyczajne i codzienne, zabłocone buty, dzikie tańce, stłuczone talerze, rozlane kawy, krople potu od ćwiczeń, psie pazury i wiele więcej. Każdy najemca jest inny i przeżywa swój dzień inaczej. Aby podłoga mogła sprostać każdej sytuacji, musi być naprawdę wytrzymała. Najlepszym rozwiązaniem do mieszkania na wynajem będą panele winylowe lub płytki. Oba warianty cechuje wysoka odporność na uszkodzenia, wilgoć czy odbarwienia. Co więcej, w przypadku paneli możemy wybrać także klasę ich ścieralności – im wyższa, tym dłuższy żywot podłogi.
Małe mieszkanie na wynajem – wyposażenie
Z meblami czy bez?
Bez wątpienia szybciej wynajmiemy mieszkanie wyposażone w meble. Czasami wystarczą chociażby te podstawowe jak łóżko, szafa i zabudowa kuchenna, aby nieruchomość znalazła swojego lokatora. Są to najczęściej studenci, którzy uczą się i podejmują dopiero pierwsze prace. Osoby te nie mogą sobie pozwolić na zakup mebli i wyposażenia, gdyż często po prostu nie mają na to finansów. Dodatkowo wielu z nich nie chce przywiązywać się do jednego miejsca, ponieważ nie wiedzą jak rozwiną się ich ścieżki: edukacyjna i zawodowa. Drugą grupą najemców, którzy preferują umeblowane mieszkania na wynajem są osoby, które często zmieniają miejsce zamieszkania ze względu na pracę czy chęć odnalezienia swojego miejsca na ziemi. Oczywiście zdarzają się najemcy, którzy wolą samodzielnie urządzić mieszkanie. Są to osoby o stałej pracy i stabilnej sytuacji finansowej, które planują osiąść w jednym miejscu na dłuższy okres czasu.
Przechowywanie
Najlepiej sprawdzają się zabudowy meblowe. Możemy dopasować je do wymiarów naszego mieszkania, tak aby optymalnie wykorzystać całą przestrzeń. Szafa wnękowa zmieści nie tylko nasze ubrania i buty, ale także odkurzacz, mopa czy złożoną suszarkę. Wszystko to schowane za zamkniętymi drzwiami. Podczas wyboru sofy zdecyduj się się na rozkładaną, która może służyć jako kanapa w ciągu dnia do siedzenia, a w nocy do spania. Jeśli chodzi o łóżka, bierz pod uwagę te z pojemnikami na pościel, które oferują dodatkowe miejsce do przechowywania.
Zabudowa kuchenna
W małych kuchniach każdy centymetr blatu jest na wagę złota. Wybierz materiały, które są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, takie jak laminat, konglomerat czy granit. Rozważ również składane blaty, które można schować, gdy nie są potrzebne. Zainstaluj szafki wiszące, które pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń nad blatem kuchennym. Możesz również dodać haczyki na przybory kuchenne czy półki na przyprawy, aby wszystko było pod ręką. Warto wybierać kompaktowe sprzęty AGD, takie jak małe lodówki, zmywarki i kuchenki. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce, nie rezygnując z funkcjonalności.
Wyposażenie łazienki
Skoro mieszkanie jest małe, nie ma co liczyć na dużą łazienką. Elementy jej wyposażenia trzeba układać niczym klocki w tetrisie. Na pewno wybierz prysznic, gdyż zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna. Zamontuj szafki z wbudowanymi lustrami i półkami, w których można trzymać kosmetyki. Wybierz umywalki z szafkami pod spodem, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Można tam schować środki czystości, ręczniki czy inne niezbędne przedmioty. Jeśli planujesz umieścić pralkę w łazience, wybierz kompaktowy model, który zajmuje mniej miejsca. Możesz również rozważyć pralko-suszarkę, aby nie martwić się miejscem na suszarkę stojącą. Pralkę można zabudować dzięki czemu otrzymamy nad nią dodatkowe miejsce do przechowywania.
Małe mieszkanie na wynajem – podsumowanie
Wykańczanie i projektowanie małego mieszkania na wynajem wymaga przemyślanego podejścia, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i uczynić ją funkcjonalną oraz atrakcyjną dla najemców. Należy wziąć pod uwagę nie tylko wnętrze nieruchomości. Liczy się także okolica, a co najważniejsze najemca, czyli człowiek, który ma swoje potrzeby i chce je zaspokoić. W miejscu, w którym mu się to uda, na pewno będzie chciał zostać na dłużej 🙂